Meteoriti godet shtëpinë e gruas kanadeze

foto

Një grua kanadeze pati një përvojë jashtëzakonisht të pamundur kur një meteor goditi çatinë e saj dhe u ul në shtratin e saj gjatë një shiu meteorësh natën e 3 tetorit 2021.

Ruth Hamilton, një banore në Golden, British Columbia, i tha mediave kanadeze CBC më 12 tetor se kishte fjetur gjatë shiut të meteorëve, pak para mesnatës, kur qeni i saj e zgjoi duke lehur. Duket se qeni i saj i shpëtoi jetën.

“Gjëja tjetër ishte vetëm një shpërthim i madh dhe mbeturina në të gjithë fytyrën time,” tha Hamilton për CBC.

Hamilton u tha mediave të ndryshme se shkëmbi u përplas me çatinë e saj dhe u ul në jastëkun e saj, ku koka e saj zakonisht qëndron. Ajo ishte e padëmtuar.

“Unë thjesht u ngrita dhe ndez dritën, nuk mund ta kuptoja se çfarë dreqin kishte ndodhur,” tha ajo për Victoria News, duke shtuar se ajo më pas telefonoi 911 dhe me ndihmën e autoriteteve lokale, përcaktoi se i vetmi vend ishte shkëmbi mund të ketë ardhur nga ishte lart.

“Jam thjesht i mahnitur me faktin se është një yll që doli nga qielli, është ndoshta miliarda vjeç,” tha Hamilton.

Peter Brown, Kryetar i Kërkimit të Kanadasë në Universitetin Perëndimor të Ontario, i tha gazetës The Golden Star se shanset e një meteori që të ulej në shtëpinë e dikujt ishin 100 miliardë në një.

“Çdo meteorit është më i vjetër se shkëmbinjtë më të vjetër në tokë,” tha Brown për Sun. “Nëse mund t’i studiojmë ato, mund të mësojmë se si u formuan planetët në sistemin diellor.”

Shkëmbi 2.8 kilogramësh që u rrëzua në shtëpinë e Hamilton u identifikua si pjesë e shiut meteor të 3 tetorit nga Alan Hildebrand, një shkencëtar planetar në Universitetin e Calgary.

Shkencëtarët po u kërkojnë banorëve të zonës që t’i kontaktojnë ata dhe të paraqesin ndonjë video ose pjesë të meteoritëve që u ulën në tokë gjatë ngjarjes, e cila ishte shumë e dukshme në qiellin e natës, sipas Vancouver Sun. Sun raportoi shtegun e ngjarjes “e ndjekur përmes Albertës qendrore dhe jugore dhe juglindore p.e.s. para se të zbarkosh në Golden. “