GameStop, Target dhe Walmart mund të kenë tastierë këtë javë

foto

Tashmë ka qenë një javë e mrekullueshme për rimbushjet e PS5. Walmart, Best Buy dhe PlayStation Direct kanë pasur secili tastierë për të blerë, dhe është vetëm e mërkurë. Ne gjithashtu mësuam se Verizon së shpejti do të shesë gjithashtu konzolla, megjithëse ato do të kufizohen vetëm tek abonentët në internet. Mund të presim të shohim një rimbushje të PS5 nga GameStop ose Target këtë javë, përveç nëse ata kanë vendosur të ndalojnë stokun për një ngjarje të madhe të rimbushjes së PS5 të së Premtes së Zezë. Ndërsa këto kompani zbulojnë më shumë nga planet e tyre të së Premtes së Zezë, një njoftim i lidhur me rimbushjen e PS5 duket i mundshëm.

Shumica e shitësve të tjerë tani ofrojnë një mënyrë që ju të paguani për të shkurtuar linjën duke u bashkuar me programet e tyre të anëtarësimit. Këtu janë shërbimet që kemi parë deri më tani:

Walmart Plus: Përveç aksesit të hershëm në shitjet e të Premtes së Zezë, Walmart e ka bërë atë në mënyrë që abonentët të mund të kenë akses në rezervën e ardhshme të PS5 të paktën një orë më herët se blerësit normalë të Walmart. Ky abonim kushton 13 dollarë në muaj ose 98 dollarë në vit dhe ka një provë falas 15-ditore tani.
GameStop PowerUp Rewards: Kompania e parë që ofron një mënyrë për të shkurtuar linjën e rimbushjes së PS5 është gjithashtu më e lira. Përveç rritjes së pikëve për të shpenzuar për zbritjet në dyqan, mund të keni akses në një tastierë të paktën një orë përpara blerësve normalë të GameStop. Dhe për 15 dollarë në vit, kjo nuk është një marrëveshje e keqe.
Best Buy Totaltech: 200 dollarë në vit është një pyetje e madhe nëse gjithçka që dëshironi është aksesi i hershëm në një rezervë të PS5, veçanërisht kur Best Buy nuk garanton se konsola do të jetë në programin Totaltech përpara se të jetë e disponueshme për këdo tjetër. Por gjërat e tjera që merrni me këtë program gjatë gjithë vitit e bëjnë më të vlefshëm nëse blini rregullisht këtu.
Një shitës i madh me pakicë që nuk e kemi parë të tarifuar për aksesin në një PS5 ka qenë Amazon, veçanërisht përmes programit të tij Treasure Truck. Nuk është e nevojshme të jesh abonent Prime për t’u regjistruar në Treasure Truck dhe kur të ofrohet një rezervë PS5 atje, do të marrësh një mesazh me tekst herët gjatë ditës për të marrë një. Emri është pak konfuz – në fakt nuk duhet të shkoni te një kamion fizik për të marrë PS5-në tuaj. Në vend të kësaj, ajo do të dorëzohet direkt në derën tuaj. Nëse nuk jeni regjistruar për tekste Treasure Truck, ja se si e bëni këtë.

Ka tre arsye të mëdha pse jeni ende duke luftuar për të marrë një PS5. E para është më e dukshme: Sistemi është vërtet popullor. Sony thotë se PS5 është konsola e tij më e shitur dhe tashmë ka shitur 10 milionë njësi që nga fillimi.

Arsyeja e dytë është mungesa aktuale e çipit që ndikon në pjesën më të madhe të elektronikës në botë. Sony tha se ka siguruar çipa të mjaftueshëm për të përmbushur objektivin e saj prej 14.8 milionë konsola për vitin fiskal.

Sa i përket arsyes së fundit, bëhet fjalë për robotët. Rishitësit po përdorin softuer për të blerë një numër masiv të PS5-ve menjëherë, duke lënë vetëm disa për njerëzit aktualë për të blerë. Shitësit me pakicë shtuan mbrojtje të ndryshme për bot gjatë rimbushjeve të PS5, por këto kufizime vetëm sa i pengojnë rishitësit.

