Zbulohen detajet e arkivolit të rrallë të epokës së bronzit të gjetur në pellgun e golfit

foto

Lojtarët e golfit po përpiqen përgjithmonë të shmangin gjithçka, nga bunkerët, uji i vrazhdë dhe linjat e vendosjes së lojtarëve të tjerë. Në Lincolnshire rreziku ishte pothuajse një arkivol i epokës së bronzit të hershëm me madhësi kutie telefonike.

Anglia historike zbuloi të Premten detaje të një zbulimi të jashtëzakonshëm pasi punimet po kryheshin në një pellg në fushën e golfit në korrik 2018, gjatë një moti të nxehtë.

Arkivoli i drurit, i cili mat rreth 3 metra i gjatë me 1 metër, mendohet të jetë 4.000 vjeç. Brenda janë eshtrat e një njeriu, i cili u varros me sëpatë.

Arkeologët kanë vërtetuar se arkivoli ishte bërë nga zbrazja e një trungu lisi. Bimët u përdorën më pas për të zbutur trupin dhe një tumë zhavorri u ngrit mbi varr – praktika që u jepeshin vetëm njerëzve me status të lartë në shoqërinë e epokës së bronzit.

Pasi arkivoli u ekspozua, pati një garë për të parandaluar përkeqësimin e tij të shpejtë. Për fat të mirë, kishte arkeologë në zonë.

Dr Hugh Wilmott, pedagog i lartë në arkeologjinë historike evropiane në Universitetin e Sheffield, tha: “Për fat të mirë kur u gjet varrimi, unë dhe një ekip i stafit dhe studentëve nga departamenti i arkeologjisë po punonin në një gërmim kërkimor dhe trajnues aty pranë.

“Kjo ishte një përvojë e shkëlqyer mësimore për studentët tanë për të parë se çfarë mund të arrihet në një kohë të shkurtër dhe jam shumë i kënaqur që ishim në gjendje të ndihmonim.”

Sëpata është një gjetje jashtëzakonisht e rrallë, veçanërisht sepse boshti i saj prej druri mbijeton si dhe koka e saj prej guri. Onlyshtë vetëm një nga 12 të njohurit që janë zbuluar në Britani dhe arkeologët mendojnë se ishte më shumë një simbol i autoritetit sesa një mjet praktik.

Arkivoli është një nga rreth 65 që njihen nga Britania. Pas një viti në magazinë të ftohtë, ajo u transferua në Trustin Arkeologjik të Jorkut, ku vazhdon t’i nënshtrohet punës së ruajtjes.

Ian Panter, kreu i konservimit në trust, tha se ekipi i tij kishte ekspertizë në ruajtjen e gjetjeve të mbushura me ujë: “Ne shpresojmë që ta ruajmë sëpatën brenda 12 muajve, por arkivoli, për shkak të madhësisë së tij, do të marrë të paktën dy vjet për t’u trajtuar plotësisht .. “

Pasi të jetë përfunduar, arkivoli do të zhvendoset në Muzeun e Koleksionit në Lincoln.

Lindsey Cawrey, këshilltare ekzekutive për kulturën në këshillin e qarkut Lincolnshire, tha se ishte “një gjetje kaq emocionuese” për qarkun dhe se mezi priste ta shihte në koleksionin e muzeut.

Ajo shtoi: “Ruajtja e sëpatës dhe dorezës, dhe drurit të arkivolit, është mahnitëse, dhe ne mezi presim të jemi në gjendje të ndajmë historinë e zbulimit dhe rezultatet e analizës shkencore, me studiuesit dhe vizitorët në muzeu kur gjetjet ruhen dhe janë gati për të ardhur në Lincoln. Ne do të jemi në gjendje të sigurojmë qasje në këto gjetje të rëndësishme për brezat e ardhshëm. “

Puna për të ruajtur arkivolin, për të parandaluar që ai të shembet pasi u ekspozua në diell dhe ajër, është mbështetur nga pothuajse 70,000 £ fonde të granteve nga Anglia Historike.

Arkivoli u zbulua në klubin e golfit Tetney pranë Grimsby. Pronari i klubit, Mark Casswell, tha se familja e tij kishte punuar atje për vite para se të hapte fushën e golfit.

“Unë kurrë nuk do ta kisha imagjinuar se ishte një botë krejt tjetër e varrosur nën fusha,” tha ai. “Amazingshtë e mahnitshme se sa mirë është ruajtur sëpata me dorezën e saj akoma atje, siç ishte bërë dje. Ne do të kemi një fotografi të bukur të saj në murin e klubit. “