Apple Watch Series 7, ngjyrat e reja, ekrani dhe më shumë

foto

Para-porositë e para të Apple Watch Series 7 po dërgohen tek klientët përpara lëshimit të tij zyrtar të Premten. Përpara këtij publikimi, rishikimet e para të shtypit të embargos të Apple Watch Series 7 janë publikuar tani, duke ofruar një vështrim më të afërt në madhësitë e reja 41mm/45mm, ngjyrat e reja dhe më shumë.

TechCrunch shkruan se nëse jeni përdorues i përditshëm i Apple Watch, do të vini re ndryshimin në madhësi “menjëherë”, edhe pse nuk është një “largim rrënjësor” nga vitet e mëparshme.

Nëse, nga ana tjetër, jeni një përdorues i përditshëm i Apple Watch, do të vini re ndryshimin në dore menjëherë. Përmirësimi nga Seria 6 në Serinë 7. Modeli më i madh (në të cilin do të fokusohemi për pjesën e mbetur të këtij rishikimi) rritet nga një ekran 1.78 inç (i matur diagonalisht, a la një smartphone) në 1.9 inç. Kjo përfaqëson një rritje prej 20% mbi Serinë 6 dhe një rritje 50% mbi Serinë 3, e cila disi arrin të vazhdojë të qëndrojë pranë.

TechCrunch shton se përfitimi më i madh i ekranit më të madh është shtimi i tastierës së re QWERTY:

Ndryshimi më i madh i përditshëm, megjithatë, është shtimi i një tastiere të plotë QWERTY për futjen e tekstit, ose duke trokitur ose rrëshqitur midis shkronjave me QuickPath. Unë jam i befasuar se sa mirë të dy kanë punuar në ekranin e vogël. Sapo të hapni aplikacionin, një njoftim “Apple Watch Keyboard Input” do të shfaqet në iPhone tuaj të lidhur, duke pyetur nëse dëshironi të futni tekstin në iOS. Në shumicën e rasteve, përgjigjja është ndoshta po. Por është mirë të kesh opsionin nëse, do të marrësh frymë pak nga telefoni.

Wall Street Journal vëren se përmirësimet shtesë vërtet shtohen, por që Seria 7 nuk ka gjasa të konvertojë skeptikët e Apple Watch:

Këto përsosje shtesë shtojnë një përvojë shikimi më të mirë – edhe pse jo më të mirë -. Nëse ju pëlqeu Apple Watch më parë, do ta pëlqeni këtë. Nëse nuk keni qenë tashmë të bindur se keni nevojë për një kompjuter dore 399 dollarë, Seria 7 ndoshta nuk do t’ju konvertojë. Por nëse jeni përdorues i iPhone që mendoni për orën tuaj të parë inteligjente, do të dëshironi ta merrni parasysh këtë.

The Verge thotë se ndërsa ekrani më i madh dhe më i ndritshëm është një përmirësim i bukur, nuk është një ndryshim aq i madh sa të garantojë një përmirësim për shumicën:

Nëse keni një nga ato orët më të vjetra Apple, nuk mendoj se ka ndonjë gjë këtu që duhet të detyrojë një azhurnim. Të gjitha tiparet e reja janë shumë të mira, por jo të nevojshme. Nëse ka ndonjë gjë që ju shqetëson në lidhje me orën tuaj aktuale, atëherë me çdo kusht shkoni për të nëse mund ta përballoni atë. Gjithashtu, ndërsa Seria 3 është ende duke filluar me çmim të ulët, nuk mendoj se është një blerje e shkëlqyer më. Apple Watch SE është një vlerë më e mirë.

Nuk ka asnjë arsye që ne duhet të kemi një pritje të azhurnimeve të mëdha vit pas viti për Apple Watch. Këto përsëritje më të vogla mund të mos jenë ato që kemi shpresuar – një ridizajnim i madh me shumë më tepër bateri – por kjo nuk e bën Serinë 7 të keqe në bazë të meritave të veta.

CNBC vëren se do të ishte mirë të shihje Apple të zgjasë jetën e baterisë këtë vit në vend që të përqendrohesh vetëm në kohën e karikimit.

