Dylbi Celestron’s SkyMaster Giant 15×70 janë 10% ulje për të Premten e Zezë

foto

Dylbitë Celestron’s Skymaster Giant 15×70 janë në shitje tani për 89,95 dollarë në Amazon dhe grupi me vlerësim të lartë është i përsosur për ata që kërkojnë të bëjnë një hap përtej dylbive bazë.

Me një lente objektive bujare prej 70 milimetrash, këto dylbi janë perfekte për vëzhguesit që duan të shohin më shumë detaje në objekte të zbehta si mjegullnajat ose galaktikat. Dylbi vijnë me një kuti dhe një përshtatës trekëmbësh. Mund t’ju duhet gjithashtu një trekëmbësh për të shmangur shikimin e lëkundur me rezolucion kaq të lartë.

Shikuesit me syze ose me aftësi të kufizuara në shikim do të vlerësojnë lehtësimin e gjatë të syrit prej 20 mm, së bashku me rregullimet e shkëlqyera të dioptrisë për të optimizuar dylbitë për shikimin tuaj. Paketa përfshin gjithashtu optikë me shumë veshje dhe një kornizë rezistente ndaj ujit që do të mbajë vesë jashtë gjatë muzgut ose lindjes së diellit.

Do të zbuloni se ky është një grup dylbish me cilësi të lartë me një çmim të shkëlqyeshëm. Imazhet do të jenë shumë të qarta falë jo vetëm optikës me shumë veshje, por edhe prizmave të përfshira BaK-4.

Pasi të jeni vendosur në fushë dhe t’i jepni syve 20 minuta ose më shumë për t’u përshtatur me errësirën, një përfitim tjetër është se dioptritë i lejojnë secilit sy të ketë një pikë fokusimi individual, gjë që nuk ndodh me të gjitha dylbi.

Shqyrtimet e përdoruesve raportojnë se edhe me një çmim më të ulët se disa konkurrentë, Celestron qëndron në përputhje me atë që kërkojnë astronomët amatorë. Mund të prisni kontrast të madh dhe shkëlqim të shkëlqyeshëm në kushtet e qiellit të errët, veçanërisht drejt 75% të fushës së shikimit.

Ju do të jeni në gjendje të shihni veçori të qiellit si hënat më të mëdha të Jupiterit, unazat e Saturnit dhe detaje të imta në disa prej objekteve më të shndritshme të qiellit si M31 (Galaktika Andromeda), e cila është galaktika e madhe më e afërt me Tokën.

Celestron është një emër i besueshëm i markës si për dylbi ashtu edhe për teleskopë, dhe përdoruesit raportojnë se ky grup i veçantë është shumë i qëndrueshëm dhe i përdorshëm pavarësisht çmimit të ulët. Gëzuar shikimin e qiellit!