SpaceX tregon pamjen e mahnitshme të Tokës nga Inspiration4

foto

Frymëzimi i SpaceX4 u bë misioni i parë ndonjëherë privat që arriti orbitën e Tokës mbrëmjen e së mërkurës (15 shtator), duke hipur me një raketë Falcon 9 në kufirin përfundimtar.

Kapsula e Crew Dragon e Inspiration4, një automjet i quajtur Resilience, shpejt u vendos në një orbitë rrethore 364 milje (585 kilometra) mbi planetin tonë. Kjo është më e lartë se çdo Crew Dragon që ka shkuar ndonjëherë, dhe rreth 115 milje (185 km) mbi rrugën e marrë nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar.

Pamja nga atje është e pabesueshme, siç na tregoi SpaceX të enjten herët në mëngjes (16 shtator). Kompania postoi në Twitter një fragment video nga njëra nga kamerat e Resilience që kap planetin tonë të mrekullueshëm blu që del prapa kupolës, një dritare me kube që SpaceX instaloi në hundën e kapsulës për Inspiration4. (Kupola zëvendësoi një port të ankoruar, për të cilin Qëndrueshmëria nuk do të ketë nevojë në këtë mision, një vrapim tre-ditor solo rreth Tokës.)

Kupola lejon anëtarët e ekuipazhit të Inspiration4 të kenë një pamje 360 ​​gradë të mjedisit të tyre ekzotik. Ashtë një bast i sigurt që fluturuesit hapësinorë do të vënë shumë njolla hundësh në atë gotë, veçanërisht pasi kupola me sa duket ulet pikërisht mbi tualetin e Qëndrueshmërisë.

Siç sugjeron edhe emri, Inspiration4 mban një ekuipazh prej katër vetësh: Jared Isaacman, një miliarder i teknologjisë i cili rezervoi dhe pagoi për misionin; ndihmës mjek Hayley Arceneaux; Sian Proctor, një gjeoshkencëtar dhe komunikues shkencor; dhe inxhinier i të dhënave Chris Sembroski.

Kuarteti po hap një shteg të ri për fluturime private në hapësirë ​​dhe po bën disa punë filantropike në proces. Inspiration4 synon të mbledhë $ 200 milion për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude në Memphis. Arceneaux punon në spital dhe u trajtua atje për kancer si fëmijë.

Inspiration4 është planifikuar të përfundojë me një spërkatje të oqeanit të Shtunën (18 Shtator). Ky do të jetë kthimi i dytë i Tokës në po aq ditë, nëse gjithçka shkon sipas planit: misioni tre-personësh i Kinës Shenzhou 12 pritet të zbarkojë të Premten herët (17 shtator), duke përfunduar misionin e tij tremujor orbital.