NASA i kundërpërgjigjet pretendimeve ruse se astronautja Serena Chancellor shpoi një vrimë në ISS në 2018

foto

NASA ka kundërshtuar pretendimet ruse se një astronaut amerikan shpoi një vrimë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar në 2018 për të detyruar një kthim të hershëm në Tokë për shkak të një krize psikologjike.

Sipas një raporti në TASS, agjencia shtetërore e lajmeve ruse, të brendshmit e Roscosmos pohojnë se kishte vrima të shumta të shpuara nga dikush i panjohur me modelin e modulit dhe pa mbështetjen e duhur për të siguruar shpime të sakta në gravitet të ulët.

Ata pretendojnë se astronautja e NASA-s Serena Auñón-Chancellor bëri vrimën pasi një mpiksje gjaku u zhvillua në venën e qafës që ajo duhej të trajtohej vetë, duke çuar në një “krizë akute psikologjike”.

NASA nuk komenton për çështjet mjekësore, por kundërshtoi pretendimin, duke e përshkruar astronautin si jashtëzakonisht të respektuar dhe duke dhënë shumë kontribute të paçmueshme.

Gusht 2018 pa astronautët të nxitojnë për të rregulluar një vrimë që ishte shfaqur në murin e jashtëm të kapsulës Soyuz në laboratorin orbital. Origjina e tij ishte, dhe ende është, një mister, pavarësisht spekulimeve dhe akuzave të shumta nga të gjitha anët.

Mendohet se raporti i fundit mund të jetë Roscosmos që shmang akuzat nga NASA për mbërritjen e modulit të Shkencës Ruse duke dërguar ISS në një rrotullim në korrik.

Në përgjigje të akuzave më të fundit, që thuhet se vijnë nga Roscosmos, Bill Nelson, kreu i NASA -s postoi në Twitter: ‘Unë e mbështes plotësisht Serenën.’

Agjencia hapësinore ruse kreu një hetim mbi vrimën në vitin 2019 dhe përpiloi një dosje mbi incidentin, por raportet pretendojnë se nuk do të zbulojë gjetjet e saj.

Rrjedhja, një vrimë rrethore në trupin e kapsulës ruse Soyuz kur u bashkua me ISS, ishte subjekt i titujve dhe spekulimeve për muaj të tërë.

Pretendimet për shkakun kanë përfshirë një punë riparimi të dëmtuar nga një inxhinier në Tokë i cili shpoi anën e anijes, çështje në prodhim dhe sabotim.

Vrima në anijen ruse Soyuz të bashkangjitur në stacion u vu re më 30 gusht 2018, tre muaj pasi u ankorua për herë të parë, pasi ekuipazhi vuri re një rënie të presionit të ajrit, duke bërë që astronautët të nxitonin për të gjetur shkakun.

Vetëm disa ditë para kthimit të tyre në Tokë, kozmonautët duruan një shëtitje në hapësirë ​​rraskapitëse që zgjati gati tetë orë për të hetuar vrimën, duke përdorur thika dhe gërshërë për të gdhendur në anën e vetë stacionit hapësinor.

Ekuipazhi zbuloi një vrimë 2 milimetër (0.08 inç) e cila shkaktoi rrjedhjen dhe e mbylli atë me epoksi dhe garzë.

NASA pretendoi se astronautët në bord nuk ishin kurrë në rrezik mbytjeje për shkak të anijes kozmike ‘varkë shpëtimi’ të bashkangjitur në stacion për të siguruar një kthim në Tokë.

Më vonë, imazhet dhe hetimet e mëtejshme zbuluan se vrima ishte bërë nga brenda, duke përjashtuar mbeturinat e hapësirës si shkak.

Sergey Prokopyev dhe dy astronautë të tjerë, Serena Aunon-Kancelarja e NASA-s dhe Alexander Gerst i Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​ishin në bord kur u zbulua.

Pretendimi kundër Aunon-Chancellor u bë në një artikull të botuar nga TASS, i cili pretendonte të “zbërthente” 12 gjëra që Amerika pretendon për agjencinë hapësinore ruse.

Ata raportojnë se nuk do të ishte e mundur që dëmi të ndodhte në Tokë pasi anija nuk do të kalonte kurrë testet e dhomës vakum, thelbësore për të qenë gati për fluturim.

Nëse do të kishte ndonjë vrimë në të, atëherë presioni në këtë anije do të binte menjëherë dhe nuk do të kalonte testet e duhura. Kështu, Roscosmos përjashtoi menjëherë versionin e dëmtimit të Soyuz-MS-09 në Tokë, ‘raportoi TASS.

Pastaj vazhdon të diskutohet për shëndetin mendor të Aunon-Chancellor, duke sugjeruar që ajo ndërmori veprime drastike për të “përshpejtuar kthimin e saj në Tokë”.

Ai rendit arsyet prapa pretendimit shpifës, duke sugjeruar se videokamera në kryqëzimin e segmenteve ruse dhe amerikane “në mënyrë misterioze” ndaloi së punuari në atë kohë dhe se astronautët amerikanë refuzuan të kalonin një poligraf.

Njerëzit e brendshëm të Roscosmos i thanë TASS se astronautët rusë morën një poligraf dhe shtuan se agjencia nuk lejohej të ekzaminonte mjetet dhe stërvitjet në ISS për praninë e mbetjeve të copëzave metalike.

Ai vazhdoi duke shtuar se nga tetë vrimat vetëm një kaloi gjatë gjithë rrugës, pjesa tjetër dukej se thjesht gërryente muret.