Disa telefona Samsung tani mund të përdoren si çelës i makinës, por mbështetja është e kufizuar

foto

Në ngjarjen e parë Galaxy Unpacked të vitit, Samsung zbuloi serinë e saj kryesore Galaxy S21. Gjatë prezantimit të lansimit, kompania zbuloi se pajisjet do të lejonin përdoruesit të gjenin dhe zhbllokonin makina Audi, BMW, Ford dhe Genesis. Tipari tani më në fund po del tek përdoruesit, por, ndërsa është i disponueshëm në disa telefona Samsung, aktualisht mbështet vetëm një model makine.

Samsung ka filluar të prezantojë funksionin Digital Key me përditësimin më të fundit për Galaxy S21+, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Z Fold 3, Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Note 20 Ultra. Përditësimi aktualisht po del në vendin e Samsung në Korenë e Jugut, por duhet të arrijë në më shumë rajone në ditët e ardhshme.

Samsung thotë se tipari Digital Key mbështet modelin e ri EV Genesis GV60 luksoz. Nëse ju ndodh që keni një nga telefonat e përmendur më sipër dhe makinën e re, funksioni Digital Key do t’ju ndihmojë të kyçni/zhbllokoni makinën tuaj dhe të ndani me siguri çelësin me miqtë.

Siç tregohet në imazhin e bashkangjitur, tipari Digital Key gjithashtu do t’ju lejojë të ndizni motorin e makinës tuaj nga distanca. Për më tepër, funksioni ofron një buton bri që do t’ju ndihmojë të bini në bri të makinës tuaj duke përdorur telefonin tuaj dhe ta gjeni lehtësisht në një vend parkimi të mbushur me njerëz.

Nëse jeni të shqetësuar për humbjen e çelësit tuaj dixhital dhe në këtë mënyrë makinën tuaj, Samsung siguron që funksioni i Çelësave Dixhitalë përdor Element të Sigurt (eSE) për të mbrojtur informacionin tuaj dhe çelësat e kriptimit. Kjo do të thotë që nuk do të duhet të shqetësoheni që çelësat e makinës suaj virtuale të bien në duar të gabuara.

Së bashku me pajisjet e përmendura më lart, Samsung planifikon ta lëshojë këtë veçori edhe në Galaxy Z Fold 2 më të vjetër. Ka të ngjarë të jetë një pjesë e azhurnimit të ardhshëm të softuerit për pajisjen, e cila do të fillojë të dalë në qarkullim në ditët në vijim. Ndërsa funksioni aktualisht funksionon vetëm me një makinë, ai duhet të bëhet i disponueshëm për më shumë modele në muajt e ardhshëm.

Vlen të përmendet se Google po shton gjithashtu mbështetje për një veçori të ngjashme në Android 12. Kompania njoftoi funksionin në I/O 2021 në fillim të këtij viti.