Fotografitë nga hapësira! Imazhi ynë i ditës

foto

Hapësira mund të jetë një vend i mrekullueshëm dhe ne kemi fotografitë për ta provuar këtë! Shikoni fotot tona të preferuara nga hapësira këtu, dhe nëse po pyesni veten se çfarë ka ndodhur sot në historinë e hapësirës, ​​mos humbisni shfaqjen tonë video në këtë ditë në hapësirë!

E hënë, 26 korrik 2021: Zjarret që shkatërrojnë SHBA-në perëndimore mund të shihen në këtë imazh të marrë nga bordi i Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës nga astronauti i NASA-s Mark Vande Hei të Shtunën (24 Korrik).

“Shumë i trishtuar për të parë këto zjarre në Shtetet e Bashkuara Perëndimore vonë të Shtunën pasdite,” shkroi Vande Hei në Twitter me imazhin. “Mendimet dhe lutjet e mia u drejtohen të gjithë të prekurve.”

Zjarret po zhvillohen në shumë zona në pjesët perëndimore të SHBA, duke dërguar në atmosferë tufa mbytëse hiri dhe tymi. NASA njoftoi javën e kaluar se zjarret po ndikojnë në cilësinë e ajrit në të gjithë vendin me shumë vende në bregun lindor që vuajnë nga ndotja e ajrit në lidhje me zjarrin, e fryrë nga era nga perëndimi.

Në Oregonin jugor, Zjarri Bootleg është ende i ndezur, pasi ka shkatërruar 408.930 hektarë tokë. Në Kaliforni, Dixie Fire, për shembull, tashmë ka gllabëruar 190,000 hektarë pyje.

Në fund të javës së kaluar, Qendra Kombëtare e Zjarrit Ndër agjencisë raportoi se 79 zjarre në total kanë djegur më shumë se 2,263 milje katrore (5,860 kilometra katrorë) në Sh.B.A.

E Premte, 23 Korrik 2021: Fotografi britanik i astrofografit Martin Lewis kapi Modulin e Përgjithshëm Laborator të Rusisë Nauka në orbitë disa orë pas lëshimit të tij në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Lewis, i cili poston imazhet e tij në faqen e internetit Skyinspector.co.uk, e bëri foton menjëherë pas orës 10 pasdite BST të Mërkurën (21 Korrik) nga kopshti i tij i pasëm në St. Albans, rreth 20 milje (35 kilometra) në veri të Londrës, duke përdorur teleskopi i tij i ndërtuar 222 mm Dobsonian.

Lewis tha se po përgatitej të imazhonte Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) që kalonte atë ditë dhe u lajmërua për kalimin Nauka nga një tjetër fotograf astrofotografi vetëm rreth orës 21:00 BST. Mbrojtësit e qiellit fillimisht prisnin që Nauka të ndiqte shtatë minuta pas stacionit hapësinor dhe u kapën në befasi nga ardhja e modulit pesë minuta më parë.

“Unë vendosa [teleskopin] me një lente 2.7x Barlow dhe një filtër 642 nm me një aparat fotografik dixhital të shpejtë ASI174MM me copë të madhe,” tha Lewis për Space.com. “Kam marrë një sërë kornizash video të ISS me ekspozim 0.7 milisekonda, duke udhëhequr me dorë teleskopin dhe duke e mbajtur ISS në tela kryq të gjetësit. Vetëm pas përfundimit të regjistrimit ISS e kuptova se sa afër modulit Nauka ishte. “

Lewis tha se ai arriti të merrte vetëm “19 korniza të mira video” pasi ai “panik” pak për shkak të mungesës së kohës së përgatitjes.

Ndërsa Lewis po përpiqej të merrte fotografitë e tij, ekipet e kontrollit tokësor Nauka po luftonin një betejë më serioze pasi ndodhi menjëherë pas ndarjes së modulit nga raketa Proton M se disa nga sistemet e tij të komunikimit dhe shtytjes nuk po funksiononin siç duhet. Përfundimisht, inxhinierët arritën të korrigjonin çështjen, duke filluar ngjitjen e Naukës drejt postës orbitale me një vonesë të shkurtër.

Nauka u krijua në vitet 1990 dhe priti për gati dy dekada për fillimin e tij. Disa nga sistemet e tij janë disi të vjetëruara. Moduli, i cili përfaqëson kontributin më të madh rus në stacionin hapësinor, pritet të ankorohet me postën orbitale javën e ardhshme.

E enjte, 22 korrik 2021: Teleskopi hapësinor me rreze X i NASA-s Chandra ka marrë imazhe të reja të pulsarit më të ndritshëm në qiell.

Pulsari M82 X-2, një yll neutroni që rrotullohet shpejt, ndodhet në galaktikën Messier 82 rreth 12 milion vjet dritë larg Tokës. Ndriçimi i M82 X-2 ndryshon, por në shkëlqimin e tij mund të jetë më shumë se 10 herë më i ndritshëm se çdo pulsar tjetër i njohur i këtij lloji, tha NASA në Twitter.

Pulsari, i cili sfidon disa nga kufijtë fizikë për shkëlqimin e pulsarit, rrotullohet rreth boshtit të tij shumë shpejt, duke përfunduar një rrotullim çdo 1.37 sekonda. Duke qenë jashtëzakonisht i dendur, pulsari tërheq vetë materien, e cila gjeneron dritën me rreze X të zbuluar nga Chandra.