Facebook prezanton pajisjen Portal Go, e specializuar për mbledhjet online

foto

The Facebook Portal Go është një ekran i lëvizshëm inteligjent i krijuar për të bërë thirrjet video në shtëpinë tuaj më të lehtë. Ironia e një produkti që pretendon të sjellë njerëzit së bashku duke u bërë nga një kompani, algoritmet e së cilës shpesh i largojnë njerëzit nga njëri -tjetri nuk humbet nga askush. Personalisht, kam miq me të cilët nuk do të kënaqem me thirrjet video të Messenger në Portal Go sepse nuk i kam miqësuar në Facebook, kështu që nuk do të më duhej në jetën reale. Por për pjesën tjetër të listës së Miqve të mi, Portal Go ka qenë një pajisje çuditërisht argëtuese për t’u përdorur për të qëndruar në kontakt. Atëherë nëna ime 76-vjeçare dhe unë konkurruam për të ngrënë donuts virtuale në një dhomë Messenger të realitetit të shtuar-duke hapur gojën sa më gjerë që të ishte e mundur në ekran-është padyshim një për librat e kujtesës. Fatmirësisht, nuk ka dëshmi video.

Pajisja për të ngrënë donut kushton 199 dollarë dhe fillon transportin në 19 tetor. Një version i pajisur me bateri i ekranit të zgjuar 10-inç të Facebook Portal, Portal Go ka një faktor të ri të formës dhe disa truke të reja. Ajo bashkohet me formacionin e ekraneve të mençura të Facebook së bashku me Portal Mini (ekran 8 inç për 129 dollarë), Portali 10 inç (179 dollarë) dhe Portal TV (149 dollarë), dhe Portal Plus gjithashtu i ri 15 inç (349 dollarë, i cili zëvendëson Portali i vjetër Plus si ekrani më i madh në formacion).

Go ende strehon kamerën e shkëlqyer me kënd të gjerë të Facebook që ju kornizon automatikisht ndërsa lëvizni, si dhe ato mikrofona që formojnë rreze që ngrihen me saktësi në zërin e kujtdo që flet. Karakteristikat argëtuese, ndërvepruese të AR që mund të ndihmojnë në mbajtjen e një fëmije të angazhuar me gjyshin ose t’u japin argëtim orëve me miqtë e tyre janë ende në qendër të aplikacionit të thirrjeve Messenger. Dhe Facebook ka ndërtuar mbi të gjitha ato veçori në këtë pajisje të gjeneratës së tretë, duke shtuar pak më shumë argëtim dhe shumë më tepër funksionalitet.

Si një pajisje për thirrje video, është një përmirësim në brezat e mëparshëm. Tre shtesa-një bateri gjatë gjithë ditës, në mënyrë që ta merrni dhe ta lëvizni, tastierë Bluetooth dhe mbështetje për kufjet për produktivitetin dhe privatësinë, dhe integrimin e kalendarit për thirrjet video trokitje e lehtë-e bëjnë këtë në të vërtetë të dobishme për thirrjet video, në krahasim me pak risi.

Alsoshtë gjithashtu aq e lehtë për tu vendosur dhe përdorur si versionet e mëparshme, shumë më e thjeshtë sesa vendosja e thirrjes në cilëndo nga ekranet e tjerë inteligjentë që kam testuar. Plus, ka thirrje pa duar duke përdorur zërin me ndihmësin e zërit të Facebook “Hey Portal”. Ende kërkohet një llogari në Facebook ose WhatsApp për të krijuar dhe përdorur Go, por opsioni i pesë shërbimeve të ndryshme të thirrjes me video – BlueJeans, GoToMeeting, Workplace, Webex dhe Zoom (me Ekipet e Microsoft që vijnë këtë vit) – përveç pronave të Facebook , ju ndihmon të dilni disi jashtë kopshtit me mure.

Portal Go vjen me një stendë të vogël të karikimit me USB-C, kështu që mund të qëndrojë me energji ose të lëvizë nga dhoma në dhomë. Peshon tre kilogramë dhe me një dorezë të integruar, është aq e lehtë të ecësh me të si një iPad dhe më pak e vështirë se një laptop. Bateria e Portal Go ka një kapacitet 40Wh – jo shumë larg nga ajo që do të gjeni në një laptop të hollë dhe të lehtë. Premton 14 orë rishikim të muzikës dhe deri në pesë orë video thirrje.

