HP njofton kompjuter të rinj të shkëputshëm dhe të gjithë në një Chrome OS

foto

HP po njofton dy kompjuterë të rinj Chrome OS për formacionin e saj të fokusuar tek konsumatorët. E para është Chromebase AiO, një kompjuter desktop gjithëpërfshirës me një ekran që mund të rrotullohet nga peizazhi në portret. E dyta është Chromebook x2 11, një shkëputës i lehtë që mund të kalojë lehtësisht nga modalitetet e laptopit në tablet. Kompania po njofton gjithashtu një monitor të ri të certifikuar nga Works With Chromebook 24-inç USB-C.

Të tre produktet e reja janë krijuar për studentët, familjet dhe konsumatorët e përgjithshëm. Chromebase AiO do të jetë i disponueshëm në HP, Amazon dhe Best Buy këtë muaj, ndërsa Chromebook x2 11 do të jetë i disponueshëm nga Best Buy këtë muaj dhe nga faqja e internetit e HP në tetor. Të dy kompjuterët fillojnë me 599.99 dollarë për konfigurimet bazë. Monitori M24fd USB-C do të jetë i disponueshëm në tetor nga HP direkt për 249.99 dollarë.

Chromebase AiO prej 600 dollarësh e lart është një kompjuter gjithëpërfshirës me një ekran rrotullues-i pari për desktopët e gjithë-në-një të Chrome OS. Ekrani i tij me prekje 21.5 inç ka një rezolutë prej 1920 x 1080 piksele dhe vjen me ose një procesor Intel Pentium Gold ose një çip të gjeneratës së 10-të Core i3. Konfigurimi bazë Pentium Gold ka 4 GB RAM dhe 64 GB hapësirë ​​ruajtëse eMMC; do të jeni në gjendje të merrni deri në 16 GB RAM dhe një SSD 256 GB me një model të azhurnuar, por çuditërisht, nuk ka një konfigurim me 8 GB RAM në dispozicion.

Baza konike e Chromebase AiO është prej alumini dhe ka altoparlantë të dyfishtë 5 vat dhe katër porte-dy USB-C dhe dy USB-A-si dhe një prizë kufje 3.5 mm. Një aparat fotografik 5 megapiksel është i disponueshëm për video thirrje. Mund të çaktivizoni në mënyrë selektive kamerën ose mikrofonat me grila të integruar të Chromebase. Përfshirë në kuti është një mouse dhe tastierë pa tel.

Së bashku me aftësinë e tij për të rrotulluar nga peizazhi në portret, ekrani mund të anohet prapa 20 gradë, megjithëse nuk ka rregullim të lartësisë. HP thotë se modaliteti i portretit e bën më të lehtë leximin e faqeve të gjata në internet ose punën me dokumente. Kam pasur një shans për të provuar një version para-prodhimi të Chromebase AiO për të parë se sa i dobishëm është ekrani rrotullues personalisht-ju mund të lexoni përshtypjet e mia këtu.

Chromebook x2 11 është një tabletë 11 inç Chrome OS që vjen me një tastierë magnetike dhe rezistencë për ta përdorur atë në modalitetin e laptopit. Ka procesorin Snapdragon 7c të Qualcomm (çipi i gjeneratës së parë, jo versioni i gjeneratës së dytë të shpallur kohët e fundit) dhe lidhje opsionale 4G LTE (por jo 5G). HP pretendon se do të zgjasë deri në 11 orë midis karikimeve.

Ekrani me prekje 11-inç përmban një raport 3: 2 dhe rezolucion 2160 x 1440. Tableta në vetvete është prej alumini dhe ka dy porte USB-C për karikim dhe transferim të të dhënave dhe një lexues kartash microSD. Një lexues i gjurmëve të gishtërinjve është i integruar në butonin e energjisë për hyrjet biometrike, ndërsa altoparlantët e dyfishtë sigurojnë audio. Fatkeqësisht, HP nuk ishte në gjendje të gjente vend për një prizë kufje 3.5 mm.

Një aparat fotografik 5 megapiksel është i disponueshëm për video thirrje, ndërsa një aparat 8 megapiksel është në pjesën e pasme për marrjen e fotografive ose skanimin e dokumenteve.