Mesazhi në një shishe nga Japonia shfaqet në plazhin e Havait pas 37 vitesh

foto

Një shishe qelqi e lëshuar në det 37 vjet më parë nga nxënësit e shkollave të mesme në Japoni është gjetur në ishullin e Havait, rreth 6,000 km larg.

Studentët e klubit të shkencave natyrore në Shkollën e Mesme Choshi në prefekturën lindore të Chiba lëshuan shishen në 1984 si pjesë e një projekti për të hetuar rrymat e oqeanit, njoftoi gazeta japoneze Mainichi.

Në total, 750 shishe u vendosën në oqean pranë ishullit Miyakejima të Tokios në 1984 dhe 1985.

Më e fundit u gjet në 2002 në ishullin Kikaijima në prefekturën Kagoshima të Japonisë jugperëndimore. Pastaj në qershor, nëntëvjeçarja Abbie Graham e gjeti shishen në një plazh shkëmbor në Parkun Parajsor Hawaiian. Brenda ishin formularët e kontaktit në japonisht, anglisht dhe portugalisht që shpjegonin se ishte lëshuar në brigjet e Choshi, dhe i kërkonin gjetësit të kontaktonte shkollën.

Abbie dërgoi format e kontaktit përsëri në Shkollën e Mesme Choshi, së bashku me një vizatim të saj dhe motrës së saj që hanin sushi, në fillim të shtatorit.

Nën drejtori Jun Hayashi tha në një konferencë më 15 shtator: “Ne menduam se e fundit u gjet në Kikaijima. Asnjëherë nuk e kishim imagjinuar se një tjetër do të gjendej 37 vjet më vonë. “

Që nga viti 1985, shishet e lëshuara nga shkolla janë gjetur në 17 vende, përfshirë Okinawa, Filipinet, Kinën dhe bregun perëndimor të SHBA.

Mayumi Kanda, 54 vjeç, një anëtare e klubit të shkencave natyrore në 1984, tha: “Unë u befasova, ajo ringjalli kujtimet nostalgjike të ditëve të mia të shkollës së mesme. Falënderoj ata që janë përfshirë. ”

Abbie gjithashtu e shijoi përvojën. Ajo i tha Hawaii Tribune-Herald: “Unë dua të shkoj të kërkoj për të gjetur një tjetër.”