Soyuz zbret me ekipin e filmit pas xhirimit të filmit në stacionin hapsinor

foto

16 tetor 2021 – Ekuipazhi i parë profesional i filmit që fluturoi në hapësirë ​​është kthyer në Tokë pas 12 ditësh duke xhiruar një film në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar.

Aktorja ruse Yulia Peresild dhe producenti Klim Shipenko zbarkuan me kozmonautin Oleg Novitskiy të korporatës federale të hapësirës ruse Roscosmos të Dielën (17 tetor). Të tre zbritën në bordin e anijes kozmike Soyuz MS-18 në një takim në orën 12:35 të mëngjesit EDT (0435 GMT ose 10:35 të mëngjesit me kohën lokale) në stepën e Kazakistanit.

Ulja përfundoi 191 ditë në hapësirë ​​për Novitskiy, i cili përfundoi qëndrimin e tij në stacion duke luajtur pak pjesë në filmin Peresild dhe Shipenko ishin atje për të filmuar. Një prodhim i përbashkët i Roscosmos, stacionit televiziv rus Channel One dhe studios Yellow, Black and White, “Вызов” (“Sfida” në anglisht) ndjek historinë e një kirurgu (Peresild) i cili është nisur në stacion për të kryer kirurgji urgjente në një kozmonaut (Novitskiy).

Shipenko shërbeu disa role prapa skenës ndërsa ishte në orbitë, duke përfshirë regjisorin, artistin e make up-it, redaktorin e zërit dhe kinematografin. Kozmonautët Pyotr Dubrov dhe Anton Shkaplerov, të cilët kishin nisur me Peresild dhe Shipenko në bordin e Soyuz MS-19 më 5 tetor, gjithashtu morën pjesë në xhirime.

Novitskiy, Peresild dhe Shipenko filluan udhëtimin e tyre në shtëpi me zbarkimin e Soyuz MS-18 nga moduli i laboratorit shumëplanësh Nauka të Shtunën në 9:13 pasdite. EDT (0135 GMT të Dielën). Anija kozmike kreu një djegie deorbit dhe hodhi modulet e saj orbitale dhe shtytëse para se të hynte përsëri në atmosferën e Tokës dhe të zbriste nën një parashutë për një ulje të butë.

Ekipet e rimëkëmbjes ishin në vend për të ndihmuar ekuipazhin të dilte nga kapsula e zbritjes dhe të kryente kontrollet fillestare mjekësore. Novitskiy, Peresild dhe Shipenko atëherë do të fluturonin me helikopter në qytetin kazak të Karagandës para se një aeroplan i Qendrës së Trajnimit të Kozmonautëve Gagarin t’i transportonte ata përsëri në Star City, jashtë Moskës.

Largimi i Soyuz MS-18 shënoi fundin e Ekspeditës 35 dhe fillimin e Ekspeditës 66 në bordin e stacionit hapësinor. I udhëhequr nga Thomas Pesquet i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA), stacioni tani është ekuipazhuar nga kozmonautët Shkaplerov dhe Dubrov, astronautët Shane Kimbrough, Megan McArthur dhe Mark Vande Hei me NASA dhe astronautin Aki Hoshide të NASA -s dhe Agjencisë Japoneze të Hapësirës (JAXA).

Dubrov dhe Vande Hei fillimisht ishin planifikuar të zbarkonin me Novitskiy në Soyuz-18, por për të akomoduar projektin e filmit, qëndrimet e tyre u zgjatën edhe për gjashtë muaj të tjerë. Dubrov dhe Vande Hei tani do të zbarkojnë me Shkaplerov në mars, pas 365 ditësh në hapësirë. Vande Hei do të ketë përfunduar fluturimin më të gjatë hapësinor nga një astronaut në historinë e SHBA.

Roscosmos së pari njoftoi projektin e filmit në Nëntor 2020. Peresild, 37 vjeç, u zgjodh për rolin nga një grup prej 3,000 aplikantësh dhe 20 finalistësh. Së bashku me mbështetësen e saj, Alena Mordovina, Roscosmos tha se kasti gjithashtu testoi një model të ri për përzgjedhjen dhe trajnimin e individëve nën një orar të shkurtuar.

Një aktore e suksesshme e cila është shfaqur në filma dhe seri televizive ruse të vlerësuara me çmime, si dhe ka luajtur në skenë në teatrin Malaya Bronnaya në Moskë, Peresild u bë aktori i parë profesionist që fluturoi në hapësirë. Gjatë kohës së saj në orbitë, William Shatner (Kapiteni Kirk i Star Trek) u bë fluturuesi i dytë në bordin e një fluturimi nënujor Blue Origin.

Peresild gjithashtu u bë gruaja e pestë ruse që fluturoi në hapësirë ​​nga 68 astronautet femra në të gjithë botën.

Shipenko, 38 vjeç, është regjisor filmi, skenarist, aktor dhe producent. Kreditet e tij të mëparshme përfshijnë filmin e vitit 2017 “Salyut 7”, i cili u bazua lirshëm në misionin e vërtetë të 1985 në stacionet e fundit hapësinore të klasit Salyut të Bashkimit Sovjetik.

Novitskiy, 50 vjeç, tani ka përfunduar tre misione hapësinore për gjithsej 531 ditë në hapësirë. Gjatë Ekspeditës 64/65, ai kreu tre shëtitje në hapësirë, duke regjistruar 22 orë e 38 minuta duke punuar në vakumin e hapësirës. Ai më parë ishte anëtar i ekuipazheve të Ekspeditës 33/34 dhe Ekspeditës 50/51 në 2013 dhe 2017, respektivisht.

Para “Sfidës”, kozmonautët e epokës sovjetike filmuan në bordin e Soyuz T-9 dhe brenda stacionit hapësinor Salyut 7 për filmin narrativ rus të vitit 1984 “Kthimi nga Orbita”. Njëzet e katër vjet më vonë, astronauti i financuar privat Richard Garriott xhiroi “Apogee of Fear”, një film i shkurtër fantastiko-shkencor i vendosur në bordin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar.

Anija kozmike Soyuz MS-18 udhëtoi gjithsej 80.9 milion milje (130 milion km) ndërsa përfundoi 3,056 orbita të Tokës.