Raketa Grumman niset nga stacioni hapësinor për të kryer eksperimente në orbitë

foto

Anija më e fundit e ngarkesave Cygnus u nis nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor të shtunën (20 nëntor) pasi dërgoi një ngarkesë mallrash te ekuipazhi në orbitë.

Anija e furnizimit Northrop Grumman NG-16 u lirua nga dora e krahut robotik të stacionit në orën 11:01 të mëngjesit EST (1601 GMT) nga një komandë nga Qendra e Kontrollit të Misionit të NASA-s në Hjuston ndërsa të dy anijet kozmike lundruan lart mbi Oqeanin Paqësor Jugor. Anija kozmike Cygnus u largua nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës nën mbikëqyrjen e Matthias Maurer, një astronaut i Agjencisë Hapësinore Evropiane në ekuipazhin e Stacionit Expedition 66.

Cygnus do të kalojë disa javë në hapësirë përpara se të udhëzohet për të rihyrë në atmosferë më 15 dhjetor. Gjatë kësaj kohe, kontrollorët tokësorë do të vendosin Eksperimentin e Sondave të Re-Hyrjes në Kentucky, i fundit në një seri eksperimentesh autonome që janë kryer gjatë fundit disa javë misione Cygnus.

Ky eksperiment i ri “do të demonstrojë një sistem mbrojtjeje termike për anijen kozmike dhe përmbajtjen e tyre gjatë rihyrjes në atmosferën e Tokës, gjë që mund të jetë e vështirë të përsëritet në simulimet e tokës”, tha NASA në një deklaratë.

Cygnus mbërriti në ISS më 12 gusht duke transportuar dërgesën e tij më të madhe deri më tani, me katër tonë sende. Anija e furnizimit Cygnus u pagëzua me emrin S.S. Ellison Onizuka për nder të astronautit të parë aziatik amerikan Ellison Onuzuka, i cili u vra së bashku me gjashtë të tjerë në fatkeqësinë e anijes Challenger në 1986.

Anija kozmike mbërriti me më shumë se 8200 paund. (3720 kilogramë) furnizime, pajisje dhe eksperimente, dërgimi më i madh i ngarkesave në stacion nga një anije kozmike Cygnus. Dorëzimi përfshinte pajisje të reja, një pastrues me dioksid karboni për të siguruar ajrin e frymëmarrjes dhe pajisje për rrjetet diellore të përmirësuara të stacionit. Eksperimentet përfshinin një kallëp zhul (një njollë pa tru) dhe dy ngarkesa për të ekzaminuar qelizat e muskujve të njeriut në hapësirë.

Misioni ishte lëshimi i 15-të operacional i rifurnizimit në stacionin hapësinor nga Northrop Grumman që nga viti 2014. Nisjet e mëparshme u mbikëqyrën nga Orbital Sciences dhe Orbital ATK, të cilat Northrop Grumman i bleu më vonë.

“Sistemi Cygnus ka evoluar nga të qenit thjesht një shërbim i shpërndarjes së mallrave në një platformë shkencore me performancë të lartë,” tha në një deklaratë Steve Krein i Northrop Grumman, nënkryetar i hapësirës civile dhe tregtare, sistemeve taktike të hapësirës. “Ne vazhdojmë t’i zhvillojmë këto aftësi për të përfshirë instalimin e sistemeve të kontrollit mjedisor dhe përmirësime të tjera për të mbështetur Postën e Habitimit dhe Logjistikës në orbitën hënore, ose HALO.”

Projekti HALO është një modul banimi për stacionin hapësinor të planifikuar të NASA-s Gateway rreth hënës për astronautët e ardhshëm Artemis. Northrop Grumman po përdor përvojën e tij me Cygnus për të dizajnuar modulin HALO.

Anija e ardhshme e mallrave amerikane që do të vizitojë stacionin hapësinor do të jetë një anije kozmike SpaceX Cargo Dragon, e cila është planifikuar të nisë në fund të dhjetorit.