Bërthama I9 e Gjeneratës së 12-të të INTEL-it NUK KA NEVOJË PËR WINDOWS 11 PËR RRITJE TË AMD

foto

Intel’sIntel e kishte të vështirë të konkurronte me AMD së fundmi. CPU-të Ryzen Zen 3 të AMD morën kurorën e performancës nga Intel në lojëra një vit më parë, dhe përgjigja e Intel me Core i9-11900K të gjeneratës së 11-të në fillim të këtij viti ishte e dobët, për të thënë të paktën. Ndërsa rriti disa performanca të lojës, në përgjithësi, nuk ishte e mjaftueshme për të mbyllur hendekun me Ryzen 9 5950X të AMD si në performancë ashtu edhe në konsumin e energjisë. Disa recensues madje e etiketuan atë “patetik” dhe “humbje rëre”. Oh.

Gjenerata e 12-të e Intel-it mbërrin sot dhe bashkë me të edhe Core i9-12900K. Është një epokë e re e procesorëve x86 që janë të dizajnuara të ngjashme me silikonin ARM të Apple në ofrimin e bërthamave të performancës dhe efikasitetit. Kjo i lejon Windows të shkarkojë detyrat e sfondit dhe të mbajë bërthamat e performancës për ngarkesat më të kërkuara të punës. Intel po premton “procesorin më të mirë të lojrave në botë” të zakonshëm dhe një përmirësim të performancës prej 19 për qind në krahasim me çipat e tij të gjeneratës së 11-të të panazhuar gjerësisht.

Kjo gjeneratë e re e çipave Alder Lake gjithashtu mbështetet shumë në Windows 11. Microsoft ka optimizuar OS-në e saj të re për Drejtorin e Temave të Intel-it, me sa duket duke e lejuar atë të menaxhojë më mirë detyrat në këto bërthama të reja të CPU-së.

Intel premton performancë më të mirë me Windows 11, por çfarë do të thotë kjo në realitet? Jo shume. Unë e kam kaluar javën e kaluar me Core i9-12900K që funksionon si në Windows 10 ashtu edhe në Windows 11, dhe mezi ka një ndryshim midis të dyve për lojëra.

Core i9-12900K i ri i Intel ka gjithsej 16 bërthama, por ato nuk janë bërthamat me të cilat jeni mësuar. Intel i ka ndarë ato në tetë bërthama P të performancës dhe tetë bërthama E efikase. Këto bërthama të performancës janë të ngjashme me procesorët e klasës Core të Intel, me ato me efikasitet më shumë si bërthamat e klasës Atom. Shpejtësitë e orës mund të arrijnë deri në 5.2 GHz duke përdorur teknologjinë Turbo Max 3.0 të Intel-it dhe ka 24 threads në total bazuar në dy threads për P-core dhe një thread për çdo E-core.

Intel po ofron gjithashtu mbështetje për memorien DDR5 për herë të parë dhe mbështetje PCIe 5.0. Kjo do të thotë që ju do të keni nevojë për një motherboard të ri për çipat e gjeneratës së 12-të të Intel, pasi kompania ka kaluar në folenë e saj të re LGA 1700 dhe chipset Z690 këtu. Mund t’ju duhet edhe një ftohës i ri, ose ngecje të përditësuara, pasi 12900K është pak më i madh se 11900K.

DDR5 do të sjellë një epokë të performancës dhe fitimeve të fuqisë, madje edhe një gjeneratë të re të mbingarkesës me XMP 3.0. CPU-të Alder Lake të Intel përfshijnë gjithashtu Dynamic Memory Boost, i cili u mundëson kompjuterëve desktop të kalojnë automatikisht midis cilësimeve më të shpejta XMP dhe një modaliteti më të ngadaltë me më pak konsum të energjisë. Është ende i aktivizuar në një nivel BIOS, por nuk ju nevojitet as DDR5 për këtë veçori të re të rritjes së memories. Ky është një lajm i mirë, pasi modulet DDR5 ka të ngjarë të jenë të shtrenjta për ca kohë akoma.

Ndërsa mund të blini memorie DDR5 tani, disa motherboard Z690 do të mbështesin gjithashtu modulet ekzistuese DDR4 për të lehtësuar tranzicionin. Prezantimi i PCIe 5.0 është kryesisht për të ardhmen tani, pasi nuk mund të blini një GPU që mbështet këtë standard dhe ne jemi ende duke pritur që të shfaqen SSD-të e parë PCIe 5.0.

Megjithatë, do të gjeni shumë pllaka amë Z690 me shumë lojëra elektronike M.2. Unë kam qenë duke testuar MAG Z690 Carbon Wi-Fi të MSI-së, i cili ka pesë fole M.2 gjithsej, me katër me shpejtësi PCIe 4.0 dhe një në PCIe 3.0. Tani jemi në fazën ku thjesht përdorimi i M.2 për nevojat tuaja të ruajtjes është i zbatueshëm, edhe nëse nuk është ende shumë i përballueshëm.

