Jeff Bezos uron Elon Musk për misionin e parë SpaceX Inspiration4

foto

Ishin urime të gjithë rreth tryezës së miliarderëve sot, ndërsa Jeff Bezos, themeluesi i Blue Origin, doli në Twitter për të lavdëruar manjatin e tij të raketave Elon Musk të SpaceX për lëshimin historik të një ekuipazhi civil në orbitë mbrëmjen e së mërkurës.

“Urime Elon Musk dhe ekipit për lansimin e suksesshëm të Inspiration4 mbrëmë,” shkroi Bezos në Twitter sot (16 shtator). “Një hap tjetër drejt një të ardhmeje ku hapësira është e arritshme për të gjithë ne.”

Urimet e Bezos për SpaceX erdhën në prag të nisjes së suksesshme të natës të Inspiration4, një mision privat i financuar nga një miliarder tjetër: sipërmarrësi i teknologjisë Shift4 Jared Isaacman. Isaacman po fluturon vetë dhe tre njerëz të zakonshëm në hapësirë ​​dhe mbledh 200 milionë dollarë për të ndihmuar Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude të luftojë kancerin e fëmijëve dhe sëmundjet e tjera.

Misioni tre-ditor Inspiration4 u nis me një raketë SpaceX Falcon 9 dhe një kapsulë hapësinore Crew Dragon të Mërkurën mbrëma nga Pad 39A e Qendrës Hapësinore Kennedy të NASA-s në Florida. Do të kthehet në Tokë të Shtunën (18 Shtator) me një shpërthim në Florida, ose pranë bregut të Atlantikut ose në Gjirin e Meksikës.

Hipur me Isaacman, i cili shërben si komandant, janë: piloti dhe gjeoshkencëtari Sian Proctor; oficer mjekësor dhe ndihmës mjek i Shën Jude Hayley Arceneaux; dhe specialist i misionit dhe inxhinier i të dhënave Chris Sembroski.

Inspiration4 është një mision i parë i këtij lloji, një në të cilin askush në bord nuk është një astronaut profesionist. Shtë misioni i parë plotësisht privat në orbitën e Tokës dhe misioni i parë i ekuipazhit orbital me fluturim të lirë të SpaceX. Kompania ka fluturuar tre misione të tjera Crew Dragon që nga maji i vitit 2020, të gjitha për NASA -n, për të transportuar astronautë profesionistë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar. Inspiration4 është një mision për të orbituar Tokën vetëm në Dragoin e Ekuipazhit, në një lartësi deri në 585 kilometra, duke ofruar pamje gjithëpërfshirëse të planetit tonë nga hapësira tek ekuipazhi i tij përmes një kupole të re të kupolës prej qelqi në anijen.

Urimet e Bezos për Musk vijnë në mes të një ankthi midis kompanive të tyre rivale të hapësirës. Blue Origin aktualisht po padit NASA -n për përzgjedhjen e fundit të agjencisë hapësinore të SpaceX të Musk për të ndërtuar një ulës të hënës për astronautët.

Blue Origin gjithashtu kohët e fundit nisi Bezos dhe tre të tjerë në një fluturim hapësinor suborbital më 20 korrik nga vendi i nisjes së kompanisë West Texas. Ai fluturim erdhi nëntë ditë pas nisjes nënorbitale të një miliarderi tjetër – Sir Richard Branson, themelues i Virgin Galactic – në aeroplanin hapësinor të kompanisë së tij SpaceShipTwo Unity në New Mexico.