Surface Pro 8 vs Surface Pro 7: A është laptopi 2-në-1 i fundit i Microsoft-it më i mirë se më parë?

Microsoft njoftoi kryeministrin e tij të fundit dy në një, Surface Pro 8, si pjesë e një ngjarjeje virtuale më 22 shtator. Surface Pro nuk ka marrë një azhurnim të plotë që nga tetori 2019 kur u prezantua Pro 7, e cila duket si shumë vite më parë, dhe as atëherë nuk ndryshoi shumë nga Surface Pro 6. Në fillim të këtij viti, Microsoft prezantoi Surface Pro 7 Plus për Biznes. Sidoqoftë, ai ka të njëjtin dizajn si Pro 7 por me procesorë Intel të gjeneratës së 11-të dhe Windows 10 Pro. Ekziston edhe Surface Pro X 13-inç që përdor një chipset të personalizuar të bazuar në Krah nga Microsoft në vend të një procesori Intel. Me Windows 11 në rrugën e tij në tetor, megjithatë, kjo është një kohë e mirë për ta përditësuar atë brenda dhe jashtë, dhe kjo është ajo që kemi marrë.

Ndërsa Surface Pro 7 nuk është më në formacion, ju do të jeni akoma në gjendje të blini një të tillë – ka të ngjarë me një zbritje – derisa shitësit me pakicë të shesin përmes aksioneve të tyre. Microsoft po mban Surface Pro 7 Plus dhe do të ketë një version të konsumit të tij me Windows 11 Home për ata që duan një “Surface Pro klasik”.

Surface Pro 8 është në thelb një përzierje e Pro 7 Plus dhe Pro X; është i njëjti trup i Pro X 13-inç me procesorët e Pro 7 Plus. Pro 8 është më i trashë dhe më i rëndë se Pro X, por jo shumë. Meqenëse Pro 7 dhe Pro 7 Plus janë ndërtuar rreth një ekrani 12.3 inç, 13-inç Pro 8 është gjithashtu më i madh se ai model.

Edhe pse ekrani Surface Pro 8 është me të njëjtën madhësi dhe rezolucion me Pro X, ekrani i Surface Pro 8 ka një normë rifreskimi që shkon deri në 120Hz, gjë që duhet ta bëjë shkrimin dhe vizatimin në ekran një përvojë më të qetë. Kur shpejtësia shtesë nuk është e nevojshme, mund të bjerë në 60Hz për të kursyer jetën e baterisë.

Me kalimin në procesorët Intel të gjeneratës së 11-të, Microsoft shtoi jo një, por dy porte Thunderbolt 4 USB-C. Kjo e bën më të lehtë se kurrë lidhjen e ekraneve të jashtëm drejtpërdrejt me Surface Pro, si dhe ju jep transferime të të dhënave me shpejtësi të lartë dhe më shumë mundësi zgjerimi me një bankë dore ose qendër. Dhe megjithëse Microsoft ende përdor lidhësin e tij pronësor Surface Connector për përshtatësin e energjisë, ju mund ta karikoni Pro 8 përmes portave USB-C.

Sigurisht, me shtimin e porteve USB-C, diçka duhej të shkonte: Nuk ka më një port USB-A të mirë në Surface Pro 8. Microsoft gjithashtu hoqi folenë e kartës microSD për zgjerimin e hapësirës ruajtëse. Dy-në-një ofron një mundësi SSD të lëvizshme, megjithëse është një makinë e shkurtër M.2 2230. Sidoqoftë, është një opsion gjatë rrugës nëse keni nevojë për më shumë ruajtje fizike.