Verge nuk i rishikon procesorët në kuptimin tradicional, kështu që ne nuk zotërojmë pajisje të dedikuara për testimin e harduerit ose CPU dhe sisteme të shumta për të ofruar të gjitha standardet dhe krahasimet që zakonisht gjeni në rishikimet e CPU-së. Për ata, ne do t’ju rekomandojmë të vizitoni njerëzit e shkëlqyer në Ars Technica, KitGuru ose Eurogamer’s Digital Foundry.

Megjithatë, unë kam testuar Core i9-12900K të Intel-it të çiftuar me 64 GB RAM SK Hynix DDR5 4800 dhe RTX 3080 Ti të Nvidia. E kam frenuar përmirësimin e Windows 11 në kompjuterin tim kryesor të lojërave, kështu që doja të shihja nëse ia vlente vërtet për çipat më të fundit Alder Lake të Intel. Spoiler: nuk është.

Unë kam testuar një sërë ngarkesash pune, standardesh sintetike dhe lojëra si në Windows 10 ashtu edhe në Windows 11, dhe rezultatet janë shumë të ngjashme. Performanca u përmirësua pak në disa detyra me shumë fije, por lojërat ishin praktikisht të njëjta. Windows 11 duket se favorizon ngarkesat e punës Adobe Photoshop dhe Premiere Pro. Unë kam qenë në gjendje të heq vetëm sekonda në paraqitjet 4K në përgjithësi, dhe standardet e Puget Labs janë pak më të larta në Windows 11 në përgjithësi. Ne kryejmë një test standard të eksportit të videove në The Verge, i cili eksporton një video 5-minutëshe 4K duke përdorur Adobe Premiere Pro. Kjo përfundoi në 3 minuta e 14 sekonda në Windows 11, që ishte 8 sekonda më shpejt se kur eksportoja duke përdorur Windows 10.

Në lojëra, shpejtësitë e kuadrove janë kryesisht të pandryshuara midis Windows 10 dhe Windows 11. Kam testuar Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider, Gears 5, Assassin’s Creed: Valhalla dhe Watch Dogs: Legion të gjitha në 1080p me cilësime ultra ose të larta. Performanca ishte praktikisht identike në të gjithë këta tituj, përveç Gears 5, ku u ul pak në Windows 11. Një pikë referimi për 3DMark Time Spy CPU gjithashtu u ul pak në Windows 11.

Me siguri do të ketë përmirësime me Drejtorin e Thread të Intel në Windows 11 që janë më të dukshme kur jeni duke kryer shumë detyra në sfond ose thjesht në përdorim të rregullt të përditshëm, por unë nuk mund t’i vëreja ato gjatë testimit tim .

Kam testuar gjithashtu një sërë disqesh PCIe 4.0 me 12900K, vetëm për të parë se sa i aftë është ai në ofrimin e shpejtësive që prisni të shihni me SSD-të më të fundit M.2. SN850 (1TB) i Western Digital vlerësohet me shpejtësi leximi sekuenciale 7000MB/s dhe shpejtësi shkrimi 5000MB/s. Kam regjistruar shpejtësi leximi prej 6,925 MB/s dhe shpejtësi shkrimi prej 5,362 MB/s. Kjo është vetëm pak më mirë (më pak se 2 përqind) sesa ajo që pashë me Core i9-11900K të mëparshëm të Intel. 980 Pro i Samsung gjithashtu arriti të arrijë shpejtësi leximi prej 6,706 MB/s dhe shpejtësi shkrimi prej 4,977 MB/s, të gjitha duke përdorur CrystalDiskMark.

Këto lloj shpejtësish nuk kanë shumë rëndësi në letër, por në realitet, unë isha në gjendje të bëja detyra të tilla si transferimi i 100 GB të dhënash midis dy disqeve PCIe 4.0, të gjitha duke eksportuar një video 4K pa bllokimin e kompjuterit tim ose pa djersitur. Unë e përdor kompjuterin tim për lojëra dhe punë, kështu që është mirë të mund të lë një transferim të të dhënave të funksionojë në sfond ndërsa ngarkoj menjëherë një lojë.

Core i9-12900K ofron gjithashtu përmirësime të mëdha në performancën me shumë bërthama për standardet si Geekbench 5 dhe Cinebench R23. 11900K i mëparshëm i Intel e uli numrin e bërthamave në tetë, krahasuar me 10 bërthamat e 10900K, dhe si rezultat vuajti në performancën me shumë bërthama. Në Geekbench 5, 12900K ishte gati 12 përqind më i mirë se 11900K në performancën me një fije të vetme dhe një përmirësim masiv prej 137 përqind në performancën me shumë bërthama. Vura re gjithashtu Geekbench 5 duke performuar më keq në Windows 11 këtu. Po kështu, rezultatet e Cinebench R23 janë një përmirësim i madh mbi 11900K dhe madje tejkalojnë atë që do të gjenit nga Ryzen 9 5950X i AMD.