Koreja e Veriut për herë të parë transmetoi Olimpiadën 2 ditë pasi përfundoi

foto

Ndërsa pjesa tjetër e botës po largohet nga Lojërat Olimpike të Tokios, qytetarët e Koresë së Veriut po marrin shijet e tyre të para të lojërave.

NK News, një media amerikane e fokusuar në kombin aziatik, raporton se një ndeshje futbolli midis ekipeve të grave të Ekipit GB dhe Kilit u transmetua në Televizionin Qendror Korean (KCT) të martën, dy ditë pas përfundimit të Olimpiadës dhe pothuajse tre javë pasi u luajt vetë loja.

NK News raporton se transmetuesi tregoi vetëm 70 minuta lojë.

Ndeshja përfundoi 2-0 ndaj Ekipit GB me gola në minutën e 18-të dhe të 73-të, këto të fundit nga të cilat me siguri u humbën nga tifozët e Koresë së Veriut.

Faqja e internetit e lajmeve tha gjithashtu se futbolli u shfaq me cilësi të ulët dhe nuk kishte komente, duke vënë në pikëpyetje se si kanali e mori pamjen.

Koreano -veriorët nuk kanë qasje në internet ose kanale televizive ndërkombëtare, kështu që transmetimi i së martës do të ishte hera e parë që ata ishin në gjendje të shikonin ndonjë pjesë të lojërave

NK News thotë se në vitet e mëparshme, një transmetues tjetër, Unioni i Transmetimit Azi-Paqësor, ishte në gjendje të ofronte pamje përmes një partneriteti me transmetuesin e Koresë së Jugut Seoul Broadcasting System.

Koreja e Veriut nuk dërgoi asnjë atlet në lojëra, duke përmendur pandeminë COVID si arsye për të anashkaluar lojërat.

Në Rio 2016, vendi fitoi shtatë medalje, përfshirë dy të arta në peshëngritjen e grave 75 kg.