Apple po planifikon të sjellë çipa të rinj M4 të fokusuar në AI në të gjithë linjën e Mac-ve

foto

Apple mund të lançojë gjeneratën e ardhshme të procesorëve të brendshëm që në fillim të këtij viti, duke përditësuar harduerin e tij kompjuterik deri në vitin 2024 dhe në 2025 me çipat M4 – të cilët pritet të ofrojnë një shtytje të madhe drejt aftësive të AI.

foto

Njoftuesi i besueshëm i Apple, Mark Gurman, raporton se këta Mac potencial të rinj do të mbërrinin në një “kohë kritike [sepse] shitjet e Mac ranë 27% në vitin e fundit fiskal”. Gurman sugjeron se silikoni i ri i brendshëm është afër prodhimit dhe se çipi M4 do të vijë në tre lloje (jo befasuese, duke pasur parasysh ekzistencën e çipave M3 Pro dhe M3 Max ). Ai pretendon se çipat e rinj do të ofrohen në të gjitha produktet Mac, duke përfshirë Mac Studio dhe Mac Pro.

foto

Emrat e koduar Donan, Brava dhe Hidra u janë caktuar tre varieteteve të M4 sipas burimeve të paidentifikuara të Gurman. Ne gjithashtu kemi një orar të mundshëm rifreskimi që sugjeron se iMac, MacBook Pro dhe Mac Mini do të lëshohen së pari me çipat e rinj, por pa ndryshime të rëndësishme në dizajn, të ndjekur nga MacBook Air dhe Mac Studio më vonë këtë vit. Mac Pro mund të duhet të presë për 2025 për një rifreskim, por nëse këto thashetheme janë të vërteta, është ende një kthesë mjaft e ngushtë për Apple për t’u takuar.

Nëse kjo është e vërtetë dhe Apple është duke rrahur pengesat përpara se të hedhë bombën M4 mbi ne, kjo do të nënkuptonte një cikël shumë të shkurtër jete për çipin M3, duke marrë parasysh që çipi u lançua vetëm me modelet e reja iMac dhe MacBook Pro në tetor 2023. M3 MacBook Air u lançua vetëm muajin e kaluar, kështu që disa përdorues mund të përfundojnë të frustruar që Apple po ecën përpara kaq shpejt.

Ndërsa është gjithmonë emocionuese të shohësh se çfarë ka rezervuar Apple për ne, duket se gjigandi i teknologjisë është i dëshpëruar të arrijë konkurrencën për të prodhuar çipa dhe kompjuterë të fokusuar në AI. Ne të gjithë jemi të njohur me strategjinë e Apple për të ‘shikuar dhe pritur’ në vend që të zhytemi drejt në teknologjinë e re emergjente (si p.sh. lejimi i industrisë së VR-së për vite të tëra përpara se të zbulonte Apple Vision Pro ), kështu që nuk është për t’u habitur që krijuesi i MacBook do të vonohej. për partinë e AI. Megjithatë, duket sikur pritja ka mbaruar dhe Apple është gati të tregojë se çfarë mund të bëjë çipi i saj i ri.

Sa i përket asaj se si do të duket një fokus i ri në inteligjencën artificiale të drejtuar nga hardueri, ky është supozimi i kujtdo – Gurman nuk ka dhënë ndonjë detaj të thellë në lidhje me mikroarkitekturën e çipit M4, por duket se M4 do të ketë një njësi të përpunimit nervor (NPU). . Ky është një procesor i dedikuar për trajtimin e ngarkesave të lidhura me AI, i cili ndihmon në reduktimin e tendosjes në CPU dhe GPU të çipit. Konkurrentët kryesorë të Apple si Intel dhe AMD (dhe së fundmi çipi Snapdragon X Elite i Qualcomm ) kanë të gjithë NPU të reja me shkëlqim, kështu që ka kuptim që Apple do të dëshironte të arrijë hapin.

Përsëri, ne nuk kemi asnjë konfirmim të vërtetë se ndonjë nga këto është e vërtetë, edhe nëse Gurman është një burim shumë i besueshëm informacioni. Kështu që ne ju sugjerojmë të mos i ngrini shpresat shumë shpejt. Personalisht, shpresoj që të mos jetë e vërtetë. Për të mos tingëlluar si një sport që përqafon pemët, por sapo kemi marrë pajisje të reja – pse duhet të harxhojmë burime të çmuara për të shpenzuar më shumë kaq shpejt pas mbërritjes së çipave M3?