Misioni guximtar i NASA -s është gati për t’u nisur

foto

Misioni më i ri i asteroidit i NASA -s, një anije kozmike që synon shkëmbinjtë hapësinorë që orbitojnë para dhe pas Jupiterit, është gati të fillojë udhëtimin e saj.

I quajtur Lucy, misioni është planifikuar të nisë të Shtunën (16 Tetor) në orën 5:34 të mëngjesit EDT (0934 GMT) në bordin e një rakete United Launch Alliance Atlas V nga Stacioni i Forcës Hapësinore Cape Canaveral në Florida. Mund ta shikoni nisjen drejtpërdrejt në Space.com me mirësjellje të NASA -s, me mbulim duke filluar nga ora 5 e mëngjesit EDT (0900 GMT).

“Ky ekip ka bërë shumë punë për të ndërtuar një anije kozmike që është me të vërtetë një vepër arti,” tha Donya Douglas-Bradshaw, menaxhere e projektit Lucy në Qendrën Goddard të Fluturimit Hapësinor të NASA-s në Maryland, gjatë një konference për shtyp të mbajtur të Mërkurën (Tetor . 13). “Puna e anijes kozmike është e plotë, është ndezur, ekipi po e monitoron atë dhe ne jemi gati për t’u nisur.”

Nisja do të nisë një udhëtim 12-vjeçar gjatë të cilit anija kozmike Lucy do të kalojë tetë asteroidë të ndryshëm me shpresën për të ndihmuar shkencëtarët të kuptojnë sesi sistemi ynë diellor u bë siç është sot.

Shumica e atyre asteroidëve i përkasin një kategorie të quajtur trojanë, të cilët janë bllokuar në pikat gravitacionale të qëndrueshme të orbitës së një planeti. Objektivat e Lucy janë asteroidet trojan që orbitojnë me Jupiterin, njëri ngjitet rreth 60 gradë përpara planetit dhe tjetri rreth 60 gradë pas tij, një pozitë kozmike që i përshtatet planetit më të madh të sistemit diellor.

Misioni 981 milion dollarë Lucy do t’u japë shkencëtarëve shikimin e tyre të parë nga afër në çdo Trojan, por përveç kësaj, misioni është projektuar me kujdes për t’u dhënë shkencëtarëve një shije të gamës së trupave shkëmbor në rajon. Në planin afatgjatë, shkencëtarët shpresojnë se misioni do t’u japë atyre një kuptim më të mirë se si sistemi diellor arriti rregullimin e tij të tanishëm.

Por, para se Lucy të merret me ndonjë shkencë, ajo duhet t’i japë lamtumirën Tokës dhe njerëzve që e ndërtuan atë.

“Jam vërtet e emocionuar, por jam edhe pak e trishtuar,” tha Cathy Olkin, zëvendës hetuesja kryesore e misionit dhe një shkencëtare planetare në Institutin e Kërkimeve Jugperëndimore (SwRI) në Kolorado, për Space.com menjëherë pasi u ngarkua anija kozmike në panairin në përgatitje për nisjen. “Unë e di që po përgatitet për udhëtimin e tij dhe kjo është ajo që ne e ndërtuam për të bërë.”

Lucy nuk do të hipë në raketën që Aleanca e Nisjes së Bashkuar (ULA) kishte në mendje. Kompania gjithashtu do të niste një fluturim provë të pakontrolluar të quajtur OFT-2 të kapsulës së Boeing Starliner në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar këtë verë, por Boeing duhej të tërhiqej nga blloku i lëshimit për të zgjidhur një çështje valvulash në anijen.

“Ne ishim në gjendje ta bënim atë pozitiv në atë që ishim në gjendje të përdornim përforcuesin OFT [-2] dhe ta konvertonim atë për përdorim për Lucy,” tha Omar Baez, drejtor i nisjes për Lucy në Programin e Shërbimeve të Nisjes të NASA-s në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida , tha gjatë konferencës për shtyp.

Shndërrimi i përforcuesit kërkoi heqjen e dy motorëve të fortë të raketave, zëvendësimin e një kutie avionike dhe disa modifikime të tjera për të mbështetur një pallto në vend të një kapsule, vuri në dukje ai dhe shefi operativ i ULA, John Elbon.

“Unë mendoj se në përgjithësi përfundoi në një situatë që funksionoi vërtet mirë,” tha Elbon për kalimin.

Ekipi Lucy shpreson të marrë misionin në rrugën e tij në fillim të periudhës tre javore të mundshme për të siguruar që anija kozmike mund të fillojë rrugën e saj. Për fat të mirë, parashikimi i motit duket mjaft premtues për dritaren e nisjes së misionit afërsisht 75-minutësh të Shtunën, sipas oficerit të motit të nisjes të misionit, Jessica Williams të Skuadronit të 45-të të Motit, i cili e quajti atë “një mëngjes të bukur për nisje” gjatë konferencës për shtyp. Me

Nëse misioni nuk mund të nisë në rastin e tij të parë, gjërat fillojnë të duken pak më të zymta: Mundësia e anijes kozmike të së dielës (17 tetor) ofron vetëm një shans 50% të motit bashkëpunues pasi retë e larta të kumulusit dhe shirat e shiut kërcënojnë; ndërkohë, e hëna ofron 60% shanse të motit të favorshëm për nisjen për shkak të reshjeve të vazhdueshme të shiut dhe erërave.

Pas nisjes, Lucy do të kryejë dy fluturime të Tokës për të rregulluar trajektoren e saj dhe për të dërguar misionin jashtë përmes sistemit diellor. Anija kozmike do të bëjë fluturimin e saj të parë në prill 2025, të një asteroidi të brezit kryesor të quajtur Donaldjohanson; fluturimi i parë trojan do të ndodhë në gusht 2027. Shumica e vizitave të misionit do të ndodhin në 2027 dhe 2028; fluturimi i tij i fundit i planifikuar do të zhvillohet në mars 2033.

Sidoqoftë, trajektorja e anijes do të vazhdojë ta bartë atë midis dy tufave trojane për rreth një milion vjet; laku i parë shtesë ose dy mund të japin rezultate shtesë shkencore nëse anija kozmike mbetet në gjendje të mirë.

Së pari, natyrisht, Lucy duhet të nisë.

“Unë ndihem shumë mirë për këtë,” tha Kevin Berry, një inxhinier i hapësirës ajrore në Goddard Space Flight Center dhe udhëheqës i ekipit të dinamikës së fluturimit për misionin Lucy, për Space.com. “Ne jemi në formë të mahnitshme dhe unë jam i ngazëllyer për të dalë atje dhe në të vërtetë për të lundruar në gjëra.”