Apple prezanton katër iPhone dhe rifreskon gamën e pajisjeve

foto

Apple lançoi katër iPhone të rinj të pajisur me 5G dhe zbuloi një sërë freskimesh në disa nga pajisjet e saj më të njohura, duke përfshirë iPad dhe Watch, pasi kompania më e vlefshme në botë u përpoq të rifokusonte vëmendjen e publikut pas muajsh të kontrollit antitrust. Seria e re e iPhone 13 përmban çipin e ri A15 Bionic të Apple, një sistem-në-çip të krijuar në shtëpi dhe një mjet video të quajtur “modaliteti kinematografik”, i cili lejon përdoruesit të mbajnë fokusin në një subjekt edhe kur lëvizin. Tim Cook, shefi ekzekutiv i Apple, tha se linja kishte “përparimin më të madh të sistemit të kamerave ende”. “Performanca e kamerës është bërë fushëbetejë kryesore në telefonat inteligjentë premium dhe nuk është për t’u habitur që Apple ka rritur lojën e saj, duke shtuar 3x zmadhim optik, makro fotografi dhe video, të tilla si modaliteti kinematografik, në iPhone-at më të mirë”, tha Ben Wood, analist kryesor në CCS Insight. Modelet më të shtrenjta iPhone “Pro” dhe “Pro Max”, të cilat kanë tre kamera të pasme, tani përfshijnë një ekran 120Hz që Apple e quan “ProMotion”-që do të thotë se ekrani përditësohet 120 herë në sekondë. Disa pajisje Android tashmë shfaqin ekrane 120Hz, por Apple ka qenë ngurrues në lidhje me këtë veçori për shkak të problemeve të performancës së baterisë, sipas analistëve. Paolo Pescatore, analist në PP Foresight, i quajti disa nga veçoritë në rritje, por tha se grupi i teknologjisë ende kishte një shans për të drejtuar një “superçikël” përmirësimesh. “Ka miliona përdorues që ende nuk kanë azhurnuar në 5G,” tha ai. Në vend të fokusit të produktit të Steve Jobs dhe surprizave “një gjë tjetër”, Cook përdori ngjarjen e së martës për të nxjerrë një sërë përmirësimesh më të vogla në të gjithë portofolin që synonin hapjen e linjave të reja të të ardhurave nga shërbimet dhe ndalimin e përdoruesve të Apple nga kalimi në pajisjet Android.

“Sa më shumë pajisje që zotëron një konsumator, aq më të vlefshme janë shërbimet e abonimit,” tha Julie Ask, analiste në Forrester. “Apple vazhdon të krijojë vrull këtu – dhe ata e bëjnë këtë në bazë të fuqisë së marrëdhënieve të tyre të faturimit dhe shërbimeve të abonimit, të cilat ne të gjithë e dimë se janë ngjitëse.” Nisja e produktit vjen në një kohë sfiduese për kompaninë, e cila është zhytur në titujt e përzier këtë vit pavarësisht fitimeve të mëdha që i kanë dhënë aksioneve të saj një rritje prej 29 për qind vitin e kaluar dhe një kapak tregu prej 2.5 trilion dollarësh. Aksionet e Apple përfunduan 1 për qind më të ulët të martën në 148.12 dollarë. Javët e fundit kompania është përballur publikisht me mosmarrëveshjet e punës, largimin e një drejtuesi të lartë nga projekti i saj i fshehtë i makinave dhe një vendim në një padi antitrust të ngritur nga Epic, krijuesi i lojërave video online Fortnite, e cila rezultoi në një urdhër gjykate që drejtonte Apple për të bërë ndryshime në App Store të saj. Ngjarja e së martës filloi me dy azhurnime në iPad, duke përfshirë ridizajnimin e parë të iPad Mini që nga viti 2019 dhe një iPad të gjeneratës së nëntë me procesorë të përmirësuar, të cilin Melody Kuna, menaxhere e lartë e dizajnit të produktit iPad, e quajti “një azhurnim gjigant për iPad -in tonë më të popullarizuar ”. Wood tha se azhurnimet në iPads “ndoshta ishin shkaktuar nga rilindja e tabletave pasi njerëzit shpërthyen pluhurin nga pajisjet e vjetra me nxitim për t’u lidhur në shtëpi gjatë pandemisë”.