Amazon planifikon një dyqan me zbritje për të kundërshtuar Shein dhe Temu

foto

Ti e di se çfarë thonë ata, “Nëse nuk mund t’i mposhtni, bashkohuni me ta”.

foto

Kjo duket të jetë thelbi i planit të ri të Amazon për të shmangur rivalët e saj kinezë, Temu dhe Shein.

foto

Gjigandi i tregtisë elektronike me bazë në Seattle planifikon të fillojë një seksion të ri zbritje në faqen e tij të internetit, raportoi The Information të mërkurën, duke cituar rrëshqitjet që kompania u kishte treguar shitësve kinezë.

Sipas medias, Amazon dëshiron të dërgojë një sërë artikujsh pa markë direkt nga Kina në SHBA. Klientët mund të presin që të marrin porositë e tyre brenda nëntë deri në 11 ditë.

Shitësit kinezë iu tha në një takim të fundit me dyer të mbyllura me Amazon se tregu i ri do të fillojë të pranojë produkte këtë vjeshtë, sipas The Information.

Lëvizja shihet gjerësisht si një përgjigje ndaj konkurrencës së shtuar me të cilën po përballet nga Temu dhe Shein, të cilat kanë joshur klientët me çmimet e tyre ultra të ulëta dhe fushatat agresive të marketingut.

“Ne jemi gjithmonë duke eksploruar mënyra të reja për të punuar me partnerët tanë të shitjes për të kënaqur klientët tanë me më shumë përzgjedhje, çmime më të ulëta dhe komoditet më të madh,” tha një zëdhënës i Amazon për The Information.

Temu dhe Shein nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment nga BI të dërguara jashtë orarit të rregullt të punës.

Për të qenë të sigurt, fitimi i klientëve përmes çmimeve konkurruese ka qenë prej kohësh një pjesë e librit të lojërave të Amazon.

Në vitin 2009, Amazon nisi biznesin e vet të etiketës private, AmazonBasics. Kompania filloi duke shitur pajisje elektronike si bateritë dhe kabllot e energjisë me një çmim më të ulët përpara se të zgjeronte përpjekjet e saj në segmente të tjera produktesh si ushqimi për kafshët shtëpiake dhe veshjet .

Strategjia mund të jetë edhe më e rëndësishme sot, duke pasur parasysh se si konsumatorët amerikanë mund të bëhen më të kujdesshëm me shpenzimet e tyre.

Në prill, CFO i Amazon, Brian Olsavsky u tha gazetarëve se kompania vuri re se klientët e saj “po blinin shumë më tepër materiale harxhuese dhe gjëra thelbësore të përditshme”, të cilat priren të jenë më të lira.

“Klientët në SHBA janë shumë të kujdesshëm për shpenzimet e tyre,” tha Olsavsky. “Ata kërkojnë marrëveshje, tregtojnë dhe kërkojnë produkte më të ulëta ASP (çmimi mesatar i shitjes).

Dhe ndryshe nga shumica e kompanive, të cilat mund ta gjejnë veten duke gjakosur para kur përpiqen të bëjnë një luftë çmimesh, Amazon mund të ketë vetëm peshën për t’i mbijetuar gjakderdhjes.

Të mërkurën, kapitalizimi i tregut i kompanisë tejkaloi 2 trilion dollarë për herë të parë, duke u bashkuar me radhët e kolosëve të tjerë të teknologjisë si Microsoft dhe Apple.