AMD RADEON RX 6600 XT i përshtatur për lojrat 1080p

foto

AMDAMD është kthyer për të sfiduar Nvidia me nivelin e saj fillestar RX 6600 XT. Kjo kartë prej 379 dollarësh (të paktën në letër) është ndërtuar në të njëjtën arkitekturë RDNA 2 që AMD po përdor për kartat e saj të nivelit të lartë, por është krijuar për të rritur lojërat 1080p në vend që të arrijë lartësitë e lojërave 4K.

Gati 70 përqind e lojërave me PC në Steam është akoma në 1080p, kështu që nëse jeni një nga miliona që gëzojnë lojëra 1080p me një kartë më të vjetër si GeForce GTX 1060, ky i fundit RX 6600 XT mund të jetë një azhurnim joshës kur të nisë në gusht 11 -të.

Ai kushton 50 dollarë më shumë (përsëri, në letër) sesa RTX 3060 i Nvidia, dhe 20 dollarë më pak se RTX 3060 Ti. AMD pretendon se RX 6600 XT duhet të performojë rreth 15 për qind më mirë se një RTX 3060 në 1080p, për 50 dollarë shtesë.

Por kartat më të fundit RDNA 2 të AMD mezi janë regjistruar në sondazhin e fundit të harduerit të Valve të Valve, duke sugjeruar që Nvidia po prodhon shumë më tepër karta RTX në krahasim me AMD. Pra, edhe nëse AMD mund të mposhtë Nvidia në nivelin fillestar, ajo duhet të bëjë karta që njerëzit në të vërtetë mund t’i blejnë që të ketë rëndësi.

AMD nuk po krijon RX 6600 XT të saj, kështu që mbështetet në partnerët e bordit si ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI, PowerColor, Sapphire, XFX dhe Yeston për të prodhuar karta. Unë kam qenë duke testuar versionin e Gigabyte të RX 6600 XT.

Ky RX 6600 XT i veçantë ka tre tifozë, me ventilatorin në mes që rrotullohet në drejtim të kundërt për të ndihmuar me ftohjen. Ka një pllakë të pasme metalike që përfshin një prerje që ajri të shpërndahet nga ngrohësi më poshtë.

Meqenëse RX 6600 XT tërheq vetëm 160W fuqi, i nevojitet vetëm një lidhës i vetëm PCIe me tetë pin. Furnizimi minimal i rekomanduar është 500W, kështu që kjo është ideale për ata që nuk duan të azhurnojnë të gjithë sistemet e tyre.

Me një gjatësi prej më shumë se 11 inç, versioni i Gigabyte është një kartë çuditërisht e madhe për një GPU të nivelit fillestar, por është e lehtë për tu mbajtur, kështu që nuk duhet të bëjë asnjë tendosje në motherboard tuaj. Karta është gjithashtu një gjerësi tradicionale me dy fole, pavarësisht nga pamja e saj e rëndë.

Gigabyte e ka pajisur atë RX 6600 XT me një sistem ndriçimi RGB që ndez logon e tij në anën e GPU. Si parazgjedhje, kjo do të kalojë nëpër një ylber ngjyrash, por me 16.7 milion opsione ngjyrash dhe aftësinë për të sinkronizuar me pajisjet e tjera Aorus, ka shumë mundësi për ta personalizuar këtë.

Në pjesën e pasme të RX 6600 XT ka dy porte HDMI 2.1 dhe dy porte DisplayPort 1.4. Karta gjithashtu mbështet PCI Express 4.0 dhe përfshin 8 GB memorie GDDR6.