Asteroidi i zbuluar rishtazi po kalon Tokën më afër se Hëna për momentin

foto

Mos u shqetësoni, por ndërsa e lexoni këtë, një asteroid afërsisht me madhësinë e një shtëpie do të kalojë pranë Tokës.

foto

Në varësi të vendndodhjes suaj, asteroidi i sapo gjetur 2023 EY do të kalojë pranë planetit tonë të enjten vonë në mbrëmje ose të premten në mëngjes në një distancë prej vetëm 240,000 kilometrash (149,000 milje) – pak më pak se dy të tretat e distancës së Hënës.

Kjo mund të tingëllojë në mënyrë të pakëndshme afër, por hapësira është e madhe. Një grimcë si 2023 EY nuk përbën kërcënim për asnjë prej nesh.

Me vetëm 16 metra (52 këmbë) në diametër, është afërsisht e njëjta madhësi si meteori Chelyabinsk që shpërtheu mbi Siberi në vitin 2013 dhe shkaktoi një sërë lëndimesh me valën e tij goditëse. Për fat të mirë 2023 EY nuk do të hyjë as në atmosferën tonë.

Prapëseprapë, afërsia e saj paraqet një mundësi fantastike. Edhe pse asteroidi nuk është aq i ndritshëm sa për ne që ta shohim me sy të lirë, ai do të jetë i dukshëm përmes teleskopëve.

Projekti Virtual Telescope do të transmetojë drejtpërdrejt fluturimin, duke filluar nga ora 00:00 UTC. Kjo është ora 20:00 EDT dhe 11:00 AEDT,.

Pamjet do të kapen nga një teleskop robotik 17 inç në Ceccano, Italia qendrore, dhe afrimi më i afërt parashikohet të ndodhë në orën 00:35 UTC.

Ajo që është veçanërisht interesante është se ky asteroid u vu re vetëm të hënën, më 13 mars.

Ai u kap nga një teleskop në Stacionin e Vëzhgimit Sutherland në Afrikën e Jugut – i cili është një nga katër teleskopët që përbëjnë rrjetin ATLAS (Sistemi i fundit i alarmit me ndikim tokësor të Asteroidit), i krijuar nga Universiteti i Hawait dhe i financuar nga NASA për të ofruar një sistem paralajmërimi të hershëm nga përplasja e asteroidit.

Me dy teleskopë në Hawaii, një në Kili dhe një në Afrikën e Jugut, qëllimi i ATLAS është të jetë në gjendje të marrë të paktën disa ditë njoftim përpara se një asteroid të afrohet në mënyrë të pakëndshme me Tokën.

Dhe tani e dimë se mund të hedhim me sukses një asteroid nga kursi i tij duke përdorur raketa, falë misionit të fundit DART, ky paralajmërim i avancuar do të jetë vendimtar.

2023 EY është klasifikuar si një Apollo NEO, ose objekt afër Tokës. Ky është grupi më i madh i NEO-ve për të cilët dimë aktualisht, me 17,540 asteroidë Apollo që nga shkurti 2023.

foto

Asteroidët Apollo janë emëruar sipas Apollonit të vitit 1862, një asteroid i zbuluar nga astronomi gjerman Karl Reinmuth në vitet 1930. Ata të gjithë kanë orbita më të mëdha se ajo e Tokës rreth Diellit, por shtigjet e tyre kryqëzohen me ato të Tokës.

Pothuajse 2000 nga asteroidët Apollo janë identifikuar si asteroidë potencialisht të rrezikshëm, gjë që tingëllon e frikshme, por në thelb nënkupton objekte më të mëdha se rreth 150 metra në madhësi që mund të vijnë brenda 7.5 milionë kilometrave (4.6 milionë milje) nga Toka.

2023 EY nuk është në këtë diapazon të madhësisë, por është ende në Panelin e Orës Asteroid të NASA-s për shkak të qasjes së afërt.

Pra, mos u stresoni. Në vend të kësaj, kënaquni duke kaluar një moment për të parë drejtpërdrejt teksa një shkëmb i madh hapësinor afrohet mjaftueshëm që ne të tundemi ndërsa vazhdon udhëtimin e tij të gjatë rreth Diellit.