Virgin Orbit pezullon operacionet dhe largon pothuajse të gjithë stafin

foto

Virgin Orbit po ndalon të gjitha operacionet e afërta pasi njoftoi se po largon shumicën e stafit të saj në një përpjekje mbarë kompanie për të ulur kostot dhe për të siguruar financimin e investitorëve. Kompania informoi stafin e saj për pushimet në një takim të mërkurën, duke u thënë punonjësve se do të merrnin informacione të mëtejshme javën e ardhshme, sipas një burimi të paidentifikuar, raportoi fillimisht CNBC.

foto

Lajmi vjen pas lëshimit të dështuar të kompanisë satelitore në Mbretërinë e Bashkuar në janar, e cila çoi në “një anomali, që çoi në një mbyllje të parakohshme të raketës dhe dështim në arritjen e orbitës”, tha kompania në një deklaratë për shtyp muajin e kaluar. Hetimi i Virgin Orbit zbuloi se nisja u ndërpre pasi një filtër karburanti u shkëput, gjë që e mbinxehi motorin dhe shkaktoi keqfunksionim të tij. “Në nisjen në hapësirë, një dështim është i dhimbshëm për të gjithë të përfshirët”, tha në deklaratën për shtyp CEO i Virgin Orbit, Dan Hart.

foto

Kompania po kërkon të dërgojë në orbitë satelitë komercialë, civilë, të sigurisë kombëtare dhe ndërkombëtare dhe ka operacione në të gjithë globin. Nisja e dështuar e Virgin Orbit dhe hetimi i mëvonshëm për shkakun e mosfunksionimit u bënë shkak për shqetësim tek investitorët; pauza operacionale do ta ndihmojë kompaninë të blejë më shumë kohë ndërsa finalizon një plan të ri investimi, raporton Reuters.

Kompania tha në një deklaratë për The Guardian: “Virgin Orbit po fillon një pauzë operacionale në të gjithë kompaninë, që do të hyjë në fuqi më 16 mars 2023 dhe parashikon të sigurojë një përditësim mbi operacionet e para në javët e ardhshme”.

Misioni, i titulluar “Start Me Up”, mbante shtatë satelitë që humbën ndërsa ranë në Tokë dhe u ulën në Oqeanin Atlantik, duke i dhënë një goditje të madhe kompanisë, aksionet e së cilës ranë me 22% menjëherë pas lëshimit të dështuar, raportoi CNBC në Koha.

Që nga janari, aksionet e Virgin Orbit kanë vazhduar të bien, duke arritur një rënie prej 44% që nga fillimi i vitit, siç janë të listuara në bursën amerikane Nasdaq, dhe ka vazhduar t’i dërgojë aksionet në një spirale në rënie ndërsa investitorët tërhiqen.

Nisja do të kishte shënuar misionin e parë ndonjëherë të Virgin Orbit për të lëshuar satelitë në orbitë nga Evropa, që nga fillimi i tij në 2017. Virgin Orbit thuhet se planifikon të lëshojë një tjetër lëshim në Kaliforni më vonë këtë vit. Duke folur për lëshimin e radhës, Hart tha në deklaratën për shtyp: “Ne po modifikojmë raketën tonë të ardhshme me një filtër më të fortë dhe po kërkojmë gjerësisht të sigurojmë që të gjithë kontribuuesit e besueshëm në dështimin e misionit të çrrënjosen dhe të adresohen.”

Ai vazhdoi, “Me këto modifikime që janë përfshirë në dyshemenë e fabrikës sonë, ne do të vazhdojmë me kujdes drejt lëshimit të raketës sonë të ardhshme, e cila është në procesin e integrimit dhe testimit.”