Rifreskimi i aksioneve ishte i pakët në terren në fillim të këtij muaji, megjithëse ato janë përshpejtuar kohët e fundit. Ja një vështrim në historinë e fundit të rimbushjes së PS5:

Dyqani me rezervat më të shpeshta të PS5 është dyqani zyrtar i Sony, PlayStation Direct. Rënia zakonisht ndodh në orën 14:00. PT (5 pasdite ET) gjatë mesjavës (e martë, e mërkurë, e enjte). Ajo që Sony ka bërë së fundmi është dhënia e disa ftesave me email për akses ekskluziv në dyqan, i cili zakonisht fillon në orën 12:00. PT (3 pasdite ET).

Për të marrë një nga këto ftesa speciale, jo vetëm që ju duhet fat, ju duhet gjithashtu një llogari PSN. Mund të regjistroheni për një në faqen e internetit të PSN dhe është falas. Pasi të keni një llogari, thjesht regjistroni vendin tuaj në radhë për të blerë një PS5 në këtë faqe. Nga këtu, është çështje të jesh i duruar dhe të kesh pak fat në anën tënde. Me sa duket emailet e aksesit me përparësi dërgohen rastësisht, por do t’ju duhet të merrni pjesë në një nga radhët në PlayStation Direct në mënyrë që të merren parasysh.

Rimbushja e PlayStation Direct PS5 funksionon pak më ndryshe se shitësit e tjerë. Në orën e fillimit, ka një faqe mirëseardhjeje me një orë numërimi mbrapsht që tregon se kur do të fillojë radha. Mund të qëndroni në këtë faqe dhe kur të mbarojë koha, faqja e internetit do të fillojë të vendosë njerëzit në radhë për të blerë një PS5. Faqja do të përditësohet dhe do të thotë se sa kohë do të duhet të prisni, por kjo nuk është një garanci. Për të ndihmuar shanset tuaja, pasi të jeni në radhë, ndajeni lidhjen me pajisjet tuaja të tjera si telefoni juaj. Sigurohuni që çdo pajisje të përdorë një adresë IP të ndryshme (si p.sh. ta keni telefonin në planin e saj celular ndërsa kompjuteri juaj përdor Wi-Fi në shtëpi). Kjo mund të përmirësojë shanset tuaja, pasi pajisja juaj tjetër mund të vendoset në një linjë tjetër që lëviz me një ritëm më të shpejtë. Edhe nëse nuk merrni një PS5, siç u përmend më herët, prapëseprapë mund të merrni një leje leje për të blerë një në xhiron e ardhshme.

Shitësit me pakicë të mëdhenj si Walmart, GameStop, Amazon, Target dhe Best Buy zakonisht nuk japin shumë njoftim përpara një rimbushjeje. Ndonjëherë ata do të kenë një rezervë në mëngjes, herë të tjera pasdite dhe në disa raste, edhe në mes të natës. Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të merrni kërcimin në konkurrencë.

Këshilla e parë: Mos prisni derisa të shihni një alarm për një rënie të inventarit të PS5. Kontrolloni lidhjet në shitësit kryesorë për përditësime të aksioneve çdo ditë ose edhe disa herë në ditë. (Ne i kemi renditur të gjithë më poshtë.) Nëse ndodh me disponueshmërinë e PS5, shkoni all-in me sa më shumë shfletues dhe pajisje të jetë e mundur. Në një desktop, për shembull, hapni faqen e shitësit me pakicë në Chrome, Firefox dhe Edge. Më pas bëni të njëjtën gjë në telefonin dhe tabletin tuaj. Sa më shumë pajisje dhe shfletues, aq më mirë. Është si me biletat e lotarisë: Sa më shumë të kesh, aq më të mëdha janë shanset për të fituar.

Këshilla e dytë: Krijoni llogari në shitës të ndryshëm dhe sigurohuni që jeni identifikuar tashmë nëse do të përpiqeni të merrni një PS5. Sigurohuni që të gjitha informacionet tuaja të transportit, faturave dhe pagesave të përditësohen në çdo pajisje nga e cila mund të blini, qoftë laptop, desktop apo telefon. Kjo e bën kontrollin shumë më të shpejtë, gjë që është thelbësore pasi faqet e shitësve me pakicë bllokohen shpejt, duke i bërë njerëzit të humbasin mundësinë e tyre për të siguruar një PS5.