Pas një kthese të shpejtë nga ulja e një Dragon të Ekuipazhit, një tjetër është vendosur të fluturojë

foto

NASA dhe SpaceX fillimisht kishin shpresuar të fluturonin grupin tjetër të astronautëve në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në fund të tetorit, por misioni Crew-3 ka qenë subjekt i disa vonesave për shkak të motit dhe problemeve shëndetësore. Por tani, menaxherët e misionit thonë se Crew-3 është gati të fluturojë me një raketë Falcon 9, me një ngritje të caktuar për në orën 21:03 ET të mërkurën (02:03 UTC të enjten).

Katër astronautë do të nisen brenda Crew Dragon Endurance për këtë mision – astronautët e NASA-s Raja Chari, TomMarshburn dhe Kayla Barron, si dhe astronauti evropian Matthias Maurer. Pas ankorimit me stacionin hapësinor të enjten, astronautët do të kalojnë rreth gjashtë muaj në orbitë duke kryer një sërë operacionesh shkencore dhe mirëmbajtjeje.

Moti i keq pengoi një përpjekje fillestare për nisje në Halloween. Kushtet në vendin e nisjes nuk ishin të këqija, por kontrollorët e fluturimit ishin të shqetësuar për detin e hapur dhe erërat e forta në det të hapur, ku një sistem ekstra-tropikal u tërbua në të gjithë Oqeanin Atlantik verior. Nëse do të kishte pasur një emergjencë gjatë lëshimit të raketës Falcon 9, anija kozmike Crew Dragon do të duhej të arratisej në kushte të papranueshme sipërfaqësore.

William Gerstenmaier i SpaceX tha gjatë një konference për shtyp të martën mbrëma se një anije me dron e pozicionuar në det të hapur për të kapur Falcon 9 fazën e parë pas nisjes, Just Read the Instructions, ishte goditur nga dete 20 deri në 25 këmbë gjatë javës së kaluar.

“Ka pasur një mot mjaft të ashpër në brigjet,” tha Gerstenmaier. “Ka qenë e vështirë për disa nga anijet tona drone që janë ulur atje në pritje për të rikuperuar përforcuesit.” SpaceX në vend të kësaj do të përdorë një anije rezervë drone për rikuperimin në fazën e parë dhe do të sjellë Thjesht lexoni udhëzimet në port.

Këto stuhi në det të hapur janë qetësuar disi dhe sinoptikanët tani parashikojnë një shans 70 për qind të motit të favorshëm për një ngritje të mërkurën në mbrëmje, me kushte të mira të uljes.

Përveç motit, NASA tha se një “çështje e vogël mjekësore” me një nga katër astronautët në misionin Crew-3 gjithashtu kontribuoi në një vonesë tre-ditore në përpjekjen e nisjes. Holly Ridings, drejtori kryesor i fluturimeve në Qendrën Hapësinore Johnson, tha të martën në mbrëmje se ky problem ishte zgjidhur.

“Ne zakonisht nuk flasim për detaje të anëtarëve individualë të ekuipazhit,” tha Ridings. “Ne kemi një program të tërë për stabilizimin e shëndetit. Ka shumë njerëz të përfshirë për t’u siguruar që ne të mos marrim asgjë në orbitë. Natyrisht, ju mund të kuptoni se në një mjedis të mbyllur si stacioni hapësinor, thjesht duhet të jeni vërtet të kujdesshëm. para se të largoheni nga Toka për t’u siguruar që nuk ka asgjë që mund t’u ndodhë atyre ndërsa ata janë në orbitë.”

Më në fund, të martën, NASA-s dhe SpaceX-it iu desh të hidhnin një vështrim të kujdesshëm në një çështje “të mbetur” të vendosjes së parashutës. Kur misioni Crew-2 u ul të hënën mbrëma, një nga katër parashutat kryesore të anijes u vendos rreth 75 sekonda pas tre të tjerëve.

Sipas Gerstenmaier, ky nuk ishte një dështim i parashutës; përkundrazi, mund të ndodhë me paketimin e mbushur me njerëz të katër parashutave në krye të kapsulës së Crew Dragon. Kjo ka ndodhur gjatë testeve dhe është kuptuar mirë. Crew Dragon është i kualifikuar për t’u rikthyer nën tre parashuta dhe shkalla e zbritjes së tij ishte nominale. Megjithatë, NASA dhe SpaceX ishin gjithsesi të kujdesshme për të vlerësuar çështjen.

Pasi Crew-2 u ul të hënën mbrëma, parashuta e mbetur u fluturua me helikopter në objektet e SpaceX në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida dhe u var nga një vinç për inspektim. Kjo ishte për të përcaktuar nëse kishte ndonjë dëm që mund të kishte shkaktuar vendosjen e vonuar.

“Secili prej këtyre fluturimeve është me të vërtetë një dhuratë për ne,” tha Gerstenmaier. “Ne jemi ende duke mësuar se si t’i operojmë këto automjete. Ne po mësojmë se si të fluturojmë në hapësirë. Dhe mënyra se si e bëni këtë në mënyrë të sigurt është që të vazhdoni të shikoni të dhënat dhe të mësoni nga çdo fluturim. Kështu që ne shikuam këtë dhe ne nuk shohim asgjë si nominale që na shqetëson nga pikëpamja e parashutës.”

NASA dhe SpaceX me të vërtetë ende po mësojnë se si të përdorin Crew Dragon për fluturimet njerëzore në hapësirë. Kanë kaluar vetëm 18 muaj që kur misioni i parë njerëzor, i quajtur Demo-2, fluturoi për herë të parë në automjet. Me kthimin e suksesshëm të Crew Dragon të hënën mbrëma, SpaceX tani ka përfunduar në mënyrë të sigurt fluturimin e katërt njerëzor në hapësirë gjatë asaj kohe. Ajo planifikon të nisë fluturimin e saj të pestë njerëzor më pak se 48 orë më vonë.

Fillimisht, agjencia kishte synuar të lëshonte Crew-3 përpara se të zbarkonte misionin Crew-2. Por pasi ndërhynë çështjet e motit dhe shëndetit, NASA dhe SpaceX bënë një shkëmbim të shpejtë të planeve, duke bërë të nevojshme ripozicionimin e shpejtë të aseteve të nisjes dhe uljes. Kjo nuk është një sfidë e vogël logjistike.

Por tani, ekipet e nisjes dhe uljes janë vendosur të kryejnë të dy operacionet, në rend të kundërt, në më pak se dy ditë. Kjo flet mirë për elasticitetin e pajisjeve dhe ekipeve të përfshira të Falcon, Dragon dhe rikuperimit.