Zbulohet fotografia e parë e Chevrolet Corvette Z06 e vitit 2023

foto

Imazhi i parë i Chevrolet Corvette Z06 2023 është publikuar një muaj para debutimit zyrtar të makinës sportive më 26 tetor.

Modeli i ri premton një nivel më të lartë të performancës sesa Corvette Stingray që është aktualisht në shitje.

Makina e argjendtë e treguar në foton e postuar në Instagram përmban një fund të rishikuar të përparmë dhe thithje të konsiderueshme ajri anësor për motorin e saj të montuar në mes sesa ai i Stingray.

Detajet teknike në Z06 nuk janë zbuluar, por pritet të mundësohet nga një fiks V8 i stilit të garave, i cili mund të dëgjohet në një postim të mëparshëm në mediat sociale.

Thashethemet thonë se motori do të ketë një zhvendosje prej 5.5 litra, i ngjashëm me makinat e garave Corvette C8.R, dhe mbi 600 kuaj fuqi.