Meteori përfundon brenda shtëpisë

foto

Ruth Hamilton ishte në gjumë të thellë në shtëpinë e saj në British Columbia kur u zgjua nga zhurma e lehjes së qenit të saj, e ndjekur nga “një shpërthim”. Ajo u hodh lart dhe ndezi dritën, vetëm për të parë një vrimë në tavan. Ora e saj tha 11:35 pasdite.

Në fillim, zonja Hamilton, 66 vjeç, mendoi se një pemë kishte rënë mbi shtëpinë e saj. Por, jo, të gjitha pemët ishin atje. Ajo telefonoi 911 dhe, ndërsa ishte në telefon me një operator, vuri re një objekt të madh gri me qymyr druri midis dy jastëkëve të saj me lule.

“Oh, Zoti im,” kujton ajo duke i thënë operatorit, “ka një shkëmb në shtratin tim.”

Një meteorit, ajo më vonë mësoi.

Shkëmbi 2.8 kilogramë me madhësinë e grushtit të një njeriu të madh mezi i kishte munguar koka e zonjës Hamilton, duke lënë “mbeturina të thata në të gjithë fytyrën time”, tha ajo. Takimi i saj i ngushtë natën e 3 tetorit e la atë të tronditur, por ajo mahniti internetin dhe u dha shkencëtarëve një shans të pazakontë për të studiuar një shkëmb hapësinor që ishte rrëzuar në Tokë.

“Duket thjesht surreale,” tha zonja Hamilton në një intervistë të Mërkurën. “Pastaj do të hyj dhe do të shikoj në dhomë dhe, po, ka ende një vrimë në tavanin tim. Po, kjo ndodhi. “

Meteoroidët hidhen drejt Tokës çdo orë të çdo dite. Kur ata janë mjaft të mëdhenj, mbijetojnë udhëtimin nëpër atmosferën e Tokës dhe ngjiten në një ulje, ata bëhen meteoritë. Njerëzit i mbledhin ato. Të tjerët përfundojnë në muze. Disa shiten në eBay. Në shkurt, Christie’s mbajti një ankand shkatërrues të meteoritëve të rrallë, duke fituar më shumë se 4 milion dollarë.

Natën kur meteori u rrëzua në gjumin e zonjës Hamilton në Golden, një qytet me 3,700 njerëz rreth 440 kilometra në lindje të Vancouver, kanadezët e tjerë kishin dëgjuar dy lulëzime me zë të lartë dhe kishin parë një top zjarri që përshkonte qiellin. Disa e kapën fenomenin në video, sipas studiuesve të Universitetit të Calgary.

Pasi zonja Hamilton telefonoi 911, një oficer që hyri në shtëpinë e saj sugjeroi në fillim se shkëmbi i humbur mund të ketë origjinën nga një shpërthim nga punimet në një autostradë aty pranë, tha ajo. Por punëtorët nuk kishin bërë asnjë shpërthim atë natë.

Pastaj oficeri mori një supozim tjetër: “Unë mendoj se ju keni një meteorit në shtratin tuaj.”

Zonja Hamilton nuk fjeti pjesën tjetër të asaj nate, tha ajo, dhe u ul në një karrige, duke pirë çaj ndërsa meteori u ul në shtratin e saj. Zonja Hamilton u tha mediave lokale se i mbante lajmet për vete në fillim, por ajo më vonë e raportoi episodin tek studiuesit në Universitetin e Ontario Western, ku Peter Brown, një profesor atje, konfirmoi se shkëmbi ishte një meteorit “nga një asteroid .. “

Zonja Hamilton, e cila është në pension dhe tha se dikur ishte menaxhere e një dhome lokale të tregtisë, gjithashtu i tha familjes dhe miqve të saj. “Mbesat e mia mund të thonë se gjyshja e tyre pothuajse u vra në shtratin e saj nga një meteorit,” tha ajo.

Meteoritet kanë zbarkuar në shtëpitë dhe oborret e njerëzve më parë. Në vitin 1982, një person me gjashtë kilogramë u përplas në një shtëpi në Wethersfield, Conn., Rrëzoi tavanet e saj të katit të dytë dhe të parë, u rrokullis në dhomën e ndenjes dhe u rikoshet nga një derë dhe në dhomën e ngrënies. Në vitin 2020, një krijues arkivoli indonezian u trondit nga një meteorit 4.4 kilogramësh që doli nga çatia e tij.

Shanset që një meteorit të godasë shtëpinë e dikujt dhe të godasë një shtrat në çdo vit është rreth një në 100 miliardë, tha profesori Brown.

Shkëmbi i zonjës Hamilton ishte një nga dy meteoritët që goditën Golden atë natë. Studiuesit rreth 160 milje në lindje, në Calgary, thanë se kishin udhëtuar në qytet për të gjetur të dytin në një fushë më pak se një milje larg shtëpisë së zonjës Hamilton, pasi kishin trekëndshëm vendndodhjen e saj bazuar në fotografi dhe video që disa njerëz rreth zonës kishte dërguar brenda

Alan Hildebrand, një profesor i asociuar në Universitetin e Calgary që studion meteoritet, tha se ai dhe shokët e tij studiues ishin aq të lumtur që i kapën duart në shkëmb sa “Unë mendoj se u përqafuam”.

Meteoritet ofrojnë një mundësi të rrallë që shkencëtarët të mësojnë më shumë rreth sistemit diellor dhe brezit të asteroideve. Studiuesit mund të provojnë materialet e tyre në vend që t’i shikojnë nga larg.

Shkencëtarët thanë se ata gjithashtu mund të përdorin meteoritët për të rindërtuar shtigjet e tyre nga hapësira e jashtme përmes atmosferës në tokë, në atë moment shkëmbinjtë mund të kenë humbur rreth 90 përqind të masës së tyre. Gjatë udhëtimit nëpër ajër, meteoritët mund të nxehen deri në 2,000 gradë Celsius, ose më shumë se 3,600 gradë Fahrenheit, ndërsa udhëtojnë me 50 herë shpejtësinë e zërit, megjithëse mund të jenë të ftohtë në prekje kur të arrijnë në tokë.

Pasi studiuesit të kenë përfunduar studimin e meteoritit, tha zonja Hamilton, ajo planifikoi ta mbante atë pasi ai u ul në pronën e saj. Ajo sugjeroi se ishte me fat. E pyetur nëse kishte blerë një biletë llotarie ditën tjetër, ajo tha, jo; ajo tashmë kishte fituar.

“Unë kurrë nuk u lëndova,” tha ajo. “Unë e kam përjetuar këtë përvojë dhe kurrë nuk kam marrë asnjë gërvishtje. Kështu që gjithçka që duhej të bëja ishte të bëja një dush dhe të laja pluhurin e murit të thatë. “