Ja çfarë mund të shpallë Apple në tetor

foto

Apple ka mbajtur ngjarjet e tetorit me një ritëm të parregullt ndër vite, me ngjarjet e tetorit që nuk rezultuan aq konsistente sa ngjarjet e shtatorit. Këtu janë detajet e ngjarjeve të tetorit gjatë viteve të fundit:

Nëse Apple do të mbajë apo jo një ngjarje të Tetorit në 2021 mbetet për t’u parë, por Mark Gurman i Bloomberg ka sugjeruar që Apple po planifikon për një ngjarje të tillë me fokus Mac -ët e rinj. Ne do të jemi të sigurtë që do ta përditësojmë këtë postim sa herë që një ngjarje e tetorit njoftohet zyrtarisht me të gjitha detajet e plota.

Në ngjarjen e Tetorit të Apple, njoftimi kryesor që presim është rishikimi i përfolur prej kohësh i MacBook Pro. Thuhet se Apple po punon në modelet e reja 14 inç dhe 16 inç MacBook Pro që mundësohen nga një i ashtuquajtur procesor “M1X”.

Bloomberg ka raportuar se çipi i ri M1X, ose sido që të quhet, do të ketë tetë bërthama me performancë të lartë dhe dy bërthama me efikasitet të lartë, të disponueshëm në 16 ose 32 variacione të bazës grafike. Makina gjithashtu pritet të mbështesë deri në 64 GB RAM, krahasuar me çipin aktual M1 që është i kufizuar në 16 GB RAM.

MacBook Pro -të e reja gjithashtu thuhet se shënojnë kthimin e opsioneve të shumta të lidhjes: MagSafe për karikim, HDMI dhe kartë SD. Apple gjithashtu pritet të heqë Touch Bar -in e diskutueshëm në favor të një rreshti tradicional të çelësave të funksioneve.

MacBook Pro-të e reja 14-inç dhe 16-inç pritet gjithashtu të përdorin teknologji të re të ekranit mini-LED. Apple përdori teknologjinë mini-LED për herë të parë në iPad Pro 12.9-inç të shpallur në fillim të këtij viti. Për ata që nuk janë të njohur, mini-LED mbështetet në mijëra LED me të vërtetë të vegjël në dritën e prapme, gjë që rezulton në raporte më të larta kontrasti dhe zezakë më të thellë, të ngjashëm me OLED, por pa rrezikun e djegies.

Më në fund, MacBook Pro i ri thuhet se do të ketë një dizajn krejt të ri me skaj të sheshtë të ngjashëm me iPad Pro dhe iPhone 13.

Pro MacBook Pro e re pritet të përmirësohet dhe do të korrigjojë shumë gjëra që njerëzve nuk u pëlqejnë në brezin aktual të MacBook Pro. Kjo përfshin heqjen e Touch Bar, shtimin e më shumë porteve krahas Thunderbolt dhe USB-C, dhe përmirësimin e cilësisë së ekranit.

MacBook Pro -të e reja nuk janë përditësimet e vetme të Mac që Apple ka në punë, sipas raporteve dhe thashethemeve. Bloomberg ka raportuar se Mac mini i ri do të ketë karakteristika identike me M1X MacBook Pro me 64 GB RAM, CPU 10 bërthamë dhe 16 ose 32 bërthama grafike.

Ndërkohë, rrjedhësi Jon Prosser ka raportuar se Mac mini i Apple i mundësuar nga M1X do të prezantojë gjithashtu një gjeneratë të re të dizajnit industrial. Mac mini i ri thuhet se do të ketë një shasi të jashtme të ridizajnuar me një material reflektues “të ngjashëm me pleksiglas” në krye të shoqëruar me një rrethim alumini.

Prosser gjithashtu ka pohuar se Mac mini i ri do të ketë porte shtesë në krahasim me Mac mini aktual të mundësuar nga M1, duke përfshirë katër Thunderbolt 3, dy porte USB-A, ethernet dhe HDMI. Mac mini gjithashtu mund të përdorë lidhësin e fuqisë magnetike që Apple prezantoi për herë të parë me iMac 24-inç në fillim të këtij viti.

Pra, ku do të përshtatet ky mini mini i ri në formacionin e Apple? Aktualisht, Apple shet një Mac mini të mundësuar nga M1 si opsionin e tij të nivelit fillestar së bashku me një model të nivelit më të lartë që ende mundësohet nga Intel. Pritet që ky Mac mini i mundësuar nga M1X të zëvendësojë modelin Intel dhe të shitet së bashku me konfigurimin M1X.