Laptopi më i mirë i lojrave për 2021: Pajisjet kryesore nën $ 1,000

foto

Laptopët e lojërave dikur kërkonin një portofol të madh-së bashku me një shpinë të fortë për t’i transportuar ato-por ata nuk duhet të jenë behemothë që shkatërrojnë buxhetin. Disa prodhues kanë krijuar fletore për lojtarë, kufijtë e çmimeve të të cilëve janë vendosur në qindra dollarë sesa mijëra. Sidoqoftë, vetëm për shkak se këta janë laptopë të lirë lojrash, kjo nuk do të thotë se ato janë gabime totale kur është fjala për performancën.

Sigurisht, ata nuk mund të përputhen me rivalët e nivelit të lartë kur bëhet fjalë për përpunuesit kryesorë, ekranet 4K dhe inovacionet më të fundit në teknologjinë e ftohjes. Sidoqoftë, ata do të trajtojnë lojëra për të cilat nuk mund të mendonit se do të luanin në sisteme me CPU më pak të aftë dhe grafikë të integruar – pa kushtuar domosdoshmërisht shumë më tepër sesa ato portabël të zakonshëm. Gjysmë laptopë lojrash më poshtë do të sigurojnë korniza të mjaftueshme për sekondë që do t’ju duhet për të luajtur lojërat e fundit pa thyer bankën.

Dell bleu Alienware disa vjet më parë për të hyrë në tregun e kompjuterave të lojërave, por sistemet e tij mbeten më të shtrenjta sesa ajo që do të blejë klienti tipik i Dell. Dell u përgjigj duke prezantuar desktopët e lojërave dhe laptopët nën markën e vet, me çmime fillestare nën 1000 dollarë. Ky G15 është laptopi i lojrave me çmimin më të ulët në dyqanin online Dell, me shumë nga specifikat minimale që përfshijnë portativët e lojërave buxhetore (8 GB RAM, 256 GB makinë me gjendje të ngurtë, kartë grafike Nvidia GeForce GTX 1650).

Një ndryshim kryesor është në procesorin, ku Dell po përdor një Core i5-10500H më të ri dhe më të shpejtë në vend të i5-10300H në të cilin mbështeten Asus, HP dhe MSI. Ju gjithashtu merrni një ADN Alienware të injektuar në G15, nga dizajni i tij termik në softuerin Alienware Command Center për të optimizuar cilësimet e lojës dhe për të siguruar një rritje të performancës me veçorinë Game Shift. Çuditërisht, Dell nuk jep asnjë informacion të baterisë përtej madhësisë së tij (56WHr), kështu që nxirrni përfundimet tuaja për jetën e baterisë të këtij modeli.

Ashtu si Dell, HP ka një linjë lojërash (Omen) që zakonisht fillon me çmime mbi pragun e lojtarit të buxhetit. Ashtu si Dell, kompania ka shtuar konfigurime miqësore me lojtarët në formacionin e saj të laptopëve të zakonshëm për të arritur blerës më të ndërgjegjshëm për koston. Modeli i tij i lojërave me çmim më të ulët Pavilion është konfiguruar në mënyrë të ngjashme me Dell G15, megjithëse me disa ndryshime të vogla dhe një çmim më të lirë.

Ndërsa Dell zgjedh një procesor pak më të shpejtë, Pavilion vjen me Core i5-10300H që përdorin laptopët Asus dhe MSI në këtë listë. Nga ana pozitive, ju merrni një ekran pak më të madh në 16.1 inç sesa ekrani tipik 15.6-inç që kanë shumica e laptopëve të lojërave buxhetore. Pavarësisht ekranit më të madh, Pavijoni ende arrin të peshojë disa ounces më pak se G15, megjithëse mos prisni shumë në jetën e baterisë.