Alternativat më të mira të Google Pixel 6: 5 telefona që duhen marrë parasysh para se të blini

foto

Seria Google Pixel 6 është këtu! Modeli standard duket si një pajisje flamuri me çmim shumë të arsyeshëm, ndërsa Pixel 6 Pro sjell shumë karakteristika premium në tryezë. Po kërkoni diçka pak më ndryshe apo thjesht pyesni se çfarë tjetër ka? Ju jeni me fat, pasi ky është përmbledhja jonë e alternativave më të mira të Google Pixel 6.

Seria Samsung Galaxy S21 është një nga alternativat më të mira të Pixel 6, duke sjellë tre vjet përditësime të sistemit operativ dhe katër vjet përditësime sigurie. Por ka më shumë për këta telefona sesa thjesht ofrimi i një angazhimi të gjatë të përditësimit.

Këta telefona vijnë me një chipset Exynos 2100 SoC ose Snapdragon 888, panele OLED 120Hz, karikim pa tel, rezistencë ndaj ujit dhe regjistrim 8K. S21 Ultra është gjithashtu i pajisur me një bateri 5,000 mAh, ekran QHD+ dhe një konfigurim katërkamerë të pasme të përbërë nga një aparat fotografik kryesor 108MP, lente ultra të gjerë 12MP dhe një palë kamera telefoto. Ndërkohë, Galaxy S21 standard shërben për një bateri 4,000 mAh, ekran 6,2 inç FHD+ dhe një treshe kamere të pasme 12MP+12MP+64MP.

Fëmija i mesëm është Galaxy S21 Plus dhe ndan sistemin e kamerës së S21, por ofron një ekran 6,7 inç FHD+ dhe një bateri 4,800 mAh. Kështu që nuk do të keni zgjedhje të shkurtra nëse doni një anije të fundit Samsung.

IPhone-ët e fundit të Apple ia vlen patjetër t’i shikoni nëse jeni të hapur për iOS dhe dëshironi një përvojë të plotë të flamurit. Një nga përfitimet më të mëdha është se këta telefona marrin rregullisht pesë ose më shumë vite përditësime të softuerit, duke siguruar që ju të përdorni versionin më të fundit të iOS vite më vonë.

Të katër modelet e iPhone 13 sjellin procesorin e fortë A15 të Apple, karikimin me valë dhe rezistencën ndaj ujit/pluhurit IP68. Pra, ju jeni të mbuluar atje për sa i përket shtesave të lezetshme. Por gjërat ndryshojnë kur kemi të bëjmë me detajet e ekranit dhe kamerës, për të përmendur disa.

iPhone 13 Mini dhe iPhone standard 13 të dyja paketojnë ekrane OLED 60 Hz dhe kamera të pasme të dyfishta 12 MP. Ndërkohë, iPhone 13 Pro dhe Pro Max ofrojnë ekrane OLED 120Hz, shtojnë një kamerë telefoto 12MP 3x dhe sjellin gjithashtu fokusim automatik në kamerën ultra të gjerë (duke mundësuar foto dhe video në modalitetin makro). Pro Max gjithashtu vjen me një bateri të madhe, dhe ne menduam se qëndrueshmëria ishte fantastike në këtë pajisje.

Mund të argumentoni patjetër se Google po synon në mënyrë specifike OnePlus me çmimet e serisë Pixel 6, por seria OnePlus 9 ia vlen të merret parasysh nëse po pyesni se çfarë tjetër ka.

Të dy OnePlus 9 dhe OnePlus 9 Pro ofrojnë karikim me tela 65W, një Snapdragon 888 SoC, kamerë kryesore 48MP dhe një lente ultra të gjerë 50MP. Këta dy telefona po marrin gjithashtu tre vjet përditësime të sistemit operativ dhe katër vjet arnime sigurie – një vit më pak se Pixels-et e rinj për përditësime sigurie, por ende mjaft të mira.

Modeli Pro është oferta më premium siç do të prisnit, duke ofruar një ekran QHD+ OLED, karikim me valë 50W, një vlerësim IP68 dhe një kamerë telefoto 8MP 3.3x. Fatkeqësisht, vetëm T-Mobile OnePlus 9 ka një vlerësim zyrtar IP68, ndërsa karikimi me valë mungon në modelin indian. Sidoqoftë, këta telefona ia vlen të merren parasysh, veçanërisht nëse janë në një marrëveshje të veçantë siç janë shpesh.

Ju pëlqen ideja e një telefoni Pixel 2021, por nuk doni të shpenzoni një ton para? Aty vjen Pixel 5a prej 450 dollarësh, duke bërë kështu një nga alternativat më të mira të Pixel 6.

Ju jeni akoma duke marrë atë përvojë softuerike Pixel, disa veçori të rregullta të kamerës dhe tre vjet azhurnime të sistemit operativ. Modeli i mesëm gjithashtu ka të njëjtin konfigurim të kamerës së pasme të dyfishtë si Pixel 5 (12MP kryesore, 16MP ultra-e gjerë), një bateri 4,680 mAh dhe një vlerësim të mirëpritur IP67. Pra, ka shumë për të pëlqyer këtu.

Megjithatë, ju po sakrifikoni disa gjëra duke zgjedhur këtë në vend të Pixel 6. Pixel 5a ka një Snapdragon 765G SoC të rangut të mesëm, një ekran OLED 6,34 inç 60 Hz (pa 90 Hz ose 120 Hz këtu), të njëjtën kamerë parësore që kemi parë në Pixels për vite me radhë, karikim të ngadaltë 18W me tela dhe pa karikim me valë Me Disa nga këto ulje janë të kuptueshme, por gjëra të tilla si karikimi 18 W janë zhgënjime të vërteta në 2021.

Sony Xperia 1 III vazhdon serialin e fundit të flamurëve të shkëlqyer të Sony dhe ia vlen ta shikoni nëse vlerësoni veçoritë dhe fotografinë premium. Duke filluar nga e para, flamuri ofron një Snapdragon 888 SoC, një panel 6.5-inç 4K OLED në 120Hz, një bateri 4500 mAh, karikim me tel 30W, karikim pa tel dhe një dizajn rezistent ndaj ujit.

Kalo në anën e kamerës së gjërave dhe Xperia 1 III sjell nxehtësinë edhe këtu. Ekziston një kamerë telefoto e ndryshueshme për herë të parë në industri, duke kaluar midis zmadhimit 3x ose 4.4x. Ju keni gjithashtu një kamerë kryesore 12 MP dhe një lente ultra të gjerë 12 MP me fokus automatik. Hidhni një aplikacion gjithëpërfshirës të kamerës dhe një aplikacion të dedikuar Cinema Pro dhe do të keni një përvojë fotografie me funksione të plota këtu.

Telefoni i Sony gjithashtu dallohet nga anijet e tjera të vitit 2021 për shkak të portës së tij 3.5 mm. Pra, audiofilët duhet patjetër të jenë të kënaqur me këtë telefon.

Kompania ofron gjithashtu Xperia 5 III më kompakt, duke tregtuar një panel 4K 6,5 inç për një ekran FHD+ 6,1 inç. Kjo pajisje gjithashtu heq karikimin me valë, por pothuajse gjithçka tjetër është e paprekur këtu, duke përfshirë atë kamerë telefoto të ndryshueshme dhe portën 3.5 mm.