Kapsula e ekuipazhit të SpaceX sjell astronautët në shtëpi pas gati 200 ditësh në orbitë

foto

Dy astronautë dhe specialistë të misionit të NASA-s nga Japonia dhe Franca mbyllën një fluturim 199-ditor të hënën me një kapsulë të ekuipazhit SpaceX, duke u nisur nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës dhe duke hipur në anijen e tyre kozmike Dragon përmes një rihyrjeje përvëluese dhe spërkatjes në Gjirin e Meksikës.

Komandanti i NASA-s Shane Kimbrough, piloti Megan McArthur, astronauti japonez Akihiko Hoshide dhe astronauti i Agjencisë Evropiane të Hapësirës Thomas Pesquet zbritën përsëri në Tokë me një rihyrje gjatë natës të dukshme nga Meksika dhe Bregu i Gjirit të SHBA.

Shumë vëzhgues të qiellit raportuan shikime të rihyrjes së kapsulës, e cila la një gjurmë lumineshente të plazmës pas saj ndërsa temperaturat jashtë anijes kozmike Dragon arritën disa mijëra gradë.

Brenda kapsulës, astronautët ishin ulur në ndenjëse të shtrirë, me ekranet e tyre me prekje që ofronin të dhëna për përparimin e zbritjes plotësisht të automatizuar.

Kontrolli i misionit SpaceX rivendosi kontaktin me anijen kozmike Crew Dragon Endeavour pas një ndërprerjeje komunikimi shtatë-minutëshe të shkaktuar nga këllëfi i plazmës super i nxehtë rreth kapsulës gjatë hyrjes. Pak çaste më vonë, katër parashuta kryesore u hapën për të ngadalësuar anijen kozmike për një spërkatje të butë në dete të qetë pranë Pensacola, Florida, në orën 22:33. E hënë EST (0333 GMT e martë).

Një anije rikuperimi e pozicionuar pranë vendndodhjes së spërkatjes u zhvendos në vend pranë kapsulës së Crew Dragon. Një aparat ngritës e ngriti Dragoin nga deti dhe e vendosi në një djep, ku SpaceX hapi kapakun e kapsulës dhe ndihmoi astronautët të dilnin nga anija kozmike.

McArthur, një oqeanograf përpara se të bashkohej me korpusin e astronautëve të NASA-s, doli për herë të parë nga anija kozmike. Astronauti i dytë që doli nga kapsula e Crew Dragon ishte Kimbrough, një pilot helikopteri në pension i ushtrisë amerikane, i cili përfundoi misionin e tij të tretë në hapësirë.

Astronauti japonez Akihiko Hoshide ishte më pas nga kapsula, i ndjekur nga Pesquet, i cili tani ka hyrë 395 ditë në orbitë në dy ekspeditat e tij të stacioneve hapësinore, më shumë kohë në hapësirë ​​se çdo astronaut tjetër i ESA.

Astronautët u vendosën në barela për të lehtësuar përshtatjen e tyre me gravitetin e Tokës pas gati shtatë muajsh në hapësirë.

Pas kontrolleve fillestare mjekësore në bordin e anijes së rikuperimit të SpaceX, katër astronautët pritej të hipnin me një helikopter për në breg, ku aeroplanët prisnin të çonin Kimbrough, McArthur dhe Hoshide në bazën e trajnimit të astronautëve të NASA-s në Hjuston. Pesquet do të fluturojë në Qendrën Evropiane të Astronautëve në Këln, Gjermani, për shqyrtimin dhe rehabilitimin e tij pas fluturimit.

Ndërkohë, SpaceX do të sigurojë anijen kozmike Crew Dragon Endeavour për udhëtimin nga deti në Kepin Canaveral, ku ekipet tokësore do të rinovojnë kapsulën e ripërdorshme për një nisje tjetër në orbitë. Shpërthimi i të hënës mbrëma përfundoi misionin e dytë për Crew Dragon Endeavour, dhe gjithashtu shënoi fundin e fluturimit të dytë operacional të ekuipazhit në stacionin hapësinor duke përdorur flotën e anijeve kozmike të SpaceX të vlerësuara nga njerëzit.

SpaceX ka një kontratë 2.6 miliardë dollarësh me NASA-n që mbulonte zhvillimin e anijes kozmike Crew Dragon, plus gjashtë fluturime me rotacion të ekuipazhit.

Misioni, i njohur si Crew-2, filloi me lëshimin më 23 prill mbi një raketë Falcon 9 nga Qendra Hapësinore e NASA-s Kennedy në Florida. Kapsula u ankorua automatikisht me stacionin hapësinor të nesërmen.

Astronautët e Crew-2 kryen eksperimente dhe mbajtën laboratorin e kërkimit orbital. Ata gjithashtu kryen shëtitje në hapësirë ​​për të instaluar një grup të ri diellor jashtë kompleksit.

NASA dhe SpaceX vonuan shkyçjen dhe kthimin e Crew Dragon në Tokë nga java e kaluar si përgjigje ndaj nisjes së shtyrë të një ekipi të ri astronautësh në misionin Crew-3. Ai nisje ishte planifikuar për 31 tetor në majë të një rakete Falcon 9, por erërat e forta në zonat e ndërprerjes së Dragoit në det të hapur në Oqeanin Atlantik dhe një problem i vogël mjekësor me një nga astronautët e Ekuipazhit-3 i detyruan zyrtarët të vonojnë fluturimin.

Drejtuesit e NASA-s vendosën të ndërrojnë rendin e rrotullimit të ekuipazhit dhe të sjellin astronautët e Crew-2 në shtëpi përpara se të nisnin misionin Crew-3. Ndryshimi eliminoi një dorëzim të planifikuar në orbitë midis astronautëve të Crew-2 dhe Crew-3.