Uroj që të kishte jetëgjatësi më të madhe të baterisë. Apple premton deri në 18 orë, dhe unë jam duke u marrë me këtë me serinë Apple Watch 7. Unë vetëm do të doja që Apple të gjente një mënyrë për ta zgjatur atë në dy ose tre ditë në mënyrë që të mos kisha nevojë të shqetësohesha për ta ngarkuar atë Me Ngarkuesi më i shpejtë definitivisht ndihmon, por ndonjëherë unë ende shqetësohem se do të shkoj duhet të gjej ngarkuesin dhe ta mbush atë para se të shkoj për vrapim. Por një bateri më e madhe do ta bënte atë më të trashë, dhe as këtë nuk e dua.

CNN Underscored thotë se ekrani më i ndritshëm është i dukshëm, edhe nëse implikimet praktike janë minimale:

Ekrani është një ekran Retina Always-On i cili ofron ngjyra të gjalla dhe pika kontrasti të mprehta (mendoni për tekstin e mprehtë kur lexoni një email). Natyra Gjithmonë Aktive ju lejon të shikoni orën dhe të shihni kohën ose çfarëdo tjetër që gjendet në faqen tuaj të orës pa pasur nevojë të prekni ekranin ose ta përfshini atë. Apple pretendon se ekrani i Serisë 7 është 70% më i ndritshëm se Seria 6, dhe ne vumë re në testet krah për krah se Seria 7 shfaqte komplikime (pajisje shtesë në ekran si moti ose aktiviteti) me më shumë qartësi. Apple thotë se ata kanë akorduar çdo faqe të orës gjithashtu dhe me të vërtetë vërehet vetëm brenda. Nuk ka përmirësim kur përdorni ekranin jashtë.

Futni opsionet e reja të ngjyrave:

Ka pesë ngjyra të reja për aluminin Apple Watch Series 7. Njësia ime e rishikimit të gjelbër më kujton iPhone 11 Pro të gjelbër të mesnatës; është një jeshile e errët ushtarake që ndonjëherë duket e zezë. Ngjyrat e tjera nuk i kam parë personalisht. Mesnata është e zezë me nuanca blu, më thuhet. Drita e yjeve është argjendi me gjurmë ari rozë. Blu është një blu e lehtë. Dhe (Produkti) E kuqja është e kuqe. Ata duken mjaft elegant. Ngjyrat për çelik inox (grafit, argjend dhe ar) dhe versionet e titanit (hapësira e zezë dhe argjendi i titanit) janë më pak argëtuese.

CNET ka disa detaje të tjera mbi ndryshimet e ekranit:

Seria 7 gjithashtu ka rezistencë ndaj pluhurit IP6X dhe një mbulesë kristali të përparme që është më shumë se 50% më e trashë, megjithëse nuk kam pasur rastin ta provoj atë akoma. Këndet janë gjithashtu më të buta dhe më të rrumbullakëta, por këtë mund ta vini re vetëm kur e shikoni orën nga afër. Modeli i aluminit gjithashtu vjen në pesë ngjyra të reja: mesnatë, dritë ylli, jeshile dhe opsione blu dhe të kuqe të përditësuara që janë më të lehta në krahasim me nuancat që ishin në dispozicion për Serinë 6. Unë kam veshur modelin e dritës së yjeve, i cili është si një përzierje prej ari dhe argjendi.

Engadget thotë se një nga ndryshimet më të bukura janë faqet e reja të orës që janë krijuar për të marrë përparimin e ekranit më të madh:

Përveç zmadhimit të shumicës së elementeve në ndërfaqen e përdoruesit, Apple gjithashtu shtoi fytyra të reja që mund të shfaqin më shumë informacion në të njëjtën kohë, si Modular Duo. Ekziston gjithashtu një stil Contour që i shtyn shifrat e orës deri në skajin ku ato shtrembërohen dhe “shkrihen” në anët si në Vazhdimësinë e kujtesës të Salvador Dali. Dy të tjerat janë një fytyrë Portreti që e kemi parë tashmë në watchOS 8 beta dhe World Time, e cila është e dobishme për bashkëveprimin me njerëzit në vendet e tjera. Kam përdorur më së shumti Modular Duo, megjithëse nuk është shumë tërheqës, dhe kur doja diçka më të bukur, thjesht kalova në një me fytyrën time si sfond. (Vetëm shaka: Unë përdor modelin “Artist” ose një sfond të lezetshëm të kafshëve.)

Konsensusi midis shqyrtuesve duket se Apple Watch Series 7 është me të vërtetë një azhurnim përsëritës mbi Serinë 6 të vitit të kaluar, por që përfitimet e ekranit më të madh nuk duhet të anashkalohen. Sidoqoftë, përdoruesit e modeleve më të fundit të Apple Watches nuk duhet të detyrohen të azhurnojnë këtë vit.