DJI Mavic 3 duket si droni i ri entuziast për t’u mposhtur

foto

Dronët Mavic të DJI janë bërë zgjedhja kryesore për entuziastët e fotografisë ajrore dhe me Mavic 3, DJI po përmirëson pothuajse çdo aspekt të dronit të saj më të ri të nivelit të lartë.

Ashtu si Mavici i mëparshëm, Mavic 3 do të jetë i disponueshëm në dy modele paksa të ndryshme: Mavic 3 standard dhe Mavic 3 Cine, ky i fundit ka mbështetje për regjistrimin Apple ProRES 422 dhe vjen me një bonus 1TB SSD në bord për transferim më të shpejtë të të dhënave. . Por pa marrë parasysh se cilin version zgjidhni, ju përsëri merrni një CMOS të madh 4/3 të krijuar në partneritet me Hasselblad dhe një kamerë dytësore telefoto që ofron një zmadhim hibrid deri në 28x.

Mavic mund të regjistrojë video 5.1K deri në 50 fps, ose video 4K deri në 120 fps, ndërkohë që ende mbështet të gjitha mënyrat e programit të DJI si MasterShots, një modalitet i ri Panorama 100 MP dhe QuickTransfer për shkarkimin e pamjeve përmes Wi-Fi 6. Dhe me zgjidhjen natyrale të ngjyrave të Hasselblad, DJI pretendon se ngjyrat e Mavic janë më të thella dhe më të sakta se kurrë më parë. Mbështetja për ngjyrën D-Log 10-bit e bën shumë më të lehtë klasifikimin e pamjeve tuaja në postim.

Por gjëja më mbresëlënëse për Mavic 3 është se në thelb çdo specifikim dhe veçori është përmirësuar në një farë mënyre. Si fillim, të dy versionet e Mavic 3 tani mund të fluturojnë deri në 46 minuta me një karikim të vetëm, që është më shumë nga vetëm 32 minuta në Mavic 2. Me sistemin e përmirësuar të transmetimit O3+ të DJI, Mavic 3 tani krenohet me një gamë prej 15 kilometra, që është dyfishi i rrezes 8 km të Mavic 2.

Për t’u siguruar që Mavic të kthehet në shtëpi shëndoshë e mirë, DJI krijoi një protokoll të ri RTH të avancuar (kthimi në shtëpi) që lejon dronin të fluturojë përsëri tek ju në një mënyrë më të drejtpërdrejtë dhe me efikasitet të energjisë (kryesisht duke fluturuar mbi pengesa në vend që të endet Rreth tyre). DJI thotë se Mavic 3 madje mund të lexojë kushtet aktuale të erës për të llogaritur rrugën më efikase për në shtëpi.

Ekziston gjithashtu një sistem i ri APAS 5.0 që përdor tetë sensorët e shikimit në bord të Mavic 3 (gjashtë sy peshku dhe dy me kënd të gjerë) për të siguruar zbulimin e përplasjeve gjithëdrejtuese për të shmangur më mirë objektet në hyrje, ndërsa DJI pretendon Active Track 5.0 të ri dhe të përmirësuar. ndihmon Mavic 3 të ndjekë më mirë subjektet tuaja ndërsa lëvizin, edhe në një hapësirë ​​të ndërlikuar si një pyll i dendur.

Natyrisht, nuk do të ishte një Mavic i ri pa një tufë aksesorësh të rinj. Krahas Mavic 3, ka një kontrollues të ri RC Pro që mbështet gamën e plotë të transmetimit 15 km të Mavic 3 dhe vjen me një ekran më të ndritshëm, ndërsa filtrat e rinj ND ju japin më shumë kontroll mbi ekspozimin. Ka gjithashtu një karikim të ri portativ 65 vat, një kabllo të dhënash Lightspeed 10 GBps për modelin Cine, një lente të re me kënd të gjerë 108 gradë dhe një numër opsionesh të reja transporti.

E vetmja pengesë e vërtetë është se Mavic 3 nuk është i lirë. I disponueshëm sot, kompleti standard Mavic 3 fillon nga 2,199 dollarë dhe përfshin Mavic 3, një bateri, një kontrollues më të vjetër RC-N1, tre kabllo RCN1, një karikimin e baterisë, kapakun e ruajtjes dhe tre palë helikë shtesë.