Veçoritë e reja të MacBook Pro përpara ngjarjes ‘Unleashed’: 64 GB RAM, MagSafe, heqja e Touch Bar, dhe më shumë

foto

Përpara ngjarjes së nesërme “Unleashed” të Apple, Bloomberg është publikuar me përmbledhjen e minutës së fundit të gjithçkaje që pritet nga MacBook Pro-të e reja. Raporti dyfishohet mbi ndryshimet e shumta që vijnë në MacBook Pro, duke përfshirë fundin e Touch Bar, kthimin e MagSafe, dhe më shumë.

Drejtohuni më poshtë për detajet e plota se çfarë të prisni nga MacBook Pros të reja, sipas Bloomberg…

Në edicionin e fundit të gazetës së tij Power On, Mark Gurman i Bloomberg përmbledh të gjitha ndryshimet që priten nga rifreskimi i ri i MacBook Pro. Makinat e reja pritet të vijnë në madhësi 14 dhe 16 inç me teknologji të ekranit mini-LED me rezolucion më të lartë.

Duke cituar një zhvillues i cili dëshironte të mbetej anonim, Gurman thotë se rezolutat e reja 3024-nga-1964 dhe 3456-me-2234 kanë filluar të shfaqen në analizat e aplikacioneve.

Modelet e reja MacBook Pro gjithashtu do të shënojnë kthimin e karikimit MagSafe me shpejtësi të karikimit “më të shpejtë”. Ndërkohë, “përfundimi i Touch Bar gjithashtu ka të ngjarë”, sipas Gurman.

Përveç MagSafe, Gurman thotë se Apple ka “testuar versionet e modeleve të reja” me një vend të kartës SD dhe një port HDMI. Shtë interesante, ai gjithashtu shton se Apple “madje peshoi të sillte një port USB-A të shkollës së vjetër në MacBook Pro, por nuk duket se kompania përfundimisht do ta bëjë këtë.”

Sa i përket specifikimeve të brendshme, Gurman thotë se modelet 14 inç dhe 16 inç MacBook Pro do të kenë 10 bërthama CPU me tetë bërthama me performancë të lartë dhe dy bërthama me efikasitet energjie. Blerësit do të jenë në gjendje të zgjedhin midis konfigurimeve me 16 bërthama grafike dhe 32 bërthama grafike. Apple thuhet gjithashtu se ka testuar “versionet e çipave MacBook Pro që arrijnë 32 GB dhe 64 GB” RAM, nga kufiri aktual i M1 prej 16 GB.

Së fundi, duke parë përpara drejt së ardhmes, Gurman thotë se Apple po vazhdon punën e saj në pajisjet Apple Silicon të gjeneratës së ardhshme, duke përfshirë “një Mac Pro të ri, gjysmë të madhësisë, një MacBook Pro të nivelit të ulët, një MacBook Air të nivelit të lartë. Mac mini dhe një iMac i ri më i madh. ”