Qeni i ri robot i Xiaomi

foto

‘Dhe një gjë e fundit’ është bërë një gjë e zakonshme në ngjarjet e nisjes së teknologjisë, ku kompanitë zbulojnë një vegël të re surprizë në fund. Në zbulimin e Mi Pad 5, Mi Mix 4 dhe disa produkte të reja të shtëpisë inteligjente, njerëzit shpresonin që Xiaomi ishte gati të zbulonte makinën e tij të parë.

CyberDog i Xiaomi është … një qen robot, siç sugjeron emri. Një qen mekanik që duket shumë si Spot i famshëm i Boston Dymnamics, duke ngjallur ndjenja frike dhe respekti me modelin e tij të hollë mekanik, koleksionin e sensorëve të kamerës së përparme dhe listën e gjatë të specifikimeve të teknologjisë.

Roboti i programuar përdor Jetson Xavier të Nvidia, një formë çipi e krijuar për krijesa autonome të AI, dhe gjithashtu u zhvillua me ndihmën e Intel e cila ndihmoi në një modul të ndjeshmërisë së thellësisë për të shmangur pengesat. Ai peshon 3 kg, ka një shpejtësi maksimale prej 3.2 metra në sekondë, mburret me 6 mikrofona, përdor motorë me një çift rrotullues maksimal 32nm, është në krye me një koleksion të madh të kamerave dhe sensorëve të imazhit dhe madje ka 128 GB ruajtje në bord.

Sipas prezantimit të Xiaomi, muti i makinës mund të lidhet me telefonin tuaj të mençur, ka algoritme për të zbuluar dhe kuptuar lëvizjen, si dhe fjalimin dhe është projektuar që të duket si një qen. Duket se AI përdoret shumë.

Pra, çfarë kuptimi kanë të gjitha këto fjalë dhe specifikime teknologjike? Epo, si dhe duke na treguar një video, Xiaomi bëri një prezantim në skenë. Dhe kjo është ajo ku CyberDog u kthye nga Boston Dynamics Super-i zgjuar potencialisht-në të ardhmen-njerëzimi në Spot, në një Furby të vogël të lezetshëm.

Reklamat janë krijuar për ta bërë një produkt të duket më i freskët se sa është në të vërtetë, dhe Xiaomi duke ndjekur videon e tij intriguese me një vitrinë të trukeve të CyberDog në kohë reale vërtet të humanizuar-ose “qenizuar”-qenushit.

CyberDog kreu truke si rrotullimi ngadalë për të parë se kush po fliste. Dhe duke bërë një lëvizje të çuditshme të vogël, sikur të përpiqesh të shkundësh ujin që nuk ishte atje. Dhe u ul në këmbët e pasme dhe duartrokiti, me urdhër të kontrolluesit. Oh, dhe bëri një kthim mbrapa, megjithëse CyberDog dukej po aq i habitur sa kushdo tjetër që nuk u shpërbë më pas.

Pra, CyberDog nuk është një asistent mekanik super i zgjuar i cili do të shëtisë rrugët me ju, do të pastrojë shtëpinë tuaj, ose do t’ju ndihmojë të mbijetoni në një post-apokalips kur të gjitha makinat (përveç CD-ve, natyrisht) të ngrihen. Nëse po e kërkoni atë, po lehni pemën e gabuar.

It’sshtë një lodër e lavdëruar, ajo që do të dalë në shitje në Kinë së shpejti për 9,999 CNY (rreth 1,500 dollarë, 1,100, 2,100 AU). Do të argëtojë fëmijët tuaj dhe madje do t’i bëjë vizitorët tuaj të rritur të qeshin – dhe me të vërtetë duket argëtuese të luani me të. Por mos mendoni se e ardhmja, e asistentëve të robotizuar dhe këlyshëve të mësimit të makinerisë, është akoma këtu.

Kjo nuk është sulmi i parë i Xiaomi në pajisje të ngjashme me lodrat, dhe është shfaqur me disa teknologji të vogla të ngjashme me robotët në të kaluarën. Ndoshta në të ardhmen, ne do të shohim kafshë robot legjitime nga kompania – dhe me shpresë edhe një mace, pasi ato janë më të mira se qentë.