Black Widow Box Office kalon 300 milion dollarë, Fast and Furious 9, 600 milion dollarë

foto

Black Widow tani ka fituar mbi 315 milion dollarë në të gjithë botën, ndërsa Fast & Furious 9 tani është deri në 621.3 milion dollarë në arka globale. Kjo e bën kapitullin e fundit të Fast Saga filmin e parë të Hollivudit që tejkalon historikun prej 600 milion dollarësh që nga Jumanji: The Next Level. Ndërkohë, filmi Marvel kaloi 150 milion dollarë në SHBA dhe Kanada të mbledhura gjatë fundjavës – tetë ditë, për të qenë specifike – më i shpejti për çdo film që kur filloi pandemia e vazhdueshme COVID-19. Totali i saktë vlerësohet në 154.8 milion dollarë.

Fundjava bruto në fundjavë për Black Widow ishte 26.1 milion dollarë, me 11.6 milion dollarë (rreth Rs. 86 korrë) nga tregjet e saj shtëpiake dhe 14.5 milion dollarë të tjerë nga 48 territore jashtë SHBA dhe Kanada Nga gjithsej 315 milion dollarë, 160.1 milion dollarë vijnë nga ato 48 tregje – kjo nuk përfshin tregje si Kina, India, Azia Jugore dhe Azia Juglindore ku filmi Marvel nuk është shfaqur – me Jugun Korea kryeson me 23.1 milion dollarë.

Sa për Fast & Furious 9, ai fitoi 16.3 milion dollarë globalisht fundjavën e kaluar, me 4.7 milion $ në SH.B.A. dhe Kanada, dhe 11.6 milion $ Pjesa tjeter e botes. Së bashku, ndarja është 163.3 milion dollarë në shtëpi, ndërsa të gjithë tregjet e tjera kontribuan me 457.9 milion $. Kjo 621 milion dollarë + gjithsej e bën Fast & Furious 9 filmin e parë jo-aziatik që tejkalon 600 milion dollarë në arka që nga viti 2019 – vazhdimi i lartpërmendur i Jumanji e bëri këtë më parë.

Diku tjetër, Space Jam: Një Trashëgimi e Re e udhëhequr nga LeBron James arriti afër 100 milion dollarë. Ndër titujt e rinj këtë javë, G.I i ri. Filmi i Joe Snake Eyes solli 17.4 milion dollarë në fundjavën e tij të hapjes. Pjesa më e madhe e kësaj – 13.4 milion dollarë, ajo fitoi në SH.B.A. dhe Kanada, si Snake Eyes: G.I. Joe Origins u përpoq që të fillonte pak $ 4 milion dollarë në 37 tregje jashtë Amerikës së Veriut.