SpaceX do të nisë misionin DART të NASA-s për t’u përplasur me një asteroid së shpejti dhe ju mund ta shikoni drejtpërdrejt

foto

NASA do të nisë një mision për të përplasur një asteroid (me qëllim) brenda natës sonte dhe ju mund ta shikoni atë të ngrihet drejtpërdrejt në internet.

Misioni i testit të ridrejtimit të asteroidit të dyfishtë (DART) i agjencisë do të udhëtojë miliona milje jashtë në rrjedhin diellor për t’u përplasur me një asteroid, duke ndryshuar orbitën e tij rreth një shkëmbi më të madh hapësinor për t’u praktikuar në rast të një asteroidi mashtrues të lidhur me Tokën. Misioni është caktuar të ngrihet nga Kompleksi i Nisjes Hapësinore-4 në bazën e Forcave Hapësinore Vandenberg në Kaliforni të mërkurën herët, më 24 nëntor, në orën 1:20 të mëngjesit EST (23:20 pasdite PST më 23 nëntor/0620 GMT).

“Është një përplasje e qëllimshme e një anijeje kozmike në një shkëmb,” tha Thomas Zurbuchen, administratori i asociuar i NASA-s për drejtorinë e misionit shkencor gjatë një presioni para nisjes të hënën (22 nëntor). “Ajo që ne po përpiqemi të mësojmë është se si të shmangim një kërcënim.”

Ekipet e misionit përfunduan rishikimet e gatishmërisë për nisje të hënën (22 nëntor) përpara nisjes dhe “ne të gjithë po shkojmë, nuk ka pengesa, nuk ka rreziqe në të ardhmen dhe ne presim me padurim të nesërmen,” Omar Baez, drejtor i lartë i nisjes në Qendra Hapësinore e NASA-s Kennedy në Florida, tha gjatë konferencës për shtyp.

Baez shtoi se ekipi i DART do të shfaqet të hënën në mbrëmje për të filluar përgatitjet përfundimtare përpara nisjes.

Ekziston vetëm një dritare e dytë e nisjes së menjëhershme për DART përpara se të shtyhet në datën tjetër të disponueshme të nisjes, tha Baez, duke shtuar se nisja do të niset saktësisht në orën 22:20. dhe dy sekonda me orën lokale.

Megjithatë, kapiteni Maximillian Rush, një oficer moti në bazën e Forcave Hapësinore Vandenberg, shtoi gjatë konferencës se ndërsa parashikimet e nëntorit janë “mjaft aktive dhe më të prirura për fronte”, dhe në fakt ka një front që i afrohet bazës, “ndodh të rreshtohet aty ku është e favorshme për lançimin, kështu që është shumë mirë për ne.”

Pra, ndërsa parashikimi i motit nuk është perfekt, ekipi shfaqet optimist për nisjen.

DART do të udhëtojë në një sistem me dy asteroidë që përfshin një asteroid të vogël “hëne” të quajtur Dimorphos që orbiton rreth një asteroidi më të madh të njohur si Didymos, që do të thotë “binjak” në greqisht.

Në varësi të vendit ku ndodhet në orbitën e tij rreth diellit, këta dy shkëmbinj hapësinorë mund të jenë diku nga 6 deri në 306 milionë milje (10 deri në 493 milionë kilometra) nga Toka, por tani për tani ata janë afërsisht 300 milionë milje (483.6 milionë km). larg nga Toka, tha për Space.com, astrofizikani dhe gjurmuesi satelitor Jonathan McDowell i Qendrës Harvard-Smithsonian për Astrofizikë në Kembrixh, Massachusetts. Asnjë asteroid në këtë sistem nuk përbën kërcënim për Tokën, kanë siguruar ekspertët.

Objektivi i DART është Dimorphos. Misioni do të testojë teknologjinë e ndikimit kinetik, një strategji e mbrojtjes planetare. Anija do të përplaset pothuajse ballë për ballë me hënën, duke e shtyrë atë dhe duke ndryshuar orbitën e saj rreth Didymos. Misioni synon të shkurtojë orbitën e hënës rreth Didymos me disa minuta.

Për shkak se dy asteroidët nuk paraqesin ndonjë kërcënim për Tokën, ky test nuk do ta bëjë drejtpërdrejt Tokën më të sigurt. Megjithatë, do të jetë jashtëzakonisht e rëndësishme të provohet se kjo lloj strategjie e mbrojtjes planetare funksionon. Pra, në të ardhmen, nëse një asteroid mashtrues do të ishte në një trajektore që do të përbënte rrezik për Tokën, NASA teorikisht mund të përdorë një anije kozmike si DART për të copëtuar shkëmbin larg një kursi përplasjeje me planetin tonë.

Ndërsa aktualisht nuk ka asteroidë të mëdhenj që paraqesin rrezik për t’u përplasur drejt Tokës, “ky sistem asteroidi është një terren i përsosur testimi për të parë nëse përplasja e qëllimshme e një anije kozmike me një asteroid është një mënyrë efektive për të ndryshuar kursin e saj, nëse një kërcënim për Tokën. asteroidi do të zbulohet në të ardhmen”, sipas një deklarate nga Laboratori i Fizikës së Aplikuar i Universitetit Johns Hopkins, i cili ndërtoi anijen kozmike.