Laptopi Framework është e ardhmja e laptopëve

foto

Timeshtë koha për një laptop të ri. Besniku im Dell XPS 13 është mbi pesë vjeç dhe po fillon të luftojë me Windows 10 të thjeshtë – harroni Windows 11.

It’sshtë një kohë emocionuese për të përmirësuar gjithashtu, sepse tregu i laptopëve ka bërë një rrugë të gjatë gjatë pesë viteve të fundit dhe ka disa makina tepër të lehta dhe të fuqishme atje: Asus Zenbook 13 OLED, Samsung Galaxy Book Pro 360, dhe natyrisht Dell XPS 13 OLED. Të gjithë kanë ekrane të mrekullueshme OLED, tastiera komode dhe më shumë se fuqi të mjaftueshme për nevojat e mia. Plus, të gjithë mund të merren pa prishur buxhetin tim.

Pra, pse e kam hapur faqen e porosisë Framework Laptop në një skedë për një javë? Pse gishti im po rri rregullisht mbi butonin e blerjes në një laptop që do të më duhej të mblidhesha vetë? Një që nuk vjen as me një ekran të shkëlqyeshëm OLED?

Unë mendoj se është komuniteti. Epo, ai dhe dizajni tepër i arritshëm i Kornizës, i mbushur me sistemin e tij inovativ të kartave të zgjerimit që ju lejon të ndërroni portet sipas dëshirës. Nuk mund t’ju them sa herë jam përpjekur të lidh një nga aksesorët e mi të vjetër të besueshëm USB-A në një laptop të ri që po rishikoj, vetëm që të ndalet i ftohtë në pamjen e disa porteve USB-C dhe një prizë kufje.

Me një Kornizë, unë mund të futem në çdo katër porte që më nevojiten për ditën nga katalogu i kartave të zgjerimit që mund të blej, i cili përfshin lojtarë të tillë të tufës si lexuesi i kartave microSD që do të më duhen për të hequr fotot nga ajo aparat fotografik i vjetër dixhital në pajisjen time dollapin dhe portën HDMI Unë do të dëshiroj kur të kalojnë pushimet dhe po përpiqem ta prezantoj familjen time me ato shkurtime të specializuara të Star Wars.

Ekzistojnë gjithashtu karta zgjerimi të ruajtjes 250 GB dhe 1 TB, gjithashtu, në rast se më duhet pak hapësirë ​​shtesë. Dhe pjesa më e mirë është se Framework ka lëshuar dokumentet e projektimit dhe specifikat e referencës për sistemin e kartave të zgjerimit nën një licencë me burim të hapur, që do të thotë se disa tifozë me iniciativë kanë krijuar tashmë karta zgjerimi me porosi si një lexues RFID ose-ndoshta më emocionues-një sirtar rostiçeri Me

Pra, po, është pasioni dhe zgjuarsia e komunitetit Kuadër që më shtyn të bëj hapin e fundit dhe të blej një timen. Unë u intrigova nga potenciali i Kornizës kur pashë për herë të parë një version të para-lëshimit në një ndërtesë zyre të papërshkrueshme në Burlingame në fillim të këtij viti.

Hapi i një ultraporti më të riparueshëm dhe të përmirësueshëm ishte shumë i mirë për të kaluar, dhe kur pashë laptopin personalisht u mahnita se sa i hollë dhe i lehtë ishte. Në fund të fundit, kaq shumë prodhues të laptopëve (*kollë*Apple*kollë*) justifikojnë transportimin e laptopëve me përbërës të pazëvendësueshëm duke thënë se ato janë më të lehta dhe me kosto më efektive për t’u prodhuar, me korniza më të holla dhe më të lehta sesa mund të dorëzoheshin nëse gjithçka brenda ishte e arritshme Me

Megjithatë atje isha në atë ndërtesë zyre të braktisur (faleminderit COVID!) Duke mbajtur një laptop që ishte aq i hollë dhe i lehtë sa MacBook Pro M1 i fundit, por më i arritshëm dhe idiot-provues se makina ime.

Dhe më lejoni t’ju them, si dikush që është përpjekur aksidentalisht të derdhë vaj motorik në rezervuarin e lëngut të larjes më shumë se një herë: makina ime është mjaft idiote-provë!

Kur e pyeta themeluesin e Framework, Nirav Patel, sa më i hollë dhe më i lehtë mund të ishte laptopi Framework nëse nuk do të kishin projektuar kaq shumë nga komponentët që të ishin të zëvendësueshëm, përgjigja e tij më befasoi: jo shumë.

“Amazingshtë e mahnitshme sa pak humbni,” më tha Patel. “Teknikisht ne mund të rruheshim si një pjesë e një milimetri nëse do të bashkonim RAM -in, ose nëse nuk do të ndërtonim sistemin tonë të kartave të zgjerimit … [por] është shumë më e turpshme se si, ju në të vërtetë nuk doni” nuk duhet të tregtojmë aq shumë “.