Hëna 5 miliard dollarëshe që do ndërtohet në Las Vegas

foto

Turizmi hapësinor po bëhet ngadalë realitet me miliarderët që bëjnë vizita të rregullta në dukje në yje dhe hoteli i parë hapësinor në botë i planifikuar të bëjë debutimin e tij në 2027. Pavarësisht përparimit premtues, mund të kalojë pak kohë para se turizmi hapësinor të jetë në dispozicion me një çmim më të arritshëm pikë

Pra, cila është gjëja tjetër më e mirë ndërkohë? Ndoshta ky hotel i ri në formë hëne vjen në Las Vegas Strip.

Kompania me qendër në Kanada Moon World Resorts Inc. ka njoftuar planet për një hotel prej 5 miliardë dollarësh, 5.5 milion metra katrorë, tipari i të cilit do të jetë një kopje e Hënës që qëndron në 735 metra e gjatë dhe 650 metra e gjerë.

Kopja do të jetë vetëm 1/75,000 madhësia e Hënës, por kjo është mjaft e madhe për të akomoduar 4,000 dhoma dhe suita për mysafirë. Planet për Moon Resorts Las Vegas gjithashtu përfshijnë një banjë 75,000 metra katrorë, 50,000 metra katrorë ushqime dhe pije, 75,000 metra katrorë pakicë dhe 150,00 metra katrorë klube dhe salla.

Për argëtim, mysafirët mund të presin me padurim një teatër prej 2.500 vendesh, një planetarium, një qendër ngjarjesh me 5000 vende, një arenë 10.000 vendësish dhe, natyrisht, një kazino. Shtimi i temës së hënës do të jetë gjithashtu një klub nate që do të pozicionohet drejtpërdrejt nën një “anije kozmike” dhe do të ndriçojë dritat për mysafirët, raportoi Daily Mail.

Sidoqoftë, theksi kryesor i pronës do të jetë “kolonia aktive hënore”.

Kolonia, e cila do të jetë në gjysmën e sipërme të sferës, “do të imitojë saktësisht ato [kolonitë hënore] tani nën një planifikim serioz aktiv nga NASA, ESA dhe shumë të tjerë.” Dhe për 500 dollarë, vizitorët mund të kalojnë 90 minuta duke eksploruar hapësirën 10 hektarë, duke përdorur një “buggy hënë” për të kaluar mbi krateret.

Edhe vetëm hyrja në këtë atraksion kryesor do të jetë një aventurë, me mysafirët që hipin në një “anije hënore” të ngjashme me trenin që rrethon pjesën e jashtme të apartamenteve të hotelit në rrugën e saj drejt kolonisë hënore.

“Njerëzit duan diçka unike, diçka të ndryshme, diçka” Wow “,” tha Michael Henderson, bashkëthemeluesi i Moon World Resorts, Inc., për The New York Post. “Fluturimet hapësinore kushtojnë 200,000 deri në 250,000 dollarë – kështu që masat thjesht nuk mund të marrin pjesë. Me Moon [Resorts Botërore], për 500 dollarë, ata mund të ecin në një sipërfaqe hënore autentike dhe të kënaqen duke eksploruar një koloni hënore në një mënyrë spektakolare.”

Moon Resorts Las Vegas do të marrë rreth katër vjet për t’u ndërtuar dhe është një nga katër pronat me temë hënore që planifikohet të hapet në të gjithë botën në 2026 ose 2027. Përtej kësaj prone të Las Vegas, të tjera janë planifikuar për Lindjen e Mesme, Kinë dhe Spanjë.