Me përdorim të lehtë (disa transmetime muzikore, shikim video dhe disa thirrje Zoom), zgjati mesatarisht 19 orë në testimin tim. Një dizajn i ri, më i butë zëvendëson pamjen e kornizës së fotografisë artificiale të gjeneratës së dytë. Tani e mbështjellur me pëlhurë dhe më shumë në formë trekëndore për qëndrueshmëri më të mirë, duket shumë si një Nest Hub Max, vetëm me më pak kornizë dhe një bazë pëlhure më të madhe.

Baza e re gjithashtu strehon një sistem të përmirësuar të altoparlantëve; dy altoparlantë me rreze të plotë dhe një woofer e bëjnë këtë një pajisje shumë më të mirë, nëse jo spektakolare, të transmetimit të muzikës dhe altoparlant portativ Bluetooth. Unë isha në gjendje ta nxirrja jashtë dhe të serenoja pulat e mia në fund të kopshtit me këngën më të re të Adele, dhe ata shijuan plotësisht vokalin e saj të qetë, timbrin dramatik dhe fushën e përsosur. Dobësitë këtu janë numri i kufizuar i shërbimeve të mbështetura muzikore: Spotify, Tidal, Pandora dhe iHeartRadio është gjithçka që merrni për transmetim.

Ndryshime të tjera harduerike përfshijnë një shkrehëse të re, të veçantë fizike të kamerës (e ngjashme me kapakun e kamerës së Portalit origjinal, por e integruar më mirë) dhe një buton memec që fik kamerën dhe mikrofonin. Kjo ju jep mundësinë që thjesht të keni audio gjatë një telefonate.

Facebook më tha se ideja për Go-në erdhi nga reagimet e klientëve-njerëzit që duan një pajisje të krijuar për video thirrje, në mënyrë që kur ata janë në një telefonatë pune, të mund të përdorin kompjuterin e tyre kryesor për referimin e dokumenteve ose kryerjen e shumë detyrave. Kur bëhet fjalë për përdorimin personal, të qenit në gjendje të “lëvizni dhe vendosni” këtë ekran, në krahasim me mbajtjen e një pajisjeje si një smartphone ose tabletë, mund të ndihmojë në mbajtjen e një bisede të rrjedhshme, tha kompania.

Në testimet e mia, kjo u mbajt në masë të madhe – ishte një përvojë e qetë të ulesh në verandën time të pasme dhe të ngrihem në Go on a stool për të marrë një telefonatë Zoom me tetë kolegë ndërsa referoja artikujt në laptopin tim. Kjo do të kishte qenë e ndërlikuar të bëhej me çdo ekran tjetër të zgjuar – që përfshinte litarë të shumtë zgjatues. Cilësia e videos ishte e shkëlqyeshme, superiore ndaj një aparati laptop, dhe kamera 12 megapiksel ofron aftësi të mira HDR, me sfondin tim të ndritshëm në oborrin e shtëpisë vetëm pak të fryrë. Katër mikrofonat e morën zërin tim qartë, dhe altoparlantët i shtynë zërat e kolegëve të mi në hapësirën e jashtme pa asnjë problem.

Sado e bukur të jetë, nuk kam nevojë të marr thirrjet e mia të punës në verandën time të pasme. Dhe në përdorimin tim faktori i transportueshmërisë hyri në lojë me miqtë dhe familjen. Thirrjet midis dy fëmijëve të mi adoleshentë dhe gjyshërve të tyre (të cilët ishin në një Portal të brezit të vjetër) ishin shumë më të lehta për tu inicuar kur unë mund ta merrja pajisjen dhe ta çoja atje ku ishin. Thirrjet me shumë persona (katër prej nesh në fund dhe dy në anën e tyre) gjithashtu funksionuan më mirë këtu sesa përpjekjet tona të mëparshme në një Echo Show 8, pasi kamera bën një punë të shkëlqyeshme për t’i mbajtur të gjithë në kuadër. Ju gjithashtu mund të dëgjoni zëra qartë edhe nëse lëvizin (gjë që fëmijët e mi e bëjnë pa ndryshim).

Kur konsiderohet si një ekran i zgjuar, cila është kategoria që shumica e njerëzve do ta vendosin këtë, Portal Go dallohet si i pari me bateri, dhe kjo ka të bëjë me të. Ky nuk është një ekran i zgjuar me funksion të plotë, kryesisht për shkak të mungesës së mbështetjes për shërbimet e transmetimit të videove (CBS News dhe Food Network janë të vetmet aplikacione të integruara, Netflix, YouTube dhe SlingTV mund të arrihen përmes uebit të integruar shfletues – por jo Prime Video, HBO Max ose Hulu).

