Snoopy do të fluturojë në misionin Artemis I të NASA-s me një kostum hapësinor të veçantë

foto

Eksploruesi i guximshëm i hapësirës, ​​i cili në vitin 1969 u bë beagle i parë në botë që u ul në sipërfaqen hënore – të paktën në shiritat komik Peanuts të vizatuara nga i ndjeri Charles M. Schulz – do të fluturojë realisht në misionin e parë Artemis të NASA-s në vitin 2022. Snoopy, në formë pelushi, do të shërbejë si “treguesi zero-g” në anijen kozmike Artemis I Orion ndërsa rrotullohet rreth hënës.

Snoopy bëri një udhëtim të ngjashëm më shumë se 50 vjet më parë, duke fluturuar me “Charlie Brown” si shenjat e thirrjes për modulet hënore dhe komanduese që fluturuan astronautët në një provë të fundit të veshjes përpara uljes së parë në Hënë.

“Nuk do ta harroj kurrë të shikoja misionin Apollo 10 me babanë tim, i cili ishte jashtëzakonisht krenar që personazhet e tij morën pjesë në krijimin e historisë së eksplorimit të hapësirës,” tha në një deklaratë Craig Schulz, djali i karikaturistit dhe producentit të “The Peanuts Movie”. . “Unë e di se ai do të ishte në ekstazë të shihte Snoopy dhe NASA të bashkohen përsëri për të shtyrë kufijtë e përvojës njerëzore.”

Në bordin e Artemis I, Snoopy do të vishet me një version të veçantë, në miniaturë të kostumit nën presion Orion Crew Survival System (OCSS) të NASA-s. Veshja portokalli e ndezur 10 me 7 inç (25 me 18 cm) u bë nga të njëjtat materiale si kostumet që do të vishen nga astronautët në misionet e ardhshme Artemis.

Gjatë fluturimit të planifikuar trejavor, Snoopy do të lërë Tokën në majë të raketës së parë Space Launch System (SLS) dhe do të udhëtojë më larg në hapësirë ​​sesa çdo anije kozmike e vlerësuar nga njeriu më parë. Si treguesi zero-g, kukulla do të notojë mbi “ekuipazhin” e ulur dhe të lidhur të misionit: një manikinë me instrumente të emërtuar sipas një inxhinieri të Apollo 13 dhe dy trupa njerëzor “fantom” që do të mbledhin të dhëna për rrezatimin dhe kushtet fizike. në bordin e kapsulës Orion.

Snoopy do të fluturojë gjithashtu me katër minifigura LEGO, të cilat do të jenë të mbushura me kujtime të tjera të zgjedhura nga NASA brenda kompletit zyrtar të fluturimit Artemis I, duke përfshirë një majë stilolapsi nga studioja e Charles M. Schulz’s Peanuts të mbështjellë në një strip komik me temë hapësinore.

Bashkëpunimi i NASA-s me Schulz dhe Peanuts Worldwide daton në vitin 1968, një vit para se Snoopy të fluturonte në hënë në Apollo 10. Pas një zjarri që mori jetën e tre astronautëve në platformën e lëshimit, NASA miratoi Snoopy si një nuskë dhe simbol për sigurinë . Duke filluar me misionin Apollo 7 deri në këtë ditë, agjencia ka prezantuar çmimin “Silver Snoopy” për punonjësit dhe kontraktorët, puna e të cilëve ka siguruar fluturime të sigurta dhe të suksesshme njerëzore.

Në vitin 2018, NASA dhe Peanuts hynë në një marrëveshje të re për të zgjeruar përdorimin e personazheve për të promovuar misionet e agjencisë në hapësirën e thellë dhe përpjekjet për të angazhuar studentët në fushat STEM (shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë). Në tre vitet që nga ajo kohë, Snoopy, i veshur me kostumin e tij portokalli, është shfaqur në një linjë të re veshjesh dhe mallrash, në libra për fëmijë, në një serial Apollo TV+ (“Snoopy in Space”, tani në sezonin e dytë), si një lodër McDonald’s Happy Meal dhe një tullumbace gjigante me karakter në Paradën e Ditës së Falënderimeve të Macy’s (kthehet këtë vit më 25 nëntor).

Të hënën (15 nëntor), kompania e videove për fëmijë me bazë në internet GoNoodle do të nisë “Java e Snoopy’s Space Week”, duke përfshirë një dokumentar origjinal mbi krijimin e kostumit hapësinor të Snoopy Artemis I. Në të njëjtën kohë, Young Minds Inspired (YMI) do t’u ofrojë mësuesve dhe prindërve materiale edukative falas, duke përfshirë plane mësimore rreth misionit Artemis I dhe duds të bëra me porosi të Snoopy.

Kukullat Snoopy kanë fluturuar në hapësirë ​​edhe më parë. Në tetor 2019, një prej pelushi 8 inç (20 cm) (i bërë dhe shitur nga Hallmark) u nis në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në një anije kozmike mallrash Northrop Grumman Cygnus. Dy muaj më vonë, një pelush 7,5 inç (19 cm) i veshur me një kostum hapësinor të bardhë prej lëkure artificiale me një shall të kuq dhe një kapak komunikimi kafe (ose siç e quan NASA, një “kapelë Snoopy”) nën një helmetë plastike të pastër me flluskë. shërbeu si treguesi zero-g në bordin e OFT-1, fluturimi i parë provë pa ekuipazh i anijes kozmike Starliner të Boeing.

Astronauti Snoopy në Artemis I konsiderohet unik duke pasur parasysh natyrën autentike të uniformës së fluturimit të kukullës dhe se ajo përfaqëson përpjekjen më të fundit të Peanuts dhe NASA për të angazhuar dhe edukuar familjet rreth eksplorimit të hapësirës.

“Babai im ndjeu se shoqërimi i tij me NASA-n nëpërmjet Peanuts ishte një nga dy aspektet më të rëndësishme të jetës së tij – tjetri shërbimi i tij në Luftën e Dytë Botërore!” tha Schulz. “Kështu që unë jam absolutisht i emocionuar që Peanuts do të luajë një rol të vazhdueshëm në eksplorimin e shekullit të 21-të të NASA-s me pjesëmarrjen e Snoopy në misionin Artemis I.”