Avioni i ri supersonik i NASA

foto

Avioni supersonik i jashtëzakonshëm i NASA -s i quajtur ‘Son of Concorde’ po merr formë ndërsa po përgatitet për fluturimin e tij të parë testues vitin e ardhshëm.

Agjencia Amerikane e Hapësirës shpërndau një video të kohës së ndërtimit të X-59 Quiet SuperSonic Technology (QueSST) për zanatin, i cili po zhvillohet në Lockheed Martin Skunk Works në Palmdale, California.

Anija është projektuar për të parandaluar që një bum befasues zërit të mos dëgjohet në tokë kur lundron me 1.4 Mach, ose 925 kilometra në orë. Për qëllime krahasimi, shpejtësia e zërit është 767mph.

Klipi i shkurtër 43 sekondash tregon zhvillimin e avionit që strehon kabinën e kabinës dhe krahun e gjerë 29.5 metra që mban sistemet e karburantit dhe pjesët e sistemeve të kontrollit.

Në fund të videos, shikuesit shohin kuvendin e bishtit që bashkohet.

Ky seksion është ndërtuar me materiale rezistente ndaj nxehtësisë që mbrojnë avionin nga nxehtësia e lëshuar nga motori GE F414 i X-59, i cili ulet në pjesën e sipërme të mjetit lundrues.

Ky është një nga shumë elementët e dizajnit të qëllimshëm që sigurojnë që avioni të ketë formën e dëshiruar për të prodhuar një zhurmë më të qetë për njerëzit poshtë.

Gjithashtu në përfundim është bishti i projektuar me materiale rezistente ndaj nxehtësisë, të cilat do të përmbajnë ndarjen e motorit.

Jay Brandon, inxhinieri kryesor i NASA -s për projektin Low Boom Flight Demonstrator (LBFD), tha në një deklaratë: “Ne tani kemi kaluar nga të qenit një bandë e pjesëve të veçanta të ulura përreth në pjesë të ndryshme të dyshemesë së prodhimit në një aeroplan.”

X-59, i shpallur për herë të parë në 2018, është duke u bërë në bashkëpunim me Lockheed Martin, i cili tha se masa ‘shënon një arritje për të sjellë udhëtimet komerciale supersonike mbi tokë një hap më afër realitetit’.

NASA i dha kompanisë amerikane të hapësirës ajrore dhe mbrojtjes një kontratë prej 247.5 milion dollarë për ndërtimin e X-59, e cila është vendosur të përfundojë zhvillimin këtë vit dhe të fillojë fluturimet provë në 2022.

Ekipi filloi sipërmarrjen duke krijuar projekte lazer të krahut, montimit të bishtit dhe avionit për të siguruar që modelet e tyre të përshtaten në mënyrë të përkryer.

Ndërsa projekti ka përparuar, Lockheed dhe NASA kanë filluar të bashkojnë pjesët, me drejtorin e programit të Lockheed Martin David Richardson që e krahasoi atë me Legos.

“Përdorimi i gjerë i veçorive dhe vrimave të fiksimit të madhësisë së plotë të shpuar paraprakisht ka zvogëluar ndjeshëm kohën që duhet për gjetjen dhe përshtatjen e pjesëve, veçanërisht bashkimin e kuvendeve të mëdha si kjo,” tha Richardson në një deklaratë.

Itshtë diçka si Lego shkojnë së bashku. Ne përdorëm gjurmuesin lazer për t’u siguruar që ai është i përshtatur sipas specifikimeve inxhinierike para se t’i lidhim përgjithmonë të gjitha së bashku. ‘

Ekipi festoi kur ata konfirmuan se të gjithë pajisjet do të përshtaten në zanatin e vërtetë.

Dave Richwine, zëvendës menaxher i projektit LBFD i NASA -s për teknologjinë, tha: “Një moment historik si ky – të shohësh avionin që bashkohet si një njësi e vetme – me të vërtetë ringjall dhe motivon ekipin.”

Trupi i avionit (pjesa e përparme e zanatit) ndihmon në formimin e të gjithë formës së artizanatit supersonik.

Kjo pjesë e anijes së shpejti do të marrë hundën e saj 30 metra të gjatë, e krijuar posaçërisht për të minimizuar rezistencën e shoqëruar me goditjen nga mjeti që udhëton më shpejt se shpejtësia e zërit.

Sipas NASA-s, kabina do të duket më shumë si një zyrë me teknologjinë e saj të përparimit që ndihmon pilotët të lundrojnë në avionët e fuqishëm.

Kabina do të përmbajë “dritaren” e përparme të Sistemit të Vizionit të jashtëm (XVS), i cili përbëhet nga dy kamera të montuara mbi dhe poshtë hundës së X-59.

XVS shërben si një ndihmë shtesë sigurie për të ndihmuar pilotin të manovrojë në mënyrë të sigurtë nëpër qiell; është gjithashtu i vetmi sistem që do të përshtatet në kabinën e pilotimit – variacione të tjera do të dilnin nëpër tendë, sipas NASA -s.

Videoja gjithashtu tregon krahun, ajo që NASA thotë se është ‘pjesa më e njohur e aeroplanit’.

Richwine shpjegoi se ky ishte ‘pjesa më e komplikuar dhe pjesa e parë e X-59 që ishte fabrikuar nga Lockheed Martin.’

“Ekipi i Lockheed Martin përdori makina robotike me emra që tingëllojnë si shenja të thirrjes së pilotit – Mongoose dhe COBRA – për të prodhuar krahun para shokut të tij në montimin e bishtit dhe trupin e avionit”, tha NASA në deklaratë.

‘Mongoose është një mjet me aftësinë për të gërshetuar së bashku lëkurat e përbëra të krahëve duke përdorur dritë ultravjollcë për të lidhur materialin e përbërë COBRA – Operacioni i kombinuar: Bolting dhe Robotic AutoDrill – krijuan vrima në mënyrë efikase që lejuan ekipin të bashkojë lëkurat e krahëve në kornizën e krahëve.’

Më vonë këtë vit, Lockheed Martin planifikon të dërgojë X-59 në një strukturë simotër në Ft. Worth, Texas, ku do të bëhen testime tokësore për të siguruar që avioni të përballojë ngarkesat dhe streset që zakonisht ndodhin gjatë fluturimit.

Ekipi gjithashtu do të kalibrojë dhe testojë sistemet e karburantit, duke e dërguar X-59 përsëri në Kaliforni për më shumë teste para se të dalë në qiell për fluturimin e tij të parë testues diku në 2022.