Nisja e Crew-3 tani është planifikuar për të mërkurën në orën 21:03. EST (0203 GMT e enjte) nga pad 39A në Qendrën Hapësinore Kennedy. Raketa Falcon 9 e misionit Crew-3 dhe kapsula hapësinore Crew Dragon Endurance kanë mbetur vertikale në platformën e lëshimit gjatë vonesës.

Me misionin Crew-3 ende në pritje të ngritjes, NASA dhe SpaceX dhanë dritën jeshile që astronautët e Crew-2 të largoheshin nga stacioni hapësinor të hënën.

Kimbrough, McArthur, Hoshide dhe Pesquet hynë në anijen e tyre kozmike Crew Dragon dhe veshin kostumet e tyre të presionit të përshtatura nga SpaceX për t’u shkëputur. Kapsula u nda nga stacioni në orën 14:05. EST (1905 GMT) dhe u largua në një distancë prej më shumë se 660 këmbë (200 metra).

Më pas ekuipazhi urdhëroi kapsulën të fillonte një “fluturim” të kompleksit, cikli i parë i plotë 360 gradë rreth stacionit hapësinor nga një anije kozmike vizituese që nga pensionimi i anijes kozmike në vitin 2011. Anijet kozmike ruse Soyuz kanë kryer fluturime të pjesshme të stacioni hapësinor.

Pasi ekuipazhi lëshoi ​​komandën manuale për të filluar manovrën, sistemi i drejtimit të Crew Dragon e drejtoi në mënyrë autonome anijen nga një vend mbi stacion, më pas në pozicionet prapa, poshtë dhe përpara kompleksit. Pesquet dhe Hoshide lanë vendet e tyre për të fotografuar stacionin hapësinor prej 460 tonësh nga dritarja e përparme e anijes kozmike Dragon.

Aftësia e Dragonit për të kryer një fluturim ishte një nga kërkesat përfundimtare që NASA vendosi në kapsulën e ekuipazhit të SpaceX që nuk ishte testuar ende në orbitë.

Astronautët në bordin e anijes kozmike Crew Dragon Endeavour nuk ishin në gjendje të përdornin sistemin e tualetit të kapsulës gjatë kalimit të tyre tetë orësh nga stacioni hapësinor në Gjirin e Meksikës.

SpaceX zbuloi një rrjedhje urine të hasur në fluturimin tre-ditor të Inspiration4 në anijen kozmike Crew Dragon Resilience në shtator dhe inspektimet e kapsulës Endeavour në stacionin hapësinor zbuluan se kishte gjithashtu një rrjedhje në sistemin e mbetjeve të astronautëve.

NASA tha përpara se misioni Crew-2 të kthehej në Tokë se astronautët do të mbanin të brendshme absorbuese në vend që të kishin akses në tualet. Astronautët në misionin Crew-3 të vendosur për nisje të mërkurën do të fluturojnë në një kapsulë krejt të re SpaceX me një sistem tualeti të modifikuar për të rregulluar problemin që shkaktoi rrjedhjen e urinës.

Largimi i astronautëve të Crew-2 të hënën lë pas komandantin rus Anton Shkaplerov, kozmonautin Pyotr Dubrov dhe astronautin e NASA-s Mark Vande Hei në stacionin hapësinor.

Atyre do t’u bashkohen katër astronautët e ardhshëm të Crew Dragon të enjten, duke supozuar se misioni Crew-3 do të shpërthejë siç ishte planifikuar të mërkurën mbrëma.

Zyrtarët e NASA-s dhe SpaceX planifikojnë të mblidhen për një rishikim të gatishmërisë për nisjen për misionin Crew-3 të martën në Qendrën Hapësinore Kennedy.

Inxhinierët do të shqyrtojnë të dhënat nga rihyrja dhe spërkatja e Crew-2 përpara se të japin një “shko” për të vazhduar me lëshimin e Crew-3. Një fushë e fokusit për rishikimin do të jenë parashutat Dragon.

Një prej katër gypave kryesorë në Crew Dragon Endeavour iu desh më shumë kohë për t’u fryrë se tre të tjerat. Kathy Lueders, administratore e asociuar e drejtorisë së misionit të operacioneve hapësinore të NASA-s, tha se kthimi i Crew-2 “dukej i pastër”, por shtoi se inxhinierët do të vlerësojnë performancën e parashutës.

“Unë e di se njerëzit do të pyesin veten për atë parashutë kryesore të mbetur, dhe ekipi do të largohet dhe do të shikojë se si ishte ngarkimi në gypa dhe do ta kuptojë atë sjellje,” tha Lueders në komentet e transmetuara në TV NASA pasi ekuipazhi- 2 spërkatje. “Është një sjellje që e kemi parë disa herë në teste të tjera dhe zakonisht ndodh kur linjat grumbullohen së bashku derisa forcat ajrore hapen dhe përhapin gypat.

“Gjëja që më bën të ndihem pak më i sigurt është se ngarkimi dhe ngadalësimi i anijes kozmike dukeshin të gjitha nominale për ne, gjë që është një lajm i mirë.”

Lueders tha se NASA dhe SpaceX do të punojnë me të dhënat e parashutës gjatë rishikimit të gatishmërisë për nisjen e Crew-3, i cili fillon në orën 19:00. EST E martë (0000 GMT e mërkurë). NASA planifikon një konferencë për shtyp pas rishikimit të gatishmërisë për nisjen në orën 21:30. EST (0230 GMT).