Smartfoni i fundit i Fairphone vjen me një garanci pesëvjeçare

foto

Fairphone, prodhuesi i përqendruar në lehtësimin e riparimit të telefonave inteligjentë të bërë nga materiale me burim etik, sapo hoqi përfundimet nga celulari i tij i gjeneratës së katërt. Fairphone 4 përdor një dizajn modular që është i ngjashëm me telefonat e mëparshëm të kompanisë, vetëm tani me pajisje të brendshme më të fuqishme, një garanci pesëvjeçare dhe një premtim për dy përditësime kryesore Android dhe mbështetje softuerike deri në fund të vitit 2025. Çmimet fillojnë nga 579 € / £ 499 për telefonin, i cili do të dërgohet në 25 tetor.

Unë kam qenë duke përdorur Fairphone 4 për disa ditë si telefoni im kryesor, dhe ndërsa nuk jam gati të jap një verdikt përfundimtar akoma, ndihet si një hap i madh përpara në krahasim me modelet e vjetruara dhe përbërësit me fuqi të ulët gjenden në telefonat e mëparshëm të kompanisë. Qëndroni të sintonizuar për rishikimin tim të plotë.

Ambicia e Fairphone është të prodhojë një alternativë më etike ndaj smartfonëve modernë. Kjo do të thotë të bësh një pajisje me burim etik duke përdorur materiale të qëndrueshme para se të sigurosh mbështetjen dhe garancinë e softuerit për ta bërë atë të përdorshëm për aq kohë sa të jetë e mundur. Edhe pse Fairphone është vetëm duke garantuar mbështetje softuerike deri në fund të vitit 2025, ai ka ambicie ta zgjasë këtë deri në vitin 2027. Në një botë ideale, Fairphone gjithashtu do të donte që në fund të lëshonte Android 15 të 2024 si një përditësim i telefonit.

Normalisht, specifikimet e pajisjeve të Fairphone janë dytësore për sa i përket konsideratave të tij etike, por ndryshe nga telefonat e tij të mëparshëm, Fairphone 4 është konkurrues me celularët e tjerë të mesëm të Android. Celulari 5G mundësohet nga procesori Snapdragon 750G i Qualcomm dhe është i çiftuar me 6 ose 8 GB RAM dhe 128 ose 256 GB hapësirë të brendshme, të zgjerueshme përmes microSD. Mundësohet nga një bateri e lëvizshme 3,905mAh, dhe ekrani është një panel LCD 6.3-inç 1080p.

Ekzistojnë dy kamera të pasme-një aparat fotografik kryesor 48 megapiksel dhe një ultravide 48 megapiksel-dhe një kamerë të vetme selfie 25 megapiksel. Kamera kryesore e pasme është e pajisur me stabilizues optik të imazhit dhe mund të regjistrojë deri në 4K / 30fps.

Një pengesë e dukshme në krahasim me telefonat e mëparshëm të Panairit është se Fairphone 4 nuk përfshin më një prizë kufje 3.5 mm, një zgjedhje që ndihet në kundërshtim me qasjen e parë të kompanisë për klientët. Fairphone më thotë se e mori këtë vendim në mënyrë që të jetë në gjendje të ofrojë një vlerësim zyrtar IP për rezistencën ndaj pluhurit dhe ujit, i cili mungonte në telefonat e mëparshëm të kompanisë. Onlyshtë vetëm IP54, që do të thotë se mbrohet nga spërkatjet e dritës dhe jo nga zhytja e plotë, por kjo është mbresëlënëse në dritën e kapakut të tij të pasëm të lëvizshëm dhe modelit modular.

Sa i përket modularitetit të tij, Fairphone po shet tetë module riparimi për telefonin, të cilat përfshijnë ekrane zëvendësuese, bateri, mbulesa të pasme, porte USB-C, altoparlantë, kufje, kamera të pasme dhe kamera selfie. Të gjitha këto mund të hiqen lehtësisht duke përdorur një kaçavidë standarde të kokës Philips, që do të thotë se klientët duhet të jenë në gjendje të kryejnë shumë riparime vetë. Por, nëse keni nevojë të drejtoheni te një profesionist, Fairphone thotë se pjesët e tij rezervë janë në dispozicion për riparimet lokale që të blejnë dhe përdorin vetë.

Dy telefonat e mëparshëm të Fairphone janë pajisjet e vetme që kanë marrë rezultate të përsosura për riparim nga iFixit, dhe kompania më thotë se beson se Fairphone 4 është edhe më i riparueshëm.

Shpresa është që këto pjesë këmbimi të jenë në dispozicion deri të paktën në vitin 2027. Fairphone ka një rekord të mirë me pajisjet e mëparshme, duke më thënë se ka ende pjesë në magazinë për Fairphone 6-vjeçar 2, dy vjet pasi telefoni i fundit ishte shitet. Por menaxheri i produktit Miquel Ballester pranon se kompanisë i kanë mbaruar pjesët e caktuara për atë model.

Kështu edhe Fairphone ka një rekord të fortë në anën e softuerit për të siguruar azhurnime të mëdha Android për telefonat e tij … përfundimisht. Në fillim të këtij viti, kompania lëshoi ​​zyrtarisht përditësimin e saj Android 9 për Fairphone 2, një pajisje që fillimisht u lançua me Android 5. Mund të ketë ardhur pothuajse tre vjet pas lëshimit origjinal të Android 9, por kjo do të thotë që telefoni vazhdon të funksionojë zyrtarisht version i mbështetur i sistemit operativ të Google. Ajo parashikon mirë aspiratat e Fairphone për mbështetjen për Fairphone 4, megjithëse do të duhet të luftojë me faktin se Qualcomm mbështet zyrtarisht chipset e saj për tre azhurnime kryesore të OS dhe katër vjet azhurnime të sigurisë, raporton Ars Technica.

Për sa i përket materialeve, Fairphone 4 është bërë duke përdorur ar të certifikuar nga Fairtrade; alumini dhe tungsteni me burim të përgjegjshëm; dhe kallaji i ricikluar, minerale të rralla të tokës dhe plastika (përfshirë panelin e tij të pasmë, i cili është 100 % polikarbonat i ricikluar). Kompania ka nisma të ndryshme për të përmirësuar kushtet e punës të minatorëve dhe punëtorëve të fabrikës të përfshirë në zinxhirët e furnizimit të pajisjeve të saj. Fairphone gjithashtu pretendon se Fairphone 4 është “celulari i parë elektronik neutral i mbeturinave” sepse do të riciklojë një telefon ose një sasi të barabartë të mbeturinave elektronike për secilën pajisje të shitur.

Fairphone 4 është në dispozicion për të para -porositur sot në Evropë dhe duhet të dërgohet duke filluar nga 25 tetori. Modeli me 6 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse kushton 579 € / 499 £, ndërsa modeli me 8 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ​​ruajtëse shitet për 649 € / 569. Fatkeqësisht, nuk ka asnjë shenjë të një lëshimi në SHBA: Fairphone thotë se është i interesuar, por se është duke u përqëndruar në Evropë për momentin.