Apple mund të prodhojë modemin e vet të iPhone për të hequr qafe Qualcomm për mirë

foto

Apple po mbjell lule të reja në kopshtin e saj të rrethuar me mure. Dhe me këtë, dua të them që kompania thuhet se po dizajnon më shumë çipa të brendshëm për të reduktuar varësinë nga prodhuesit e çipave të palëve të treta si Qualcomm.

Procesorët e serisë M të gjigantit të teknologjisë Cupertino kanë qenë të gjithë bujë në botën e informatikës që nga debutimi në MacBook Air vitin e kaluar. Por ndërkohë që Apple ia largoi Intelit zemrën e laptopëve dhe tabletëve të saj, disa nga organet e tjera prodhohen ende nga kompani të tjera. Dhe siç e dimë, Apple nuk i pëlqen të mbështetet në gjëra që nuk janë të Apple.

Analisti i njohur i Apple, Ming-Chi Kuo tha në fillim të këtij viti se firma e udhëhequr nga Tim Cook do të zhvillojë modemin e saj 5G, çipin që ju lidh me një rrjet celular dhe do të zëvendësojë atë aktual të Qualcomm nga iPad dhe iPhone. Kuo dukej i pasigurt për një afat kohor, por tha se shkëmbimi do të ndodhte në vitin 2023 “sa më parë”.

Një raport i ri nga Nikkei Asia peshon, duke pretenduar se Apple është afër një marrëveshjeje me Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) për të lëshuar një modem iPhone 5G në vitin 2023. Duke cituar burime të paidentifikuara, raporti thotë se Apple po përdor një model 4 nanometër për të ndërtuar një Modem 5G me teknologjinë e valëve milimetrike dhe çipin e tij të menaxhimit të energjisë për t’u siguruar që gjithçka funksionon pa probleme.

Marrëdhënia e ndarë e Apple dhe Qualcomm është e mirë-dokumentuar. Dy gjigantët e teknologjisë janë bllokuar në një grindje të gjatë që u intensifikua kur Apple e çoi prodhuesin e çipave në gjykatë për “zhytje të dyfishtë” duke ngarkuar honorare “të paarsyeshme” për çipat e saj modem, mbi tarifat e licencimit. Të dy kompanitë përfundimisht zgjidhën të gjitha paditë në vazhdim dhe ranë dakord për një marrëveshje licencimi gjashtë-vjeçare.

Ky nuk ishte ribashkim i lumtur. Planet e Apple për të ndërtuar modemet e veta nuk janë sekret pasi kompania tregoi dorën e saj duke blerë biznesin e modemit të smartfonëve të Intel për 1 miliard dollarë vetëm disa muaj pasi zgjidhi mosmarrëveshjen e modemit me Qualcomm. Apple pritet të përdorë çipat Qualcomm në iPhone-ët e saj të ardhshëm përpara se t’i heqë ato me shpejtësi. Qualcomm, e cila furnizon modemet (ndërmjet çipave të tjerë) për shumicën e telefonave inteligjentë, tha se pret të përbëjë vetëm 20% të porosive të modemëve iPhone në dy vjet nga tani.

Duke përdorur modemet e veta, Apple mund të monitorojë më nga afër cilësinë dhe furnizimin e çipave të saj. Mbajtja e gjërave në shtëpi duhet gjithashtu të lejojë integrim më të mirë në gamën e produkteve të Apple për të mundësuar shpejtësi më të shpejta dhe vonesë më të ulët. Unë jam duke ëndërruar për një të ardhme ku MacBook-et janë standarde me lidhjen celulare 5G.

Apple e turpëroi Intelin me procesorët e tij më të fundit të serisë M dhe tani ka një mundësi tjetër për të provuar se i trajton gjërat vetë – për sa kohë që mund të lundrojë në më shumë beteja të mundshme ligjore.