Pse stoku i mikro-pajisjeve të avancuara është një blerje pas fitimeve

foto

Mikro Pajisjet e Avancuara (NASDAQ:AMD) po duken të forta pasi raportoi tremujorin e pestë radhazi prej 50% plus rritje në tremujorin e tretë. Momenti ishte edhe një herë i gjerë në të gjithë biznesin, me forcë të dukshme në qendrat e të dhënave dhe lojërat.

Ndërsa aksioni po tregtohet me një raport të lartë çmimi ndaj fitimit prej 46 bazuar në vlerësimet e fitimeve të vitit 2021, stoku ende u rrit në nivele të larta pas fitimeve javën e kaluar, gjë që mund të tregojë se aksionet kanë ende këmbë. Mundësia afatgjatë për t’i shërbyer nevojës në rritje për qendrat e të dhënave është sigurisht në radarin e investitorëve, por lojërat mbeten një katalizator kryesor afatshkurtër që investitorët nuk duhet ta anashkalojnë.

AMD raporton shitjet e njësive të përpunimit grafik të qendrës së të dhënave Instinct (GPU) dhe njësive të përpunimit qendror të konsumatorit (CPU) në segmentin informatikë dhe grafikë, të cilat u rritën 44% nga viti në vit dhe 7% radhazi në 2.4 miliardë dollarë tremujorin e kaluar.

CPU-të e serisë Ryzen 5000 vazhdojnë të dominojnë anën e konsumatorit të tregut. Çipat Ryzen bazohen në arkitekturën e çipave Zen 3 të AMD dhe shënojnë rezultate më të larta krahasuese me çipat e nivelit të lartë Rocket Lake dhe Comet Lake të Intel (NASDAQ:INTC). Një rishikim i kohëve të fundit nga Tom’s Hardware vuri në dukje se seria Ryzen 5000 mundi Intel “në çdo metrikë që ka rëndësi”, siç janë drejtimi i lojërave, konsumi i energjisë dhe performanca specifike e aplikacionit.

Intel po kërkon të kundërshtojë AMD-në me çipat e saj të ardhshëm Alder Lake, por Chipzilla mund të jetë i ngecur duke luajtur catch-up. Në fund të fundit, çipat e mëparshëm të Intel Rocket Lake nuk e ndaluan rritjen e AMD. Ndërsa Alder Lake mund të ngushtojë përkohësisht hendekun, AMD mund të dalë sërish në krye me CPU-të e saj Ryzen 6000 vitin e ardhshëm. Seria 6000 do të shfaqë V-Cache të ri 3D, i cili pritet të rrisë shpejtësinë e rikthimit të të dhënave dhe të japë një hap tjetër në performancën e lojërave.

Mënyra se si po shkojnë gjërat tani, fitimet e fundit të pjesës së tregut të AMD kundër Intel në tregun e CPU-ve x86 po tregojnë shenja të qëndrueshmërisë, gjë që është një lajm i mirë për investitorët.

Sa i përket GPU-ve, të ardhurat u dyfishuan më shumë se vit pas viti, të cilat menaxhmenti ia atribuoi dërgesave më të larta për çipat e qendrës së të dhënave CDNA 2 dhe kërkesës së fortë për serinë Radeon 6000 të krijuar për lojëra.

Disa investitorë mund të kenë qenë pak të shqetësuar në muajt e fundit që rritja në rritje e AMD dhe Nvidia (NASDAQ:NVDA) në GPU-të e lojërave mund të jetë fryrë nga shitjet më të larta që shkojnë te minatorët e kriptomonedhave. Duke pasur parasysh natyrën e paparashikueshme të kërkesës për minierat e kriptove, të dyja kompanitë dëshirojnë t’i mbajnë GPU-të e tyre të konsumatorit në rastet e përdorimit të tyre të synuar, që janë lojërat. Në këtë shënim, CEO e AMD Lisa Su i lehtësoi këto shqetësime gjatë thirrjes së fitimeve të tremujorit të tretë duke deklaruar se kërkesa nga komuniteti i kripto-minierave ishte “e papërfillshme” gjatë tremujorit.

Ka ende mundësi të mëdha gjatë viteve të ardhshme për të shitur më shumë çipa në tregjet e lojërave të konsolave ​​dhe cloud.

Jemi vetëm një vit në lançimin e PlayStation 5 të Sony dhe të Microsoft Series Xbox X/S, kështu që AMD ka ende pak hapësirë ​​për të rritur biznesin e saj gjysmë të personalizuar. AMD raportoi një rritje prej 69% nga viti në vit në të ardhurat për të arritur në 1.9 miliardë dollarë në segmentin e ndërmarrjes, të integruar dhe gjysmë të personalizuar, i cili përfshin shitjet e procesorëve me porosi të përdorur në konzolat e reja. Shitjet e konzollave zakonisht nuk arrijnë kulmin deri në vitin e katërt pas lançimit, kështu që AMD duhet të vazhdojë të shohë kërkesë të shëndetshme këtu.

Për më tepër, Nvidia sapo zbuloi anëtarësimin e saj të ri GeForce NOW RTX 3080, i cili mundësohet nga CPU-të AMD Threadripper PRO. Suksesi i GeForce TANI është një tjetër katalizator për biznesin e lojrave të AMD.

Në përgjithësi, menaxhmenti pret rritje në të gjithë biznesin në tremujorin e katërt. Udhëzimi kërkon rritje të të ardhurave prej 39% nga viti në vit. Duke pasur parasysh vrullin në lojëra, në krye të tendencave të kërkesës laike në qendrat e të dhënave, AMD duket si një aksion teknologjik në rritje që mund të japë ende kthime të fuqishme për investitorët — edhe me një P/E prej 46.

Kur ekipi ynë i analistëve fitues të çmimeve ka një bakshish aksionesh, ai mund të paguajë për të dëgjuar. Në fund të fundit, buletini që ata kanë drejtuar për më shumë se një dekadë, Motley Fool Stock Advisor, e ka trefishuar tregun.*

Ata sapo zbuluan ato që besojnë se janë dhjetë aksionet më të mira për investitorët për të blerë tani… dhe Advanced Micro Devices, Inc. nuk ishte një prej tyre! Kjo është e drejtë — ata mendojnë se këto 10 aksione janë blerje edhe më të mira.