Jeff Bezos ka nevojë për NASA që ta dëgjojë

foto

Në verën e vitit 2019, Jeff Bezos u shfaq në një simpozium hapësinor që shënonte përvjetorin e uljes së parë në Hënë. Kishin kaluar pesëdhjetë vjet nga ajo arritje historike dhe Bezos u mrekullua me atë se sa shpejt NASA kishte lëvizur për të zgjedhur prodhuesin për ulësen e saj hënore. “Sot do të ketë tre protesta,” tha ai, duke iu referuar ankesave të kontraktuesve për vendimet e NASA -s, “dhe humbësit do të padisnin qeverinë federale sepse nuk fituan.”

Vërejtjet e Bezos ishin paraprake. Zgjedhja e NASA -s për prodhuesin e ulëses së saj të ardhshme hënore, për misionet e saj të para në Hënë që nga ditët e Apollonit, tashmë është kundërshtuar. Por kur Bezos parashikoi këtë të ardhme dy vjet më parë, ai ndoshta nuk e imagjinoi që humbësi në këtë skenar do të ishte ai.

Kjo është e drejtë – Jeff Bezos po padit NASA -n. Kompania e tij hapësinore, Blue Origin, kohët e fundit ngriti një padi në gjykatën federale duke pretenduar se procesi i NASA -s për zgjedhjen e një furnizuesi për sistemin e saj të ri të uljes kishte “të meta”. Sipas kompanisë, procesi që këtë vit bëri që NASA të zgjidhte SpaceX të Elon Musk mbi Blue Origin, i cili bashkëpunoi me kontraktorët e tjerë të hapësirës ajrore për ofertën, nuk ishte i drejtë. NASA -s, e cila tashmë kishte filluar të paguante SpaceX për punën, tani duhet t’i vërë përpjekjet në pritje.

Kjo mund të duket si një kthesë e çuditshme për një njeri që sapo fluturoi në buzë të hapësirës me raketën e tij. Por fluturimet nënorbitale janë një pjesë e vogël e ambicieve hapësinore të Bezos, të cilat ai i ka përshkruar si “puna e tij më e rëndësishme”. Bezos dëshiron që Blue Origin të ketë nderin të dërgojë astronautët amerikanë në sipërfaqen hënore për herë të parë që nga viti 1972. Një muaj para atij simpoziumi në vitin 2019, Bezos zbuloi një model të modelit të uljes në një sallë të madhe ballo në Uashington, DC, dhe , duke shkëlqyer me besim, i tha auditorit se automjeti para tyre po shkonte në Hënë.

Siç qëndron, Bezos nuk do ta marrë dëshirën e tij. Ai mund të ketë para të mjaftueshme për të ndërtuar raketën e tij (nënshkruar, natyrisht, nga kontributet e punonjësve dhe klientëve të Amazon) dhe të financojë përpjekjet e tjera të Blue Origin me bazë në hapësirë ​​pafundësisht. Ai është personi më i pasur në planet, me pak konkurrencë atje. Por ka disa gjëra që paratë nuk mund të blejnë, dhe rezulton se Hëna mund të jetë një prej tyre.

Hera e fundit që NASA punësoi dikë për të ndërtuar një sistem të uljes njerëzore për Hënën ishte në vitin 1962. NASA kërkoi propozime për teknologjinë e uljes në korrik dhe zgjodhi një kontraktues deri në nëntor – Grumman, një përsëritje e hershme e Northrop Grumman, e cila ende ndërton anije kozmike për NASA sot Me “Kthesa ishte relativisht e shpejtë,” më tha Teasel Muir-Harmony, një historian dhe kurator në Muzeun Kombëtar të Ajrit dhe Hapësirës Smithsonian. John F. Kennedy sapo kishte mbajtur fjalimin e tij tani famëkeq në Hënë dhe agjencia duhej të vepronte shpejt.

Gjatë dekadës së ardhshme, astronautët amerikanë u ulën në Hënë gjashtë herë. Bezos e do këtë histori – të gjithë historinë e hapësirës ajrore, me të vërtetë. Automjetet e Blue Origin janë emëruar për astronautët pionierë të NASA -s, dhe Bezos planifikoi fluturimin e tij hapës në përvjetorin e goditjes së Apollo 11. Kapsula mbante kujtime të mjaftueshme për të mbushur një ekspozitë muzeale: një medalion bronzi që përkujtonte fluturimin e parë me tullumbace me ajër të nxehtë, një copë kanavacë nga aeroplani i famshëm i vëllezërve Wright, syzet që Amelia Earhart mbante gjatë fluturimit të saj mbi Atlantik.