Acer Swift X, laptopi i fuqishëm me buxhet të lirë

foto

Profesionistët krijues kanë nevojë për dy gjëra në një laptop të shkëlqyeshëm më shumë se çdo gjë tjetër. Së pari, ata kanë nevojë për energji, dhe shumë prej saj – mundësisht, si një CPU të shpejtë ashtu edhe një GPU të shpejtë. Së dyti, ata kanë nevojë për një ekran me ngjyra të gjera dhe të sakta dhe shumë kontrast dhe shkëlqim. Swift X i Acer ka për qëllim ata krijues, pavarësisht se ofron konfigurime deri në 1,100 dollarë. A është e mundur me atë çmim?

AMD Ryzen 7 5800U, RTX 3050 Ti dhe ekrani 14-inç i Acer Swift X sigurisht që i përgjigjen detyrës. Pasi e vuri në lëvizje, Swift X është larg një makine të përsosur – por performanca e tij fantastike dhe vlera e mirë e bëjnë atë një të shquar midis konkurrentëve të tij.

Acer Swift X përmban një shasi të gjitha prej alumini që ishte pak e përdredhur në kapak dhe vuante nga pak përkulje e tastierës. Nuk është asgjë skandaloze. por laptopët Asus, Dell dhe HP kanë tendencë të kenë ndërtime më të forta. MSI Prestige 14 Evo, Dell XPS 13 dhe HP Specter x360 14 janë tre laptopë që ndihen më të fortë në dorë. Varesia e Swift X është e aftë, pothuajse lejon hapjen me një dorë dhe mbajtjen e ekranit të vendosur në vend gjatë punës. Nëse Swift X do të ishte më i shtrenjtë, do të kisha më shumë probleme me cilësinë e ndërtimit. Ne jemi vetëm në prag të çmimit për një makinë të konfiguruar mirë, megjithatë, dhe kështu jam i gatshëm të anashkaloj pak fleksibilitet.

Nga ana estetike, Swift X është një laptop konservator që përfshin vetëm disa kënde, duke përfshirë përgjatë pjesës së pasme të shasisë, për të shtuar disa dallime. Availableshtë në dispozicion në tre ngjyra të titulluara në mënyrë krijuese, Safari Gold (njësia ime e rishikimit), Steam Blue dhe Prodigy Pink. XPS 13 dhe Spectre x360 13 janë laptopë më të shquar për sa i përket pamjes së tyre, me Dell të prirur drejt elegancës biznesore dhe HP duke ofruar një dizajn të guximshëm, të prerë me perlë. Por ka shumë vend për një dizajn më tradicional që nuk tërheq shumë vëmendje për veten, dhe ky është Swift X.

Unë do ta fajësoj atë për kornizat e saj plastike të ekranit që pakësojnë pamjen e përgjithshme. Ato nuk janë veçanërisht të vogla, me një raport ekran-trup me 85.73%-për t’u konsideruar vërtet modern, ky numër duhet të kalojë 90% dhe ekrani duhet të jetë i gjithë prej xhami. Raporti i aspektit të ekranit 16: 9 është gjithashtu një shkollë e vjetër, me laptopë konkurrues që miratojnë raporte më të larta si 16:10 dhe 3: 2.

Krahasuar me disa laptopë të tjerë 14 inç, Swift X është me madhësi të arsyeshme. It’sshtë pak më e gjerë se HP Envy 14, për shembull, ndërsa është më e cekët për shkak të ekranit të gjatë të HP 16:10. Swift X është 0.70 inç i trashë në krahasim me Envy 14 me 0.71 inç, dhe peshon 3.06 paund ku Envy 14 vjen me një peshë pak më të rëndë 3.3 paund. MSI Prestige 14 Evo është më afër në gjerësi dhe thellësi ndërsa është më i hollë në 0.63 inç dhe më i lehtë në 2.85 paund. Spectre x360 14, me ekranin e tij 13.5 inç 3: 2, është përsëri më i ngushtë, por pak më i thellë, dhe është vetëm 0.67 inç i trashë dhe 2.95 paund. Mund të mos jetë laptopi më i hollë ose më i lehtë, por Swift X është akoma mjaft i rehatshëm për të transportuar – veçanërisht duke pasur parasysh sa energji po paketoni.