MacBook Pro 2021 me mini-LED do ndryshojë të ardhmen e laptopëve

foto

Duke u nisur nga thashethemet e deritanishme, mund të presim që MacBook Pro 2021 të nxisë një dizajn të ri, një marrje më të fuqishme të çipit Apple M1 në formën e M1X, potencialisht më shumë porte dhe kthimin e karikimit MagSafe. Ppedshtë parashikuar gjithashtu të merrni një ekran mini-LED.

Dhe është pjesa e fundit që më emocionon. Por jo sepse një ekran i tillë mund të jetë një azhurnim i dukshëm në ekranet Retina në MacBooks aktualë, megjithëse mund të jetë. Përkundrazi, unë jam më i emocionuar se si kjo lëvizje mund të ndikojë në botën më të gjerë të laptopëve dhe të bindë prodhuesit e laptopëve Windows të ndjekin shembullin e Apple.

Sipas shënimit të fundit kërkimor nga analisti i Apple Ming-Chi Kuo, siç shihet nga MacRumors, adoptimi i ekraneve mini-LED të Apple mund të ketë një efekt të dobishëm në prodhimin e teknologjisë së ekranit.

“Ne besojmë se MacBooks, jo iPads, kryesisht drejtojnë dërgesat e panelit Mini LED. Dërgesat e MacBook nuk janë rritur shumë vitet e fundit, “shkroi Kuo. “Sidoqoftë, ne presim që dërgesat e MacBook të rriten ndjeshëm me 20% në vit, ose më shumë në 2021 dhe 2022, për shkak të miratimit të paneleve Mini LED, Apple Silicon dhe modeleve krejt të reja.”

Kjo rritje e ekraneve mini-LED, të cilët japin shkëlqim, kontrast dhe ngjyra më të mira përmes një sërë LED të vegjël në panelin e pasmë, është një lajm premtues për botën e laptopëve. Shumica e laptopëve kanë ekran LCD, të cilët, edhe pse shpesh shumë të mirë, nuk mund të japin shkëlqimin dhe kontrastin e thellë të ekraneve OLED ose mini-LED. Ndërsa ekranet në laptopët e lojërave kanë ritme më të larta të rifreskimit, ato janë padyshim për shkak të ndonjë teknologjie të re për të çuar përvojën në nivelin tjetër, dhe mini-LED mund të jetë përgjigja.

As ekranet mini-LED ose OLED nuk janë në të vërtetë teknologji veçanërisht e re, pasi kanë qenë në TV për ca kohë. Por ato janë më të shtrenjta për tu prodhuar sesa ekranet LCD, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për ekranet OLED të përdorura në pajisjet më të mëdha se telefonat inteligjentë. Kjo ndoshta shpjegon pse zgjedhjet tona për televizorët më të mirë OLED nuk janë saktësisht të lirë dhe pse disa laptopë të çmuar përdorin panele OLED, me Dell XPS 13 OLED dhe Asus Zenbook 13 OLED midis përjashtimeve.

OLED gjithashtu paraqet rrezik për djegie, ku natyra organike e pikselave lë një ‘përshtypje fantazmë’ të mbetur të një imazhi që ishte më parë në ekran për ca kohë; një ikonë e shiritit të detyrave, thuaj.

Telefonat inteligjentë kanë tendencë të azhurnohen çdo dy vjet dhe shfaqin shumë ikona lëvizëse, që do të thotë se djegia nuk është aq shumë një faktor. Por laptopët kanë tendencë të kenë një jetë më të gjatë dhe të kenë më shumë imazhe statike për të luftuar, që do të thotë se OLED nuk është padyshim opsioni më i mirë i panelit për ekranet e tyre. Mini-LED, megjithatë, nuk paraqet probleme me djegien, duke e bërë atë azhurnimin e ardhshëm logjik për ekranet e laptopëve.

Apple mund të mos jetë novatori dikur, por ka shumë ndikim në treg. Pra, nëse vërtet miraton ekrane mini-LED për MacBook Pro të gjeneratës tjetër, kjo mund të ndihmojë në rritjen e prodhimit të mini-LED dhe ta bëjë atë më me kosto efektive për prodhuesit e tjerë të laptopëve që të ndërrojnë ekranet LCD me mini-LED.

Sidoqoftë, kolegu im Jess Weatherbed në TechRadar nuk beson se kjo do të ndodhë së shpejti. Unë prirem të pajtohem; ka të ngjarë të shohim që panelet LCD të përmirësohen para se tregu të nxitojë për të marrë panele mini-LED.

Por në të njëjtën kohë, unë mendoj se ambiciet e pretenduara të mini-LED të Apple mund të jenë goditja e parë e erës së ndryshimit për ekranet e laptopëve, veçanërisht për pajisjet që synojnë redaktuesit profesionistë të fotografive dhe videove, të ashtuquajturit krijues dhe lojtarë laptopë të nivelit të lartë. Pajisjet e tilla mund të jenë një luks, por unë jam i gjithi për to, pasi shpesh jam zhgënjyer nga laptopët e fuqishëm që kanë ekrane më të këqij se smartphone -i im.

Nëse asgjë tjetër, do të doja të shihja që Dell të miratojë ekrane mini-LED mbi panelet OLED, pasi edhe ajo ka një ndikim në treg. Ejani, të themi, 2024, ne mund të fillojmë të shohim që ekranet LCD në laptopë të zbehen dhe të hapin rrugën për teknologji më të mirë.