Facebook po planifikon të ribërë kompaninë me një emër të ri

foto

Facebook po planifikon të ndryshojë emrin e kompanisë javën e ardhshme për të reflektuar fokusin e tij në ndërtimin e metaverse, sipas një burimi me njohuri të drejtpërdrejta të çështjes.

Ndryshimi i ardhshëm i emrit, për të cilin CEO Mark Zuckerberg planifikon të flasë në konferencën vjetore të kompanisë Connect në 28 tetor, por mund të zbulohet më herët, ka për qëllim të sinjalizojë ambicien e gjigantit të teknologjisë për tu njohur më shumë sesa mediat sociale dhe të gjitha sëmundjet që përfshijnë Me Ribrandimi ka të ngjarë të pozicionojë aplikacionin blu të Facebook si një nga shumë produktet nën një kompani mëmë që mbikëqyr grupet si Instagram, WhatsApp, Oculus dhe më shumë. Një zëdhënës i Facebook nuk pranoi të komentojë për këtë histori.

Facebook tashmë ka më shumë se 10.000 punonjës që ndërtojnë pajisje të konsumit si syzet AR që Zuckerberg beson se përfundimisht do të jenë po aq të kudogjendur sa telefonat inteligjentë. Në korrik, ai i tha The Verge se, gjatë disa viteve të ardhshme, “ne do të kalojmë në mënyrë efektive nga njerëzit që na shohin si kompani kryesore të mediave sociale në kompani metaverse.”

Një ribrandim mund të shërbejë gjithashtu për të ndarë më tej punën futuristike në të cilën Zuckerberg është fokusuar nga kontrolli intensiv që Facebook është aktualisht për mënyrën se si funksionon platforma e tij sociale sot. Një ish -punonjës i kthyer në sinjalizues, Frances Haugen, kohët e fundit zbuloi një mori dokumentesh të brendshme të dëmshme në The Wall Street Journal dhe dëshmoi për to para Kongresit. Rregullatorët antitrust në SHBA dhe gjetkë po përpiqen të prishin kompaninë dhe besimi i publikut në mënyrën se si Facebook bën biznes po bie.

Facebook nuk është kompania e parë e njohur e teknologjisë që ndryshon emrin e kompanisë ndërsa ambiciet e saj zgjerohen. Në vitin 2015, Google u riorganizua tërësisht nën një kompani mbajtëse të quajtur Alphabet, pjesërisht për të sinjalizuar se nuk ishte më vetëm një motor kërkimi, por një konglomerat i përhapur me kompani që prodhonin makina pa shofer dhe teknologji shëndetësore. Dhe Snapchat u riemërua në Snap Inc. në 2016, në të njëjtin vit kur filloi të quante veten një “kompani kamerash” dhe debutoi palën e parë të syzeve të kamerës Spectacles.

Më thuhet se emri i ri i kompanisë Facebook është një sekret i ruajtur fort brenda mureve të tij dhe nuk njihet gjerësisht, madje edhe në mesin e udhëheqjes së tij të lartë. Një emër i mundshëm mund të ketë të bëjë me Horizon, emri i versionit ende të pazbuluar VR të Facebook-meet-Roblox që kompania ka zhvilluar në vitet e fundit. Emri i atij aplikacioni u ndryshua kohët e fundit në Horizon Worlds menjëherë pasi Facebook demosi një version për bashkëpunimin në vendin e punës të quajtur Horizon Workrooms.

Përveç komenteve të Zuckerberg, Facebook ka vendosur vazhdimisht bazat për një fokus më të madh në gjeneratën e ardhshme të teknologjisë. Verën e kaluar ajo krijoi një ekip të dedikuar metaverse. Kohët e fundit, ajo njoftoi se kreu i AR dhe VR, Andrew Bosworth, do të promovohet në oficer kryesor të teknologjisë. Dhe vetëm disa ditë më parë Facebook njoftoi planet për të punësuar 10,000 punonjës të tjerë për të punuar në metaverse në Evropë.

Metaverse “do të jetë një fokus i madh, dhe unë mendoj se kjo do të jetë vetëm një pjesë e madhe e kapitullit tjetër për mënyrën se si zhvillohet interneti pas internetit celular”, tha Zuckerberg për The Verge’s Casey Newton këtë verë. “Dhe unë mendoj se do të jetë kapitulli tjetër i madh edhe për kompaninë tonë, me të vërtetë duke u dyfishuar në këtë fushë.”

Çështjet që komplikojnë është se, ndërsa Facebook ka promovuar shumë idenë e metaverse javët e fundit, ende nuk është një koncept që kuptohet gjerësisht. Termi u krijua fillimisht nga romancieri shkencor-shkencor Neal Stephenson për të përshkruar një botë virtuale që njerëzit ikin nga një botë distopiane, reale. Tani po miratohet nga një prej kompanive më të mëdha dhe më të diskutueshme në botë – dhe do të duhet të shpjegojë pse në botën e saj virtuale ia vlen të zhyteni.