SpaceX synon të rregullojë problemet me kapsulën, përpara se astronautët të nisen në fundjavë

foto

SpaceX po përballet me probleme tualeti në kapsulat e tij përpara se të lëshojë më shumë astronautë në hapësirë.

Kompania dhe NASA duan të sigurohen që rrjedhjet e tualetit nuk do të komprometojnë kapsulën e lëshuar herët të dielën nga Qendra Hapësinore Kennedy, ose një tjetër që ka qenë e parkuar në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës që nga prilli.

Sipas William Gerstenmaier, një zëvendës-president i SpaceX i cili dikur punonte për NASA-n, një tub u pa ngjitur gjatë fluturimit të parë privat të SpaceX muajin e kaluar, duke derdhur urinë mbi tifozët dhe poshtë dyshemesë.

“Ne e kemi rregulluar këtë problem në rezervuar duke e bërë në thelb një strukturë të gjitha të salduar, pa një nyje që mund të shkëputet dhe të shkëputet,” tha Gerstenmaier. NASA aktualisht po shqyrton rregullimin e minutës së fundit.

“Ne në programin e ekuipazhit komercial kemi pak punë për të bërë me SpaceX që çon përpara drejt fluturimit,” tha Steve Stich, menaxheri i programit të ekuipazhit komercial të NASA-s në një konferencë shtypi të hënën mbrëma.

Në kapsulën Dragon, aktualisht në orbitë, më pak urinë grumbullohej nën panelet e dyshemesë sesa ajo që mbante një miliarder dhe tre të tjerë në një fluturim tre-ditor, tha Gerstenmaier – sepse ekuipazhi i udhëhequr nga NASA kaloi vetëm një ditë duke jetuar në kapsulë. para mbërritjes në stacionin hapësinor.

Gersteinmaier tha gjithashtu se SpaceX po kryente teste për të siguruar që lëngu i derdhur të mos dëmtonte kapsulën orbitale gjatë gjashtë muajve të fundit. Çdo dëmtim strukturor mund të rrezikojë astronautët në fluturimin e tyre për në Tokë muajin e ardhshëm. Testet përfundimtare duhet të përfundojnë më vonë këtë javë, tha ai.

Inxhinierët do të paraqesin të dhëna të reja mbi sistemin e tualetit të kapsulës dhe aspekte të tjera të misionit tek menaxhmenti gjatë një rishikimi të premten.

“Ajo që ne po kërkojmë janë të dhëna të vogla ose papërsosmëri të vogla, të vogla, që dikush mund të shikojë një komplot dhe të pyesë veten: pse u ngrit kjo temperaturë këtu, ose ky presion ndryshoi këtu,” tha Stich. “Kështu që ju vërtet përpiquni të gërmoni në të gjitha ato lloj gjërash dhe të përpiqeni t’i kuptoni ato, dhe më pas t’i përmirësoni gjërat dhe të fluturoni në mënyrë të sigurt.”

Nisja e së dielës do të shënojë nisjen e katërt të astronautëve të Nasa-s nga SpaceX dhe fluturimin e pestë të pasagjerëve në përgjithësi. Pas daljes në pension të flotës së anijeve në 2011, NASA iu drejtua SpaceX dhe Boeing për të transportuar ekuipazhet drejt dhe nga stacioni hapësinor.

Përpara marrjes së punës nga SpaceX vitin e kaluar, astronautët amerikanë u nisën me raketa ruse.

Në mars, Starship i SpaceX, një prototip i anijes Mars, shpërtheu në platformën e uljes gjatë uljes dhe u hodh përsëri në ajër, përpara se të përplasej në tokë në flakë.

Shpërthimi i topit të zjarrit i shkaktuar nga raketa ka mbushur me copa mbeturinash raketash nëpër ekosistemin e traktit Boca Chica të strehës kombëtare të kafshëve të egra në Luginën e Poshtme Rio Grande, e cila përfshin plazhe, kullota, duna bregdetare dhe banesa baticore.