Qielli i natës së tetorit sjell hënë të plotë dhe shi meteorësh

GREENBROOK TOWNSHIP, NJ - OCTOBER 31: The full Blue Moon and Hunter's Moon rises behind lower Manhattan and One World Trade Center in New York City on Halloween on October 31, 2020 as seen from Greenbrook Township, New Jersey. (Photo by Gary Hershorn/Getty Images)

Hëna e plotë e tetorit, hëna e gjahtarit dhe shiu meteoror Orionid janë në parashikimin qiellor të kësaj jave, por ju mund të jeni në gjendje të kapni vetëm njërën prej tyre.

Hëna e gjahtarit do të jetë më e plotë në orën 10:58 të mëngjesit ET më 20 tetor, dhe 99% e plotë gjatë mbrëmjeve të 19 dhe 20 tetorit, sipas EarthSky. Hëna e plotë përkon me kulmin e shiut meteor Orionid në mëngjesin e 21 tetorit.
Për shkak se kushtet më të mira të shikimit për shirat e meteorëve janë qielli i errët, hëna e plotë do të zvogëlojë dukshëm dukshmërinë e shiut të meteorëve – me rreth 75%, sipas këshilltarit të Shoqërisë Meteorike Amerikane Robert Lunsford.

“Gjatë një viti normal, ne me siguri do të përqendroheshim te Orionidët,” tha Lunsford.
Mbeturinat nga Kometa e Halley krijojnë dushin Orionid, dhe meteorët rrezatojnë nga yjësia Orion the Hunter, e cila është mënyra se si ngjarja merr emrin e saj, sipas EarthSky. Dushet mund të prodhojnë deri në 20 meteorë në orë, dhe Orionidët janë të njohur për shpejtësinë dhe shkëlqimin e tyre.
Shiu meteor Orionid është aktiv deri më 7 nëntor, kështu që ka ende një shans për të parë një nga këto yje që gjuajnë. Këshilla e NASA -s për të parë Orionidët është që të shtriheni në shpinë me këmbët tuaja drejt juglindjes në hemisferën veriore dhe verilindje në hemisferën jugore. Orionidet janë më të zakonshmet nga mesnata deri në agim.
Nëse preferoni një aktivitet të mëparshëm të shikimit të yjeve, shikimi i hënës së plotë pas perëndimit të diellit do të jetë basti juaj më i mirë.
Pas hënës së korrjes së shtatorit, hëna e gjahtarit e merr emrin nga amerikanët vendas që mirëpritën sezonin e gjuetisë në këtë kohë të vitit në përgatitje për muajt e dimrit, sipas Almanakut të Fermerëve.
Kjo hënë e plotë gjithashtu shënon festivalin e korrjes Sharad Purnima për hindusët dhe fundin e Vassa, një periudhë tre mujore e agjërimit për murgjit budistë-të dyja këto sinjalizojnë fundin e sezonit të musonëve, sipas NASA-s.

Hëna e gjahtarit nuk është domosdoshmërisht më e ndritshme ose më e madhe se hënat e tjera të plota gjatë gjithë vitit, sipas EarthSky. Por kur shikoni hënën në lindjen e hënës ose hënën pranë horizontit, ajo mund të duket më e madhe dhe më portokalli.
Dukshmëria e qiellit të natës në SHBA do të ndryshojë këto ditë, me retë dhe sistemet e stuhive që lëvizin nëpër shtete, sipas Meteorologut dixhital të CNN Judson Jones. Të martën mbrëma në mëngjesin e së mërkurës, mbulimi me re do të ndikojë në Kaliforni, Uashington, Bregun e Gjirit dhe Malet Appalachian. Mbrëmjen e së mërkurës, stuhitë perëndimore do të lëvizin në shkëmbinjtë veriorë dhe Midwest. Alabama, Florida, Georgia dhe Carolinas gjithashtu do të kenë mbulim të shtuar të reve.