Shko gjithashtu nuk bën asgjë shumë të zgjuar. Ndërsa mund të përdorni ndihmësin e integruar të zërit Alexa për të bërë shumicën e asaj që Alexa mund të bëjë në një Echo Show (përfshirë thirrjen e burimeve video nga kamerat e sigurisë Ring), nuk ka mbështetje për pajisjet jashtë ekosistemit Alexa dhe ekranit me prekje Alexa ndërfaqja është mjaft e padobishme. Si një ekran i zgjuar, kjo ka përdorim të kufizuar.

Sidoqoftë, nuk është vetëm. Unë kam testuar pothuajse çdo ekran të zgjuar në dispozicion, dhe ndjenja ime është se është një kategori që kërkon një qëllim. Ekranet inteligjentë përpiqen të bëjnë shumë dhe më pas nuk janë shumë të mirë në një gjë: jo pajisje të shkëlqyera për dëgjimin e muzikës, jo një ndërfaqe të shkëlqyer me prekje, orë alarmi të dizajnuara mirë dhe jo shumë të mira për të qenë një qendër familjare. Në rastin më të mirë, ato janë korniza të shkëlqyera dixhitale të fotografive – megjithëse Portali nuk është i shkëlqyeshëm në këtë. Jeni të kufizuar në fotot tuaja në Facebook ose Instagram ose në importimin e fotografive nga telefoni juaj duke përdorur aplikacionin Portal, i cili është vetëm një punë shumë e madhe.

Kjo punë me shumë detyra nuk është diçka që na duhet vërtet nga ekranet inteligjente. Pajisjet celulare që bëjnë gjithçka janë të dobishme kur jemi jashtë, por nuk kemi nevojë për aq shumë funksione të gjithanshme në shtëpi, veçanërisht kur një pajisje nuk është shumë e mirë në ndonjë detyrë të veçantë. Ajo që na nevojitet në shtëpinë e zgjuar janë pajisjet që bëjnë atë që duhet të bëjnë dhe e bëjnë mirë. Jam i lumtur që laj enët në lavastovilje dhe furra ime gatuan ushqimin, kështu që jam mirë nëse “telefoni im video” nuk është gjithashtu një kontrollues i zgjuar i shtëpisë dhe një pajisje argëtuese nën-parësore.

Unë nuk jam duke thënë se nuk do të më pëlqente nëse mund t’i bënte të gjitha mirë, por nuk është kështu këtu – ose me ndonjë ekran të zgjuar. Kjo është një pajisje e shkëlqyeshme për thirrje video, dhe kjo është për të. Disa veçori e bëjnë atë më të mirë sesa konkurrentët si Amazon dhe Google. Së pari, mund të telefononi Portalin nga aplikacioni Portal në smartphone tuaj-duke e bërë më të lehtë të “telefononi në shtëpi”, ashtu si një telefon fiks i modës së vjetër. Së dyti, mund të vendosni profile të shumta në Facebook ose WhatsApp (deri në katër) dhe t’i mbroni me një kunj, kështu që secili të ketë kontaktet e veta për të telefonuar. Plus, një mënyrë shtëpiake ju lejon të menaxhoni qasjen në aplikacione të caktuara në mënyrë që shtatëvjeçari juaj të mund të thërrasë ende gjyshen, por nuk e zmadhon aksidentalisht shefin tuaj në kohën e banjës. Mbështetja me shumë përdorues është e ndërlikuar të bëhet në ekranet e tjerë të zgjuar dhe nuk është e mundur me pajisjet e tjera të mira të thirrjes video, siç është një iPad. Kjo e bën Go -un më shumë si një video video pa tel për shtëpinë tuaj, diçka që çdokush në një familje mund ta marrë dhe ta përdorë.

Nëse doni një Portal Go në shtëpinë tuaj do të vijë kryesisht në përgjigjet e dy pyetjeve: A jeni të kënaqur me një pajisje nga Facebook në shtëpinë tuaj dhe doni një telefon video të dedikuar për punë ose thirrje personale? Nëse përgjigja për të dyja këto pyetje është po – Portal Go mund të jetë një pajisje e mirë për ju. Nëse jeni më të interesuar për një ekran inteligjent që integrohet lehtësisht me shtëpinë tuaj të zgjuar, vepron si një ekran i dytë televiziv dhe punon në një sistem audio me shumë dhoma, një Nest Hub nga Google ose një Echo Show nga Amazon do t’i përshtaten nevojave tuaja me mire